صفحه اصلی » اقتصادی » ۶ میلیارد تومان برای مقابله با فرونشست در راه‌های اصفهان نیاز است

۶ میلیارد تومان برای مقابله با فرونشست در راه‌های اصفهان نیاز است

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای استان گفت: برای مقاوم سازی راه‌های استان از فرونشست در اواخر سال ۹۶، حدود یک میلیارد تومان اعتبار برآورد شده بود که در زمان حاضر این هزینه به بیش از پنج تا ۶ میلیارد تومان رسیده است.

تاریخ انتشار: ۰۹:۵۴ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۷/۱۲

به گزارش صاحب نیوز؛ فرزاد دادخواه با بیان اینکه ۶ میلیارد تومان برای مقابله با فرونشست در راه‌های اصفهان نیاز است، گفت: فرونشست زمین در محدوده دشت مهیار شهرضا، ارتباط مستقیمی با راههای اصلی در استان اصفهان دارد که هر ساله هزینه‌های زیادی به این بخش تحمیل می‌کند.

وی با اشاره به محدوده اثرات فرونشست در تخریب راههای استان، ادامه داد:  در حال حاضر تنها راه استان درگیر با فرونشست، در دشت مهیار شهرضا است و مشکلات  و تخریب  دیگر راهها در اثر فرونشست نبوده، بلکه به دلیل عبور تاسیسات یا قنات از عرض جاده ها است.

معاون راهداری استان اضافه کرد: بررسی‌های لازم برای مقاوم سازی و جلوگیری از نشست در  این محدوده توسط مشاور در سال ۹۶، حدود یک میلیارد تومان برآورد شد اما با توجه به کمبود اعتبارات، به رغم پیگیری‌های انجام شده، هنوز اقدامات جاری برای نگهداری این جاده در حال انجام است که هزینه مستمری را به اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان وارد می‌کند.

دادخواه خاطرنشان کرد: محافظت و نگهداری این محدوده بصورت روزانه توسط نیروهای راهداری شهرستان شهرضا و ستاد استان با استفاده از امکانات و ماشین آلات موجود انجام می‌شود و هر ساله و بویژه پس از فصول سرد سال و در صورت ایجاد شکافی در جاده، تعمیر و بازسازی می شود.

وی با اعلام ضرورت نیاز  مقاوم سازی جاده در محدوه دشت مهیار، تاکید کرد: باید حفاری‌های بزرگ و شمع‌های بتونی در کناره‌های جاده انجام شود  و در این صورت این شمع‌های بتونی همانند سازه، سطح جاده را مثل پل روی خود نگه خواهند داشت.

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای استان اصفهان با تصریح به موفق بودن این شیوه مقاوم سازی جاده ها، پیش بینی کرد: با ایجاد حفاری ها و شمع های بتنی و مسلح سازی زمین در کنار جاده ها، مشکل فرونشست جاده در محدوده دشت مهیار  برطرف خواهد شد .

دادخواه افزود: سالانه حدود ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان برای مصالح مورد استفاده در این محدوده و برش در جاده ها و ریختن سنگ و بتون در آن با استفاده از امکانات و اعتبارات این اداره کل انجام می شود،  که در صورت استفاده از  ماشین آلات پیمانکار بیش از ۵۰۰ میلیون هزینه نیاز دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

15 − 9 =