صفحه اصلی » اجتماعی » رئیس‌کل دادگستری اصفهان: فرصت و ابزار جرم از مجرمان سلب شود

رئیس‌کل دادگستری اصفهان: فرصت و ابزار جرم از مجرمان سلب شود

رئیس‌کل دادگستری اصفهان گفت: فرصت و ابزار جرم از مجرمان سلب و به گونه‌ای عمل شود که انگیزه ارتکاب جرایم برای مجرمان به صفر برسد.

تاریخ انتشار: ۱۱:۵۷ - چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۷/۲۱

به گزارش صاحب نیوز؛ محمدرضا حبیبی در توصیف جایگاه اجتماعی نیروی انتظامی اظهار داشت: در نامه 53 نهج البلاغه امیرمؤمنان حضرت علی(ع) خطاب به مالک‌اشتر این جایگاه را به خوبی تبیین فرمودند که در نظام ولایی همه هم و غم کارگزاران استقرار حاکمیت الله و احکام خداست و در چنین نظامی حفظ منافع فرد یا گروه یا حزب خاصی مدنظر نبوده و تنها حاکمیت الله و اجرای دستورات الهی ملاک عمل است و همین ویژگی سبب تمایز آن با سایر نظام‌های حاکمیتی شده است.

وی افزود: انجام خدمت در چنین نظامی افتخار بوده و هرگز خستگی به‌دنبال نخواهد داشت و نیروهای مسلح آن مانند ستون فقرات مستحکم که به فرموده حضرت «لا یقوم الرعیه إلا بهم» قوام و استواری چنین نظام زنده و پویایی را تضمین می کند.

رئیس‌کل دادگستری استان اصفهان بیان کرد: لازمه امنیت حفظ نظم است و بی‌نظمی مقدمه بر‌هم خوردن امنیت است و به دنبال آن هیچ توسعه و پیشرفتی در بخش‌های مختلف مانند صنعت، فرهنگ و… پدیدار نخواهد شد و از این روست که جایگاه نیروهای مسلح در جامعه، رفیع  افتخار است.

وی بر اهمیت امر پیشگیری به عنوان یک مأموریت مهم برای نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌ها اشاره و تصریح کرد: موضوع پیشگیری از وقوع جرم موضوعی است گسترده و در عین حال پیچیده؛ به‌گونه‌ای که تمامی افراد جامعه را درگیر می‌کند و در نظام الهی ما در آیات و روایات متعدد در باب امر به معروف و نهی از منکر به اجرای آن توصیه و سفارش شده است تا آنجا که فلسفه قیام امام حسین(ع) بر این مهم استوار شده و در قانون اساسی هم که مبنای آن احکام دینی و شریعت اسلام است به این مهم پرداخته و اشاره شده است.

حبیبی گفت: در اصل 156 قانون اساسی که پنجمین وظیفه قوه قضائیه را اقدام مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم اعلام کرده و همچنین در قوانین عادی، به این اصل مهم پرداخته شده است و نیروی انتظامی با تشکیل پلیس تخصصی پیشگیری، همراهی و همکاری خوبی با دستگاه قضایی در این خصوص دارد.

وی همچنین بر تلاش درجهت ارتقاء سطح آگاهی‌های عمومی در زمینه پیشگیری تأکید و خاطرنشان کرد: استفاده حداکثری از ظرفیت رسانه‌ها، اصحاب مطبوعات و صدا و سیما و نیز بهره‌مندی مفید از فضای مجازی نیز باید در جهت افزایش و ارتقاء سطح آگاهی‌های مردم باشد.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان اظهار داشت: در پیشگیری‌های وضعی نیز لازم است فرصت و ابزار جرم از مجرمان سلب شود و به گونه‌ای عمل شود که انگیزه ارتکاب جرایم برای مجرمان به صفر برسد و در این خصوص بهره‌گیری از فناوری‌های نوین و نیز تجهیزات به روز و پیشرفته ضروری است.

وی ادامه داد: دستگاه قضایی استان همه جانبه حامی نیروهای نظامی و انتظامی در تمامی صحنه‌ها و مأموریت هاست؛ چراکه توفیق در اجرای عدالت در گرو موفقیت نیروهای تلاشگر نظامی و انتظامی در برقراری نظم و امنیت است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

پنج × 3 =

پیشنهاد سردبیر