صفحه اصلی » تولیدی » پیش بینی برداشت 215 هزار تن سیب در استان اصفهان

پیش بینی برداشت 215 هزار تن سیب در استان اصفهان

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان گفت: پیش بینی می کنیم از حدود ٢٠ هزارو ٢٠٠ هکتار باغات سیب استان مجموعا ٢١۵ هزار تن از انواع سیب برداشت شود.

تاریخ انتشار: ۰۹:۰۶ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۷/۱۲

احمدرضا رئیس‌زاده در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: برداشت سیب پاییزه از اواسط شهریور ماه آغاز شده است و تا نیمه آبان ماه ادامه خواهد داشت.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان عنوان کرد: پیش بینی می کنیم از حدود ٢٠ هزارو ٢٠٠ هکتار باغات سیب استان مجموعا ٢١۵ هزار تن از انواع سیب برداشت شود.

رئیس زاده بیان کرد: از این ٢١۵ هزار تن سیب، حدود ١٨ هزار تن، سیب های زرد و قرمز پاییزه و باقی سیب ها از انواع سیب گلاب است.

وی افزود: مقداری از سیب های گلاب بهاره هستند و برداشت شده است و مقداری از سیب های گلاب در پاییز برداشت می شود.

احمدرضا رئیس‌زاده تصریح کرد: عمده باغات سیب استان اصفهان که شامل ٩٠ درصد باغات سیب می شود در شهرستان سمیرم واقع شده است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان اذعان کرد: باقی باغات سیب در شهرستان های دهاقان، شهرضا، تیران و کرون، نطنز و برخی دیگر از شهرستان ها در مساحت های کوچک وجود دارد.

رئيس زاده ادامه داد: یکی از مشکلات شاخص باغات سیب امسال مخصوصا در منطقه وردشت، حنا و حومه سمیرم، خشکسالی و کمبود آب بود که در مقدار و کیفیت تولید سیب نیز تاثیر گذار بود.

وی افزود: از اعتبارات خشکسالی توانستیم اعتبار دریافت کنیم و در مناطقی که با مشکل عمده مواجه شده بودند اعتباراتی را تخصیص دهیم.

احمدرضا رئیس زاده گفت: از طریق خرید لوله، مرمت و ترمیم قنوات کشاورزان، استخرهای ذخیره آب و در برخی مناطق از تانکر در بحث کمک به آبرسانی به کشاورزان مخصوصا در شهرستان سمیرم، شهرضا و دهاقان اقدامات خوبی انجام شد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان اظهار کرد: مقدار تولیدی سیب امسال نسبت به سال گذشته کمی افزایش داشته است و پیش بینی می کنیم بیش از ٧٠ هزار تن از سیب ها درجه ١و سوپر باشند و به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر شوند.

رئیس زاده با اشاره به اینکه پیش بینی می کنیم امسال تولید سیب خوبی داشته باشیم، افزود: هرسال میزانی سرمازدگی در باغات اصفهان رخ می دهد در بهار امسال حدود هزار تن از سیب ها دچار سرمازدگی شدند.

وی در رابطه به دلیل سرمازدگی در این منطقه تصریح کرد: موقعیت جغرافیایی منطقه به گونه ای است که در نقاطی که باغات کشت سیب انجام می دهند سرمای بهاری می خزد و در پایین تپه ها سرمازدگی باغات رخ می دهد که خوشبختانه سرمازدگی امسال جزئی بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

19 − 6 =