صفحه اصلی » اقتصادی » 3 میلیون و 300 هزار راس دام در پیشگیری از طاعون نشخوار کنندگان کوچک واکسینه شدند

3 میلیون و 300 هزار راس دام در پیشگیری از طاعون نشخوار کنندگان کوچک واکسینه شدند

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان گفت: طاعون نشخوارکنندگان کوچک در حیات وحش استان اصفهان دوبار گزارش شد که در یک مورد بز و میش وحشی در منطقه حیات وحش قمیشلو دیده شده بود و  تلفات نداشت.

تاریخ انتشار: ۲۲:۰۳ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۷/۱۹

به گزارش صاحب نیوز؛ خسرو فاتحی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران در خصوص شرکت‌های دانش بنیان اظهار کرد: ارتباط ما با شرکت های دانش بنیان  خوب است این شرکت ها از نظر فنی، پیشیبانی خوبی می شوند و با محوریت خاصی در مراکز رشد، پذیرش می شوند.

مشاور اداره کل دامپزشکی و مسئول امور شهرستان ها عنوان کرد: این شرکت ها بعد از مدتی ماندگاری باید در سایت معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری ثبت شوند تا جزء شرکت های دانش بنیان شوند در اصفهان دو شرکت دانش بنیان وجود دارد که در حوزه دامپزشکی کار می کنند.

فاتحی بیان کرد: در این شرکت ها عموما روی علوم و گیاهان دارویی کار می کنند مشکلی که در این شرکت هاست این است که با توجه به اینکه فعالیت در حوزه دارو خاص است و با موجود زنده سروکار دارند باید حتما در شرکت های دانش بنیان تیم کاملی از نیروهای دامپزشکی و داروسازی و فیزیک شیمی داشته باشند.

وی گفت: اکثر شرکت های دانش بنیان توان اینکه تمام نیروها و اپراتورها را داشته باشند، ندارند و نمی توانند تمام نیروها را تامین کنند و به همین جهت تمام تحقیقاتشان به سرانجام نمی رسد.

در ادامه علیرضا ادیبان اظهار کرد: در خصوص شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک باید نام بیماری به صورت کامل قید شود تا میان مردم ایجاد رعب نکند و بدانند این یک بیماری دامی است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان عنوان کرد: طاعون نشخوارکنندگان کوچک در حیات وحش استان اصفهان دوبار گزارش شد که در یک مورد بز و میش وحشی در منطقه حیات وحش قمیشلو دیده شده بود و  تلفات نداشت.

ادیبان بیان کرد: یک مورد دیگر در کاشان بود که آن نیز مشخص شد این بیماری است، سازمان دامپزشکی کشور امسال ورود قاطعانه ای در طاعون نشخوارکنندگان کوچک داشت.

وی افزود: سازمان بهداشت دام به تمام دنیا اعلام کرده است که تا سال ٢٠٣٠ باید این بیماری ریشه کن شود و سازمان دامپزشکی اعتبارات خوبی را در این زمینه گرفته است، ما ٣میلیون و ٣٠٠ هزار راس دام را در این زمینه واکسینه کردیم و جز استان هایی بودیم که بهترین عملکرد را در این زمینه داشتیم.

علیرضا ادیبان اذعان کرد: واکسیناسیون اولین راهکار مقابله با بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در جمعیت دام های اهلی است ممکن است در محیط زیست دام اهلی با دام وحشی ارتباط پیدا کرده و از آبشخور مشترک استفاده کنند و مبتلا به این بیماری شوند.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان اصفهان در مورد این بیماری در حیات وحش گفت: در مقابله با این بیماری با محیط زیست ارتباط خوبی داریم و اقدامات موثری را درجهت پیشگیری از شیوع این بیماری انجام دادیم اگر محیط بانان بیماری بین حیوانات مشاهده کنند سریع گزارش می دهند و ما نیز وارد عمل می شویم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

17 + هشت =

پیشنهاد سردبیر