صفحه اصلی » سیاسی » نظریه ژئوکالچرال پاکستانی و بحران‌آفرینی آمریکایی پشت پرده وقایع مرزهای ایران/ “فاتحان خیبر” پیام ایران را رساند

نظریه ژئوکالچرال پاکستانی و بحران‌آفرینی آمریکایی پشت پرده وقایع مرزهای ایران/ “فاتحان خیبر” پیام ایران را رساند

رزمایش ارتش در شمال غرب کشور منجر به اظهار عجز آذربایجان و ترکیه در مقابل ایران و کوتاه آمدن از تصمیم شوم خود شد اما این اقدامات جزئی از نظریه بحران آفرینی آمریکایی‌ها در منطقه آسیای غربی و تحولات ژئوکالچرالی مدنظر آن‌هاست که با محوریت پاکستان در حال انجام است.

تاریخ انتشار: ۲۱:۴۲ - یکشنبه ۱۴۰۰/۰۷/۱۱

به گزارش صاحب نیوز؛ نشست مجازی آخرین تحولات منطقه و الزامات سیاست ورزی جمهوری اسلامی ایران توسط بسیج اساتید استان اصفهان با همکاری دفتر بسیج دانشجویی واحد میمه و دانشگاه آزاد اسلامی واحد تیران با سخنرانی جلال راغ، کارشناس ارشد مطالعات استراتژیک، برگزار شد.

این نشست به دنبال تصرف افغانستان توسط طالبان در شرق کشور و تهدیدات آذربایجان در شمال غرب کشور و همچنین تلاش برای رسمیت بخشیدن به رژیم صهیونیستی توسط کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس همچون بحرین در جنوب کشور انجام شد.

جلال راغ، معاون بررسی و تحلیل سازمان بسیج دانشجویی کشور، در این نشست با بیان این که در مباحث حوزه علوم انسانی در مورد موضوعی خاص باید تاریخچه بحث، جامعیت بحث در عرصه‌های مختلف و علت و معلول‌های موجود مورد بررسی قرار گیرد به بیان مقدماتی پیرامون تنش‌های شمال غربی ایران با آذربایجان و ترکیه پرداخت.

*ترکیه به دنبال فتنه گری در شمال غرب ایران

وی یکی از ریشه‌های زیاده خواهی همسایگان شمال غرب کشور را به بخشش اراضی وسیع استراتژیکی در این منطقه ایران به ترکیه در حدود 100 سال پیش توسط رضاشاه دانست که هم به دلیل وجود کوه‌های ارارات و هم به این دلیل که راه ارتباطی دیگری با ارمنستان در آن منطقه قرار داشت حائز اهمیت بود و از طرفی با بخشش این اراضی، راه ارتباطی ترکیه با جمهوری خودمختار نخجوان فراهم شد و آرزوی اردوغان برای داشتن خط مرزی با ترک‌های چین سبب چنین زیاده خواهی شده است.

این تحلیلگر ارشد یکی دیگر از ریشه‌های تحرکات اخیر سیاسی و لفاظی‌های رؤسای جمهور ترکیه و آذربایجان را تلاش ترکیه برای برقرار کردن ارتباط زمینی با نخجوان و ارمنستان خارج از خاک ایران عنوان کرد و گفت: حقیقت ماجرا این است که بحث این روزهای شمال غرب ایران یک موضوع امنیتی است و در حوزه علوم سیاسی و حقوق بین الملل قابل بحث است و مسائل اقتصادی و اجتماعی کشور ما را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

راغ سومین مقدمه پیرامون اتفاقات منطقه شمال غرب کشور را در بررسی علل و معلول این وقایع دانست و گفت این زیاده خواهی‌ها هم معلولی است از قدرت طلبی‌ها و گرایش‌های افراطی نژادی بوده و هم تحت تاثیر اقدامات ضدامنیتی کشورهایی نظیر رژیم صهیونیستی است و هم می‌تواند خود علت مشکلات دیگری برای ایران و منطقه باشد.

سخنران این وبینار سیاسی امنیتی با اشاره به نقش ایران در خنثی سازی کودتای 2016 ترکیه و حفظ موقعیت ترکیه و همچنین با اشاره به حمایت ایران از حفظ تمامیت ارضی آذربایجان در جنگ با ارمنستان، برخورد این دوکشور با ایران را نمک نشناسانه خواند و حتی به همکاری آذربایجان با رژیم صهیونیستی برای آسیب وارد کردن به کشور ما اشاره کرد و از فشارهایی سخن به میان آورد که توسط دولت همه روزه به شیعیان آذربایجان وارد می‌شود.

معاون بررسی و تحلیل سازمان بسیج دانشجویی کشور اظهار کرد: ایران در حالی در سال‌های گذشته به نفع دولت‌های این دو کشور همسایه قدم برداشته است که با توجه به جمعیت 20 میلیون نفری شیعیان ترکیه و جمعیت شش میلیون نفری شیعیان آذربایجان دارای قدرت نفوذی در این دو کشور است که می‌توانست معادلات داخلی این دو کشور را دستخوش تغییر و تحول کند.

این تحلیلگر ارشد مسائل منطقه از رابطه گرم اردوغان و اسرائیل سخن گفت و تصریح کرد: اردوغان در ابتدای انتصاب به سمت ریاست جمهوری در قامت مبارزه با رژیم صهیونیستی تلاش کرد خود را پیش قراول جهان اسلام نشان دهد اما بعدها نشان داد ارتباط بسیار محکمی با اسرائیل دارد.

راغ حضور نظامیان پاکستانی، اسرائیلی و ترکیه‌ای در خاک آذربایجان را برخلاف توافق کشورهای حاشیه دریای خزر عنوان کرد و این را از لحاظ حقوق بین المللی نیز قابل پیگیرد دانست.

وی از فشارهای بین المللی به ویژه از طرف آذربایجان، ترکیه و اسرائیل برای واگذاری استان جنوبی ارمنستان یعنی استان سیونیک به آذربایجان به منظور اتصال نخجوان به آذربایجان و البته برقراری مسیر ارتباطی زمینی ترکیه و آذربایجان خبر داد که منجر می‌شود ارتباط همسایگی ایران و ارمنستان قطع شده و هیچ جاده ارتباطی ترانزیتی مستقل از این دو کشور ترک برای ایران باقی نماند.

*«فاتحان خیبر» پیام ایران را رساند

این سخنران سیاسی اظهار کرد در حوزه سیاست خارجه، تعاملات و رفتارهای کشورهای دیگر با یک کشور را آن چیزی تعیین می‌کند که این کشور از خود به نمایش می‌گذارید و این که قدرت نشان می‌دهد یا اظهار ضعف می‌کند در این رابطه مؤثر است.

معاون بررسی و تحلیل سازمان بسیج دانشجویی کشور گفت: انتخاب نام «فاتحان خیبر» برای رزمایش ارتش در منطقه شمال غرب کشور که اشاره به فتح قلعه یودیان توسط مسلمانان دارد نشان دهنده این است که ابتدا ایران با کشورهای همسایه تنشی ندارد بلکه مشکل اصلی با رژیم صهیونیستی است، ثانیاً ایران از مقاومت در برابر تهدید منافع خود در این منطقه باکی ندارد و سوم این که اعزام چند یگان کوچک به منطقه نشان دهنده این است که تنها بخشی از قدرت نظامی ایران برای خنثی سازی این فتنه کفایت می‌کند.

این تحلیلگر ارشد منطقه بیان کرد کشورهای همسایه به سرعت پیام رزمایش ایران را دریافت کردند و بلافاصله بعد از آن وزیر کشور ترکیه در تماس با وزیر کشور ما اعلام کرده این کشور تخاصمی با ایران ندارد.

راغ با تأکید بر این که کشورها بر اساس آن چیزی که به ایشان نشان می‌دهی رفتارشان را تغییر می‌دهند، تصریح کرد: ترکیه و آذربایجان  به فکرشان هم راه نمی‌دهند که علیه ایران اقدام نظامی کنند زیرا می‌دانند قدرت نظامی ایران قابل دفاع نیست و این که با اولین مانور نظامی ما با ما تماس می‌گیرند و اعلام می‌کنند دنبال تنش نیستند نشان دهنده همین موضوع است هر چند به افرادی مانند اردوغان که شهوت و توهم قدرت دارند و مانند بچه‌ای که زود مسائل را فراموش می‌کند از یاد می‌برند در چه جایگاهی قرار دارند باید هر از گاهی بازوی خود را نشان داد تا فراموش نکنند با چه کشوری طرف هستند.

*طرح پشت پرده آمریکا و پاکستان برای ناآرامی در آسیای غربی

وی در ادامه به مسأله افغانستان پرداخت و با بیان این که موضوع افغانستان و آذربایجان یک طرح پشت پرده مشترک در حوزه ژئوکالچر دارد که طرحی آمریکایی-صهیونیستی-عربستانی-پاکستانی با محوریت پاکستان برای تغییرات فرهنگی و مذهبی در وسعت جغرافیایی این دو کشور است گفت: این کشورها تلاش دارند به منظور بهره برداری‌های امنیتی، سیاسی، اقتصادی و غیره ساختار فرهنگی این دو کشور را تغییر دهند.

سخنران این وبینار افزود: این موضوع مسأله مشترک آذربایجان و افغانستان است و به همین منظور 100 سال پیش از پنجاب پاکستان یک سری پشتون را وارد افغانستان کردند قوه فرهنگی نژاد فارس را در این کشور تضعیف کنند، طالبان نیروهایی از این قوم هستند.

معاون بررسی و تحلیل سازمان بسیج دانشجویی کشور گفت: از 10 سال پیش براوردها این بود که آمریکا تلاش کند با برقراری رابطه با طالبان برنامه‌ای برای تهدید مرزهای ما داشته باشد لذا ایران از 10 سال گذشته با افراد قابل مذاکره طالبان وارد مذاکره شد که اتفاقی که رقم خورد این بود که از سال 2015 که طالبان اعلام آمادگی برای به دست گرفتن قدرت را داشت زمینه‌ای فراهم شد که آمریکا که گفته بود طالبان تروریست است و آمده تا با آن مبارزه کند مجبور شد نشست پشت میز مذاکره با طالبان بنشیند که خود شکست بزرگی برای ایالات متحده بود.

این تحلیلگر ارشد منطقه عنوان کرد: موضع ایران در حوزه افغانستان اولاً مقدم شمردن جان مردم افغانستان به ویژه شیعیان است، ثانیاً احترام به تمامیت ارضی کشور ما و کنترل قاچاق مواد مخدر است که در چند سال اخیر توانستیم با رایزنی و البته با اقدامات تأمینی داخلی تا حدودی این مسائل را با طالبان حل کنیم.

راغ از نقش پنهان و گفته نشده پاکستان در همه اتفاقات منطقه از جمله در مسأله داعش و ناآرامی‌های عراق و سوریه سخن به میان آورد و ادامه داد: در آخرین روزهای حیات داعش در سوریه فرماندهان داعش در مرز بوکمال و قائن با کمک نیروهای امنیتی پاکستان به پادگان‌های آمریکا از جمله در الانبار انتقال داده شدند و آمریکا آن‌ها را از طریق آسمان کشورهای خلیج فارس و پاکستان وارد افغانستان کرد.

*مردم افغانستان گویی از طالبان استقبال کردند

وی با اشاره به این که کشور ما طالبان را به عنوان یک واقعیت دید اما آمریکایی‌ها آن را انکار می‌کردند، افزود: زمانی امکان رقم خوردن یک اتفاق سیاسی اجتماعی موفق در سطح جامعه وجود دارد که جامعه پذیرش آن را داشته باشد و وقتی طالبان ظرف مدت 11 روز 33 ولایت افغانستان را تصرف می‌کند که گویی نه ارتشی در افغانستان وجود دارد و نه آمریکایی و نیروی امنیتی دیگری گویای این مطلب است که مردم افغانستان طوری برخورد کردند که گویی از این تغییر استقبال کردند.

این سخنران سیاسی در مورد پنجشیر و احمد شاه مسعود، از مشاوران ضعیف وی سخن گفت و تصریح کرد او در حالی که خود را نماینده مقاومت افغانستان معرفی می‌کند، از طالبان سهم خواهی می‌کند و این دوگانگی سبب شده مردم افغانستان او را به عنوان پیش قراول جنبش ملی حساب نکنند ضمن این که احمد مسعود وزنی نیز ندارد.

معاون بررسی و تحلیل سازمان بسیج دانشجویی کشور در باب نپختگی و دوگانگی این فرد اظهار کرد: وی از یک طرف از آمریکایی‌ها درخواست کمک کرده است که در مدت حضور خود در افغانستان هر روز بر مشکلات اجتماعی این کشور نظیر قاچاق مواد مخدر افزوده‌اند و از طرفی دیگر برای ایران پیام فرستاده است که این نشان دهنده این است که ثباتی در سیاست‌های این فرد وجود نداشته و نمی‌توان با وی تعامل کرد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: اتفاقات غرب آسیا برمی‌گردد به «نظریه بحران» آمریکایی‌ها که معتقدند این منطقه به دلیل برخورداری از مخازن انرژی، وجود کشورهای مخالف آمریکا مانند ایران، دارا بودن گلوگاه‌های دریایی مانند تنگه هرمز و غیره همیشه باید ملتهب باشد.

راغ عنوان کرد: در سند امنیت ملی آمریکا از چهار دشمن نام برده شده است که به ترتیب عبارتند از چین، روسیه، ایران و کره شمالی و این فضایی که بر اساس این نظریه بحران و انارشیزم شکل گرفته است هم باعث سرگرم شدن و درگیر شدن ایران می‌شود و هم امنیت اسرائیل را تأمین می‌کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

چهارده − یازده =