صفحه اصلی » اجتماعی » گاز و برق صنایع ملی استان به صورت ملی دیده شود/ اصفهان نیازمند ۲۰۰۰ هزار مگاوات نیروگاه برق برای جلوگیری از خاموشی مجدد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان:

گاز و برق صنایع ملی استان به صورت ملی دیده شود/ اصفهان نیازمند ۲۰۰۰ هزار مگاوات نیروگاه برق برای جلوگیری از خاموشی مجدد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: برای اینکه سال آینده دچار خاموشی نشویم باید ۲۰۰۰ هزار مگاوات نیروگاه برق در استان ایجاد شود و با توجه به اقلیم استان باید نیروگاه‌های خورشیدی و بادی احداث کنیم.

تاریخ انتشار: ۱۰:۰۹ - چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۷/۱۴

منصور شیشه فروش  در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز؛  اظهار کرد: اگرچه اصفهان از استان‌های با خطر بالا در زلزله نیست، اما زلزله‌هایی را تجربه کرده ایم، در مطالعاتی که دانشگاه اصفهان انجام شده پهنه لرزه خیری اصفهان در شعاع ۱۰۰ کیلومتری را شناسایی کردیم، همچنین گستره‌ها و توان لرزه خیزی آن‌ها شناسایی و مورد بررسی قرار گرفته است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان افزود: در مناطق کاشان، نایین و شهرضا مطالعات انجام شده است، همچنین شهرداری اصفهان قراردادی با دانشگاه اصفهان مبنی تهیه پهنه بندی خطر لرزه شهر اصفهان منعقد کرده و باید مشخص شود کدام مناطق اصفهان از لحاظ تاب آوری ساختمان‌ها در برابر زلزله باید موارد ایمن را رعایت کنند.

وی با بیان اینکه در برابر زلزله باید سازه‌هایی با مقاومت لازم داشته باشیم، بیان کرد: در سال‌های گذشته ۶۵ هزار واحد مسکونی در روستا‌ها مقاوم سازی شده است، همچنین با توجه به اینکه اصفهان معین و جانشین تهران است، ایستگاه لرزه نگاری در اصفهان ایجاد شده که علاوه بر اعلام تمام لرزه‌ها توسط موسسه ژئو فیزیک تهران، بکاپ آن توسط مرکز لرزه نگاری اصفهان گرفته می‌شود.

شیشه فروش اذعان کرد: اصفهان با ۱۲ ایستگاه لرزه نگاری یکی از مراکز مهم کشور است و طول سال لرزه‌ها و پس لرزه‌ها را اعلام می‌کند، در استان اصفهان ۵۷ ایستگاه شتاب نگار نصب شده است که هفت مورد آن‌ها دیجیتال است که وظیفه ثبت لرزه‌ها را دارند، همچنین سیستم هشدار سریع لرزه‌ها در استان تقویت شده است و مراکز امدادی بعد از وقوع لرزه از موارد مطلع می‌شوند.

*گاز نیروگاه‌های استان در زمستان باید تامین شود

وی در ادامه با اشاره به چند مطالبه مهم استان از شرکت ملی گاز در آستانه فصل سرما و احتمال محدودیت گاز صنایع، اظهار کرد: از شرکت ملی گاز درخواست داریم با توجه به اینکه در اصفهان صنایع بزرگی، مصرف بالای گاز دارند و این صنایع همچون فولاد مبارکه و سیمانی‌ها ملی هستند، سهم گاز آن‌ها به صورت ملی و جدای از اصفهان مشخص شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان یادآور شد: در تابستان نیز به شرکت توانیر اعلام کردیم نباید برق مورد نیاز سیمان و فولاد را به حساب استان بگذارند، چراکه آن شرکت‌ها و صنایع ملی هستند و باید برق آن‌ها جداگانه محاسبه شود.

وی تصریح کرد: برای اینکه سال آینده دچار خاموشی نشویم باید ۲۰۰۰ هزار مگاوات نیروگاه برق در استان ایجاد شود و با توجه به اقلیم استان باید نیروگاه‌های خورشیدی و بادی احداث کنیم.

شیشه فروش متذکر شد: تاکنون در استان حدود ۳۰ مگاوات انرژی خورشیدی احداث شده که به طور قطع توانیر باید برای انرژی‌های پاک سرمایه گذاری بیشتری انجام دهد.

وی با تاکید بر ضرورت تامین گاز نیروگاه ها، گفت: اصفهان دو ماه در تابستان روز‌های ناسالم داشت، چراکه کانون‌های گرد و غبار محلی استان به دلیل خشکی رودخانه زاینده رود و زیر سطح کشت نرفتن ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی اصفهان فعال شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان ادامه داد: در پاییز نیز پدیده اینورژن بر اصفهان حاکم می‌شود، همچنین آلودگی‌های ناشی از منابع ثابت و سیار بیشتر می‌شود، از سوی دیگر نباید در شعاع ۵۰ کیلومتری مازوت در اصفهان مصرف شود، بنابراین شرکت ملی گاز ضرورت دارد، گاز نیروگاه‌های استان را تامین کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

سیزده + بیست =