صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » پروانه‌های زرین سی‌وچهارمین جشنواره فیلم کودک و نوجوان به مقصد رسیدند

پروانه‌های زرین سی‌وچهارمین جشنواره فیلم کودک و نوجوان به مقصد رسیدند

سی و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان دیشب با معرفی برگزیدگان بخش‌های مختلف مسابقه این جشنواره به کار خود پایان داد.

تاریخ انتشار: ۰۸:۵۱ - پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۷/۲۲

به گزارش صاحب نیوز؛ اختتامیه سی و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان (ICFF) دیشب با حضور ریاست سازمان سینمایی کشور، فیلم‌سازان بخ کودک و نوجوان، داوران جشنواره و سایر مهمانان داخلی و خارجی برگزار شد تا با معرفی برگزیدگان این دوره، جشنواره امسال به کار خود پایان دهد.

اولین پلاتوی این مراسم که همزمان از طریق تلویزیون‌های اینترنت و صفحات فضای مجازی جشنواره به صورت زنده پخش می‌شد، نمایشی از برگزیده فیلم‌های شرکت داده شده در این جشنواره بود تا سپس با قرائت قرآن و پخش سرود ملی ایران کار خود را رسماً آغاز کند.

در ابتدای مراسم اختتامیه سی و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان، علیرضا تابش، دبیر این جشنواره به ایراد سخنرانی پرداخت و با بیان این که در تمام این چند ماه آن چه در توان داشتیم صرف کردیم تا چند روزی در شرایط کرونایی لبخند بر لب کودکان بنشیند و رضایت اهل سینما حاصل شود، سینمای کودک و نوجوان را به درخت تنومندی تشبیه کرد که روز به روز در حال قوی‌تر شدن و پربارتر شدن است و خواستار تقویت ارتباط مخاطب کودک و نوجوان با سینما و بسط این گونه سینمایی با فناوری‌ها و اندیشه‌های نو شد.

بعد از سخنان دبیر جشنواره سی و چهارم فیلم کودک و نوجوان، اهدای جوایز به آثار برگزیده آغاز شد و در ابتدا برگزیدگان فیلم‌های بخش بین الملل و سپس برگزیدگان فیلم‌های ایرانی معرفی و تجلیل شدند.

فیلم‌های حائز جایزه در بخش بین‌الملل از بین 20 اثر راه یافته به جشنواره عبارت بودند از:

-جایزه سیفژ، دیپلم افتخار و پروانه زرین به فیلم «یدو» (مهدی جعفری)
-بخش پویانمایی کوتاه، دیپلم افتخار به فیلم «مادربزرگ من ماتیلده» (میگوئل آنایا بوریا) از کشور مکزیک
-دیپلم افتخار و پروانه زرین بخش فیلم کوتاه داستانی، به فیلم «سکوت رودخانه» (فرانچسکا کانه‌پا) از کشور پرو
-دیپلم افتخار دستاورد هنری برای موسیقی متن به برای فیلم «سوومی» (روهن رومن) ساخته امول وسانت‌گل از کشور هندوستان
-دیپلم افتخار دستاورد هنری برای فیلمبرداری فیلم «یدو» (مرتضی نجفی)
-دیپلم افتخار و پروانه زرین «دستاورد هنری کار گردانی فسلم«پدربزرگ من یک فضایی است» به کارگردانی دراژن ژارکوویچ (از کرواسی) و مارینا آندره‌ی اسکوپ (از بوسنی)
-دیپلم افتخار بازیگر کودک و نوجوان فیلم «محافظ برادر» (فرید کراهان) از کشور ترکیه
-دیپلم افتخار و پروانه زرین بهترین بازیگر کودک و نوجوان فیلم «پسران دریا» (یاسین حبیب‌پور)
-دیپلم افتخار و پروانه زرین بهترین فیلمنامه فیلم «پسران دریا» (افشین هاشمی و حسین قاسمی‌جامی) از ایران
-دیپلم افتخار و پروانه زرین کارگردانی به فیلم «یدو»(مهدی جعفری) از ایران
-دیپلم افتخار و پروانه زرین جایزه ویژه هیأت داوران فیلم «لوسیا» (خوان پاتو) از اسپانیا
-دیپلم افتخار و پروانه زرین جایزه داوران کودک و نوجوان فیلم «پدربزرگ من یک فضایی است»(دراژن ژارکوویچ و مارینا آندره‌ی اسکوپ) از کشور بوسنی
– دیپلم افتخار و پروانه زرین بهترین فیلم به فیلم یدو(محمدرضا مصباح)

پس از پایان اهدای جوایز به فیلم‌های بخش بین الملل محمد خزاعی، مدیر عامل خانه سینما و رئیس سازمان سینمایی کشور، پشت تریبون رفت و ضمن تحسین برانگیز خواندن برگزاری این جشنواره با این کیفیت در شرایط کنونی جامعه، کمبود منابع مالی و اعتباری و نبود فیلم‌های شاخص به دلیل به وجود آمدن مشکلات مالی بسیار در سینما طی سال‌های اخیر به ویژه در بخش کودک و نوجوان را از عواملی برشمرد که برگزاری این جشنواره را بسیار دشوار و سخت کرده بود.

بعد از سخنان خزاعی نوبت به توزیع جوایز بخش ملی سی و چهارمین جشنواره فیلم کودک و نوجوان رسید تا برگزیدگان آثار سینمایی کودک و نوجوان از بین 80 اثر راه یافته به جشنواره، معرفی شوند.

قبل از آغاز توزیع جوایز در بخش ملی جشنواره، به پاس تقدیر از زحمات مرحوم محمد ابوالحسنی در زمینه پویانمایی و خط شکنی وی در باز کردن جای پای برخی از سبک‌های انیمیشن در سینمای ایران، نام و یاد وی گرامی داشته شد و از خانواده این هنرمند فقید و نام آشنای کشور تجلیل به عمل آمد.

فیلم‌های برگزیده در بخش ملی این جشنواره عبارت بودند از:

-دیپلم افتخار بخش «کرونا روایت» فیلم «فضای زندگی» (ایلیا رمضانی)
-دیپلم افتخار بداعت و نوآوری به «افسانه بُناسان» (حبیب احمدزاده)
-دیپلم افتخار بخش کسب و کار و ترغیب مخاطبان کودک و نوجوان فیلم «بام بالا» (بهروز مفید)
-دیپلم افتخار برای ارائه تصویری متفاوت از نوجوانان خطه سیستان و بلوچستان فیلم «لیپار» (حسین ریگی)
-در بخش «وب‌سری»، دیپلم افتخار فیلم «آشمچز- یک اشتباه دیجیتالی» (فریاد بیات)
-در بخش «پویانمایی کوتاه» دیپلم افتخار و پروانه زرین را به فیلم«آی دی» (فهیمه قبادی)
-دیپلم افتخار و پروانه زرین بخش کوتاه داستانی فیلم «منم سمیرا» (متین رکن)
-دیپلم افتخار و لوح زرین بهترین فیلم بلند داستانی فیلم «راز قلعه» (کریم رناسیان)

-جایزه شهید بهنام محمدی فیلم «پسرم رسول» (نبی قلی‌زاده)
-دیپلم افتخار و پروانه زرین بهترین دستاورد هنری موسیقی متن فیلم «لیپار» (مسعود سخاوت‌دوست)
-دیپلم افتخار و پروانه زرین جایزه زاون قوکاسیان به فیلم «بام‌بالا» (سید جمال سیدحاتمی)
-دیپلم افتخار و پروانه زرین بهترین بازیگر کودک و نوجوان فیلم «میان صخره ها» (آندیا یحیی‌پور)
-دیپلم افتخار و پروانه زرین بهترین فیلمنامه فیلم«بام بالا» (امیر محمد عبدی)
-دیپلم افتخار و پروانه زرین بخش کارگردانی فیلم«لیپار» (حسین ریگی)
-دیپلم افتخار و پروانه زرین ویژه هیأت به کارگردان فیلم «میان صخره ها» (مختار عبدالهی)
-دیپلم افتخار و پروانه زرین بهترین فیلم «پسران دریا» (بهروز نشان)
-دیپلم افتخار بخش داوران کودک و نوجوان (داوری در سامانه‌های اینترنتی) فیلم «آی دی» (فهیمه قبادی به تهیه‌کنندگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی)
-دیپلم افتخار و پروانه زرین داوران کودک و نوجوان (داوری در خانه جشنواره به صورت فیزیکی) فیلم «بام بالا» (بهروز مفید)

در طی این مراسم مقام سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، نماد دفاع از کودکان و انسان‌های بی پناه در برابر ظلم و تجاوز، گرامی داشته شد و همچنین یادی شد از فرشته طائرپور، سینماگر فقید سینمای کودک و نوجوان، و از شهید علی لندی، نوجوان ایثارگر ایذه‌ای، نام برده شد.

هرچند پخش آنلاین فیلم‌های جشنواره و همچنین مراسم اختتامیه، از نقاط مثبت این جشنواره بود اما در پخش انلاین مراسم اختتامیه  که به دلیل شرایط کرونایی و عدم امکان میزبانی حضوری مراسم از همه علاقمندان، از تعداد مخاطب قابل توجهی نیز برخوردار بود، عدم نمایش جایگاه مخاطبان و مهمانان مراسم و همچنین صدای بلند موسیقی زمینه در پخش آنلاین به صورتی که صحبت‌ها و مکالمات را کاملاً نامفهموم کرده بود از مشکلات پخش آنلاین مراسم اختتامیه بود.

این جشنواره از 16 الی 21 مهرماه با شعار «سینما سرزمین خیال» با آثاری از ۱۷ کشور جهان در اصفهان برپا شد و آثار راه یافته در آن علاوه بر پخش از طریق درگاه‌های فضای مجازی همزمان با اصفهان در ۲۳ استان دیگر نیز به نمایش در آمد.

برگزاری اولین جشنواره آنلاین کشور، نمایش هفت اثر مناسب سازی شده برای معلولان، پیگیری راه اندازی موزه جشنواره فیلم کودک و نوجوان، برگزاری المپیاد فیلم سازی در حاشیه جشنواره و برگزاری 100 ویژه برنامه جشنواره در نقاط مختلف شهر اصفهان به عنوان میزبان جشنواره از ویژگی‌های خاص سی و چهارمین جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

نه + 17 =