صفحه اصلی » سیاسی » امام‌جمعه اصفهان: رشد حوزه‌های علمیه و روحانیون در تقویت دروس خارج است

امام‌جمعه اصفهان: رشد حوزه‌های علمیه و روحانیون در تقویت دروس خارج است

امام‌جمعه اصفهان گفت: رشد حوزه‌های علمیه در تقویت دروس خارج است، کلید این تقویت در دست روحانیون و طلابی است که با مطالعه و پژوهش در دروس خارج شرکت می‌کنند.

تاریخ انتشار: ۰۹:۴۱ - پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۷/۲۲

به گزارش صاحب نیوز؛ آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد در مراسم آغاز دوره تخصصی تمهیدیه دروس خارج سال تحصیلی جدید حوزه علمیه اصفهان اظهار داشت: درس خارج به این معنی است که یک هم مباحثه‌ای قوی پیدا و با آن مباحثه کرده و پایه تحصیلی خود را تقویت کنیم.

وی با بیان اینکه در درس خارج مطالعات ما باید بیشتر باشد نه کمتر بیان کرد: اگر می‌خواهیم رشد علمی پیدا کنیم باید این مسیر را با مطالعه طی کنیم. در درس خارج بدون مطالعه نشستن، کاری عبث است. طلاب و روحانیون باید در هر زمینه‌ای پُر باشند که جز با پژوهش ومطالعه میسر نخواهد شد.

امام جمعه اصفهان بیان کرد: روحانیون درس خارج باید با استاد درس خارج هماهنگ باشند و کتاب‌های مورد مطالعه  استاد را بخوانند و با مطالعه پای درس حاضر شوند. نشستن چندین سال پای درس خارج بدون مطالعه، به معنی ازبین بردن عمر است، شاگردان در دروس خارج باید به استاد ایراد بگیرند و اشکال کنند چرا که این باعث رشد استاد و ملا شدن شاگرد می‌شود.

وی ادامه داد: رشد حوزه‌های علمیه در تقویت دروس خارج است، کلید این تقویت در دست روحانیون و طلابی است که با مطالعه در دروس خارج شرکت می‌کنند. طلبه و روحانی اگر درس خوان باشد و خوب درس بخواند، زندگی دنیا و آخرتش تامین است، طلبه باید دوران بعد از طلبگی‌اش با پیش از طلبگی‌اش فرق کند.

آیت‌الله طباطبایی‌نژاد خاطرنشان کرد: همت طلبه و روحانی در موفقیت بسیار موثر است، نسبت به حفظ آیات قرآن کریم و نهج البلاغه تلاش کنید، زرنگ کسی است که از عمرش استفاده کند.

وی ادامه داد: براساس روایت، فرق مومن به آخرت با کسی که اعتقادی به آخرت ندارد، این است که برای آخرتش زاد و توشه جمع‌آوری می‌کند. طلبه و روحانی اگر از لحاظ درسی، خوب باشد و سطح عالی را بگذراند، در جامعه مورد احترام قرار می گیرد. روحانیون درس خارج باید احیاکنندگان امر اهل بیت باشند.

امام جمعه اصفهان گفت: توصیه دیگر من به روحانیون این است که نظم در کارها را رعایت کنید چرا که باعث نظم بخشی در عمر و بهره‌مندی بیشتر از عمر می‌شود، امیدوارم روحانیون دروس خارج امسال باعث افتخار حوزه علمیه شوند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

چهارده − 7 =