صفحه اصلی » سیاسی » بازگشت ایران به برجام در صورت مسجل شدن انجام تعهدات توسط ۵+۱/ مذاکرات از متن برجام فراتر نمی رود

کارشناس مسائل سیاسی مطرح کرد؛

بازگشت ایران به برجام در صورت مسجل شدن انجام تعهدات توسط ۵+۱/ مذاکرات از متن برجام فراتر نمی رود

کارشناس مسائل سیاسی گفت: در صورت صحت راستی آزمایی و مسجل شدن انجام تعهدات توسط ۵+۱ ، بازگشت ایران به برجام را شاهد خواهیم بود. 

تاریخ انتشار: ۰۹:۰۷ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۷/۱۹

محمدصادق کوشکی در گفت و گو با صاحب نیوز با اشاره به احتمال از سر گیری مذاکرات برجام گفت: راهبرد جمهوری اسلامی در رابطه با مذاکرات وین همان راهبرد رهبر انقلاب اسلامی است که بیان فرموده‌اند، بدان معنا که اجرای تعهدات ۵+۱ بطور کامل، راستی آزمایی توسط جمهوری اسلامی و در صورت صحت راستی آزمایی و مسجل شدن انجام تعهدات توسط ۵+۱ ، بازگشت ایران به برجام را شاهد خواهیم بود.

استاد دانشگاه تهران وکارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: راهبرد مشخص جمهوری اسلامی همین است و چیزی فراتر از این نخواهد بود و غلط است و غیرمشروع نیست،طبیعی است وزارت امور خارجه و مذاکره کنندگان احتمالی ایران از آنجا که احتمال از سرگیری مذاکرات وجود دارد، بایستی همین سه اصل کلی مدنظر آن‌ها باشد و هر تلاشی برای خارج کردن مذاکرات از این مسئله به معنی افتادن به دام طرف‌های اروپایی آمریکایی است. ما تجربه این را داریم و می‌دانیم که این دام، دام کشنده و زیان آوری است و اصلا نباید در این دام وارد شد.

وی افزود: طرف‌های ۵+۱ به خصوص سه کشور اروپایی تلاش می‌کنند که ما را به سمت دام خود از مذاکرات بکشانند و تلاش خود را انجام می‌دهند، منتها اینکه ما چه اندازه هوشمندانه در مذاکره وارد بشویم مهم است. اگر این سه اصلی که رهبر انقلاب مطرح کردند ، پیگیری بشود و بیش از این حاضر به مذاکره نباشیم، تکلیف مذاکرات وین خیلی سریع مشخص خواهد شد.

کوشکی اظهار داشت: هدف مذاکرات احیای برجام و بازگرداندن ایالات متحده به برجام است که البته اینکه ایران نیز تعهدات خود را از سر بگیرد، اگر این سه اصل اتفاق بیفتد که بند سوم آن نیز بازگشت ایران به تعهدات برجامی است. ابتدا دو گام اول بایستی اتفاق بیفتد. مذاکرات وین بیش از این اتلاف وقت است.

وی در پایان تاکید کرد:جمهوری اسلامی می‌تواند حاضر باشد تا از نظر سیاسی و رسانه‌ای محکوممحمدصادق کوشکی در گفت و گو با صاحب نیوز ضمن اشاره به احتمال از سر گیری مذاکرات برجام گفت:راهبرد جمهوری اسلامی در رابطه با مذاکرات وین همان راهبرد رهبر انقلاب اسلامی است که بیان فرموده‌اند، بدان معنا که اجرای تعهدات ۵+۱ بطور کامل، راستی آزمایی توسط جمهوری اسلامی و در صورت صحت راستی آزمایی جمهوری اسلامی و مسجل شدن انجام تعهدات توسط ۵+۱ ، بازگشت ایران به برجام را شاهد خواهیم بود.
استاد دانشگاه تهران وکارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: راهبرد مشخص جمهوری اسلامی همین است و چیزی فراتر از این نخواهد بود و غلط است و مشروع نیست،طبیعی است وزارت امور خارجه و مذاکره کنندگان احتمالی ایران از آنجا که احتمال از سرگیری مذاکرات وجود دارد، بایستی همین سه اصل کلی مدنظر آن‌ها باشد و هر تلاشی برای خارج کردن مذاکرات از این مسئله به معنی افتادن به دام طرف‌های اروپایی آمریکایی است. ما تجربه این را داریم و می‌دانیم که این دام، دام کشنده و زیان آوری است و اصلا نباید در این دام وارد شد.
وی افزود:طرف‌های ۵+۱ به خصوص سه کشور اروپایی تلاش می‌کنند که ما را به سمت دام خود از مذاکرات بکشانند و تلاش خود را انجام می‌دهند، منتها اینکه ما چه اندازه هوشمندانه در مذاکره وارد بشویم مهم است. اگر این سه اصلی که رهبر انقلاب مطرح کردند ، پیگیری بشود و بیش از این حاضر به مذاکره نباشیم، تکلیف مذاکرات وین خیلی سریع مشخص خواهد شد.
کوشکی اظهار داشت:هدف مذاکرات احیای برجام و بازگرداندن ایالات متحده به برجام است که البته اینکه ایران نیز تعهدات خود را از سر بگیرد، اگر این سه اصل اتفاق بیفتد که بنو سوم آن نیز بازگشت ایران به تعهدات برجامی است. ابتدا دو گام اول بایستی اتفاق بیفتد. مذاکرات وین بیش از این اتلاف وقت است.
وی در پایان تاکید کرد:جمهوری اسلامی می‌تواند حاضر باشد تا از نظر سیاسی و رسانه‌ای محکوم نشود به اینکه مذاکره را رد کرده است، اما خارج شدن از این سه اصل عملا خیانت بزرگی است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

دو × 3 =

پیشنهاد سردبیر