صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » ماجرای دست نوشته شهید لاوی که به رسول جزینی اهدا شد/ از شهیدی که با اسرائیل جنگید به ورزشکاری که با اسرائیل بازی نمی‌کرد

ماجرای دست نوشته شهید لاوی که به رسول جزینی اهدا شد/ از شهیدی که با اسرائیل جنگید به ورزشکاری که با اسرائیل بازی نمی‌کرد

شهید لاوی، شهیدی است که به جنگ با رژیم غاصب صهیونیستی رفته بود و رسول جزینی رکورددار بازی نکردن در مقابل این رژیم است که سه بار در دوران حضور خود در تیم ملی کشتی از کشتی گرفتن با نماینده این رژیم امتناع کرد، بدیهی هست که هر دو تمام توان خود برای مبارزه با این رژیم کودک کش را به کار بردند.

تاریخ انتشار: ۱۳:۰۵ - یکشنبه ۱۴۰۰/۰۷/۲۵

به گزارش صاحب نیوز؛ آیین استقبال از پهلوان رسول جزینی، مربی اصفهانی پرافتخار تیم ملی کشتی فرنگی روز جمعه۲۳مهرماه۱۴۰۰در محل گلستان شهدای اصفهان با حضور پرشور مردم اصفهان برگزار شد.

در این آئین استقبال، خانواده سردار شهید اصغر لاوی دست‌نوشته شهید را به پاس زحمات و تلاش های رسول جزینی برای کشتی فرنگی کشور به پهلوان اهدا کردند که رسول جزینی از این هدیه به عنوان بهترین و با ارزشترین هدیه به خود یاد کرد.

شهید لاوی، شهیدی است که به جنگ با رژیم غاصب صهیونیستی رفته بود و رسول جزینی رکورددار بازی نکردن در مقابل این رژیم است که سه بار در دوران حضور خود در تیم ملی کشتی از کشتی گرفتن با نماینده این رژیم امتناع کرد، بدیهی هست که هر دو تمام توان خود برای مبارزه با این رژیم کودک کش را به کار بردند.

در متن دست نوشته شهید لاوی آمده است:

«با سلام به امام امت قلب تپنده مستضعفین عالم و با درود فراوان به شهیدان و با سلام به رهروان و ادامه دهندگان خط سرخ و خونین شهیدان و بالاخره سلام فراوان به شما دوستان عزیز

دوست عزیز نامه شما در تاریخ ۶۲/۱/۲۵ به دستم رسید البته خیلی شانسی.چون ما با یک باشگاه لبنانی مسابقه جور کرده بودیم. در پایگاه خودمان شش بازیکن بیشتر‌ نبود‌. ناچار به این پایگاه و آن پایگاه رفتیم و بازیکن جور کردیم. در یکی از این پایگاه‌ها یکی به من گفت شما از بریتال هستید؟ گفتم آره. گفت اصغر لاوی دارید؟ گفتم اره.گفت میشناسیدش؟ گفتم چه کارش داری؟ گفت نامه دارد. وقتی نامه را گرفتم دیدم از شماست خیلی خوشحال شدم.بعد از مدتها انتظار نامه‌ای برایم رسید. فراموش کردم سال جدید را به شما و بقیه برادران و دوستان عزیز تبریک بگویم. امیدوارم این سال، سال سازندگی خودمان باشد. بدانیم از کجا هستیم و در کجا قرار داریم و سرانجام به کجا خواهیم رفت.

از لبنان پرسیده بودی. ما الان در یکی از شهرهای لبنان قرار داریم و ما در یکی از دهات‌های این شهر به نام بریتال قرار داریم.تمام مردم این دهکده که بزرگ هم هست، حزب اللهی سرسخت و طرفداران پر و پا قرص امام و انقلاب است. شاید به جرات بتوانم بگویم یکی از بزرگترین آرزویشان سفر به ایران حتی به مدت دو روز و دیدن ایران و مردمش و انقلاب است. شما نمی‌دانید این اتقلاب در دل مردم لبنان و بطور کلی مستضعفین جهان چه جای عالی دارد.همه امید مردم به انقلاب است ، به امام است ، به شما مردم است. شما در فضایی تنفس می‌کنید که قدر آن را نخواهید دانست مگر اینکه از آن خارج شوید، مثل یک ماهی که در دریاست. امام چنان نفوذ و محبوبیتی دارند که براستی حیرت انگیز و اعجاب آور است. تمام گفتار و عکس‌های امام در و دیوار خانه‌های مردم را پر کرده است.فقط برای اینکه بدانی امام کیست داستانی را برایت بگویم.روزی کا ما وارد سوریه شدیم و می‌خواستیم از مرز بگذریم و وارد لبنان شویم. در مرز ماشین‌های زیادی در نوبت برای بازرسی ایستاده بودند و به دقت بازرسی می‌شدند.سوریه حتی افرادش را که در لبنان مستقر هستند و به سوریه بازمی‌گشتند به دقت کنترل می‌کردند.اما ما بدون توقف کردن آمد اول صف و راننده ماشین‌هایمان به افسر مسئول گمرک عکس امام را که پشت شیشه نصب شده بود نشان داد. افسر گمرک با دیدن عکس امام احترام زیادی به ما گذاشت و بدون بازرسی از مرز رد شدیم.خودت میدانی جایی که گمرک مرزی است گذشتنش چقدر مشکل است، ماشین ما به این سادگی رد شد. البته این قطره کوچکی‌ از دریای محبوبیت امام عزیزمان است.»

به گزارش صاحب نیوز، سردار شهید اصغر لاوی  در سال ۱۳۳۸ در خرمشهر در خانواده ای متوسط دیده به جهان گشود و در همان شهر رشد یافت. وی همزمان با تحصیل در دبستان به کارگاه نجاری می رفت و مشغول کار می شد، پس از چندی وی همراه خانواده راهی اصفهان شد و تحصیل خود در دوران راهنمایی و دبیرستان را نیز همراه با کارگذراند ودرزمان اوج انقلاب اسلامی ، یعنی سال ۱۳۵۷  موفق به دریافت دیپلم تجربی شد.

شهید عزیز درسال ۱۳۶۰ پس از عملیات شکست حصرآبادان به جنوب آمد و در دارخوئین با تعدادی از همرزمانش، همانند شهید امانی، به فعالیت مشغول شد. وی در ابتدای امر خیلی سریع جزو اولین پاسداران ممتاز در فراگیری عملیات رزمی شد. در عملیات بستان که با هدف گرفتن شهرستان و تامین تنگه چزابه و تسلط بر شمال رودخانه نیسان انجام گرفت، شهید لاوی از اولین پیشتازان بود. او با نفربر خود تنگه چزابه را بست و به این وسیله او و دیگرهمرزمانش تیپ زرهی دشمن را به محاصره درآوردند پس از تثبیت خط تنگه چزابه، دشمن‌ دست به حمله‌ای در “سابله ” زد که شهید لاوی به اتفاق شهید آقایی و شهید فنایی با به غنیمت درآوردن بیش از ۱۰ دستگاه تانک سالم مدت پنج الی شش روز درخط ماندند و یک شب تا صبح تنها با چهار تانک عملیاتی در مقابل دشمن مقاومت کردند.

یکی از همرزمان او در این باره می گوید: “در آن شب به ذکاوت و هوشیاری شهیدلاوی پی بردیم و دانستیم که درآینده فرماندهی لایق و شجاع و با تدبیر برای سپاه خواهد شد.“ گردان محمد رسول الله (ص) به فرماندهی شهید لاوی قبل از عملیات فتح المبین تشکیل شد و به منطقه عملیاتی انتقال یافت. شهید لاوی در این عملیات که با رمز مقدس یا زهرا (س) با هدف آزاد سازی سایت و رادارها و انهدام نیروهای دشمن انجام شده بود، پس از دلاوری ها و رشادت های بسیار در یک تهاجم شدید دشمن که با صدها تانک انجام گرفته بود در دشت عباس و منطقه امامزاده عباس از ناحیه پا مجروح شد و از منطقه بیرون رفت. وی پس از بهبودی نسبی در عملیات بعدی “بیت المقدس” که با اهداف آزادسازی خرمشهر، هویزه، پادگان حمید و رسیدن به مرزهای بین المللی شروع شد فرماندهی گردان “۲۶ المهدی“ ، را عهده دار شد. شهیدلاوی در فتح خرمشهر نقش مؤثری داشته و در دفع پاتک‌های دشمن کمک زیادی کرد.

وی در طول مبارزات شجاعانه خود به رابطه رشد معنوی انسان با بی علاقگی انسان به دنیا به خوبی واقف گشته بود. به گفته یکی از فرماندهان هم رزم شهید: شهیدلاوی گرچه نامش اصغر بود ولی روح قوی و قدرت معنوی لایزالی بزرگتر از قدرت تانک‌ها داشت. او پس از شرکت فعالانه در عملیات رمضان در پست فرماندهی گردان “۲۶ آالمهدی” ، و ابراز رشادت‌هایش در آن عملیات، به عنوان فرمانده “تیپ ۲۰ زرهی ” رمضان انتخاب شد .در عملیات محرم این شهید بزرگوار همانند بسیجی ها در خط اول می جنگید و همانندفرماندهان مسلط، هدایت “تیپ ۲۰” رمضان را عهده دار داشته و همانند پدری دلسوز برای بچه های بسیجی بود.

شهید لاوی در این عملیات به اتفاق دو نفردیگر از برادران ، یک گردان پیاده عراق را به اسارت گرفتند. نمونه ای از ایثار و شجاعت شهید در عملیات محرم هنگامی که آب رودخانه چیخواب زیاد شده بود یکی از بسیجی هارا آب برد و با اینکه آب زیاد بود و سرعت بسیار داشت شهید لاوی با لباس در آب پرید و آن برادر را بیرون آورد! در عملیات محرم دوشادوش شهید زین الدین و شهید خرازی به فرماندهی شهید باقری توانستند افتخار آفرینان عملیات محرم باشند. پس از آن عملیات ، جهت شناسایی و بررسی وضعیت منطقه عملیاتی مسلم بن عقیل راهی سومار شد و پس از عملیات ،در طرح و عملیات مرکز مشغول بکار شد.

شهید لاوی پس از عملیات والفجر مقدماتی رهسپار لبنان شد و در آنجافرماندهی سپاه  بریتال لبنان و روابط عمومی مقر را عهده دارشد. از جمله فعالیت های این شهید در آنجا برگزاری مراسم دعا و نماز، آموزش نیروهای سوری، جداسازی مدارس مختلط، نصب پوسترها و پلاکاردها به زبان عربی و کمک در ترویج حجاب و بالاخره برآورد کردن کارآیی نیروهای لبنان بوده است.

اصغر لاوی در عملیات کربلای ۵ به همراهی ۱۴ تن از یارانش در غروب خونین  ۲۹ دی 1365 در شلمچه در اثر اصابت ترکش به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

شهید اصغر لاوی در اواخر دوران حماسی نبردش ، لزوم شرکت در جبهه های علم را حس کرده بود. لذا در امتحان کنکور دانشگاه شرکت کرد. اما او قبلا در پیشگاه حضرت حق و پروردگار متعال قبول شده بود و از امتحانات دشوارش پیروزمندانه بیرون آمده بود و این موضوع ، در نگاه های اشکبار و غریبانه دوستانش که مدرک قبولی او دردانشگاه را در شب چهلم آن شهید در دست داشتند، به خوبی نمایان بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

هجده + شانزده =