صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » اتمام عملیات مرمت دو کاروانسرای تاریخی نصف جهان

اتمام عملیات مرمت دو کاروانسرای تاریخی نصف جهان

عملیات مرمت دو کاروانسرای تاریخی شیخ علی‌خان زنگنه شاهین‌شهر و کاروانسرای تاریخی «نیستانک» نایین از کاروانسراهای مهم اصفهان به اتمام رسید.

تاریخ انتشار: ۱۱:۰۹ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۷/۱۹

به گزارش صاحب نیوز؛ جواد چهراضی با اشاره به اتمام عملیات مرمت کاروانسرای شیخ علی‌خان زنگنه در شهرستان شاهین‌شهر و میمه گفت: عملیات مرمت و ساماندهی محوطه پیرامون کاروانسرای تاریخی شیخ علی‌خان زنگنه (چاله سیاه) در روستای جهادآباد از توابع این شهرستان از اواسط شهریورماه امسال آغاز و همزمان با ایام شهادت امام رضا(ع) به اتمام رسید.

رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان شاهین‌شهر و میمه ادامه داد: مرمت سقف تالار اصلی کاروانسرا، مرمت آجرفرش حیاط مرکزی، مرمت سردر اصلی ورودی و همچنین آزادسازی و محوطه‌سازی حریم پیرامون این کاروانسرا از جمله ویژگی‌های عملیات مرمت کاروانسرای شیخ علی‌خان زنگنه است که با اعتباری بالغ بر 500 میلیون ریال در طی یک ماه به سرانجام رسید.

کاروانسرای شیخ علی‌خان زنگنه در روستای جهاد آباد از توابع شهرستان شاهین‌شهر و میمه و در 40 کیلومتری محور تاریخی و گردشگری شمال شهر تاریخی اصفهان واقع شده، این کاروانسرا در سال 1394 خورشیدی به ثبت ملی رسیده و هم‌اینک نامزد ثبت جهانی در سازمان علمی و تحقیقاتی ملل متحد یونسکو است.

پایان عملیات مرمت کاروانسرای تاریخی «نیستانک» در نایین

محمود مدنیان با اشاره به پایان عملیات مرمت کاروانسرای تاریخی «نیستانک» در نایین، گفت: این کاروانسرای تاریخی با 200 سال قدمت در روستای “نیستانک” در بخش شهر تاریخی “انارک” از توابع این شهرستان واقع شده و از بناهای منحصربه‌فرد تاریخی در مسیر تجارت کویر مرکزی ایران به‌شمار می‌آید.

رییس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان نایین ادامه داد: با توجه به اینکه این کاروانسرای تاریخی در پرونده زنجیره‌ای ثبت جهانی کاروانسراهای تاریخی کشور قرار دارد، عملیات مرمت اضطراری آن شامل: محوطه‌سازی فضای پیرامون کاروانسرا، مرمت نمای جداره خارجی دیواره‌های کاروانسرا و مرمت آجر فرش کف حیاط مرکزی با اعتباری بالغ بر 500 میلیون ریال از حدود یک هفته پیش آغاز و امروز به پایان رسید.

کاروانسرای تاریخی «نیستانک» در سال 1385 به شماره 18773 در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است، این کاروانسرا در 30 کیلومتری شهر نایین واقع شده و یکی از زیباترین بناهای تاریخی در منطقه کویر مرکزی ایران، در محور تاریخی و گردشگری شرق استان اصفهان به شمار می‌رود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

چهار × یک =