صفحه اصلی » اجتماعی » راهکارهای عملی پیشگیری از ابتلای کرونا/ مشکل کرونا امنیت مردم را تحت‌ الشعاع قرار داده

راهکارهای عملی پیشگیری از ابتلای کرونا/ مشکل کرونا امنیت مردم را تحت‌ الشعاع قرار داده

این روزها که صدای پای موج ششم کرونا به گوش می رسد نیاز است با نگاه تازه و دقیق تر به مصاف این موج کرونا برویم تا کمتر شاهد از دست دادن هموطنان عزیزمان باشیم. برای بررسی راه های پیشگیری از ابتلا و جلوگیری از وخامت حال بیماران در قبال کرونا میزگردی با حضور کارشناسان طب سنتی و مدرن برگزار کردیم.

تاریخ انتشار: ۱۶:۳۰ - یکشنبه ۱۴۰۰/۰۸/۲

به گزارش صاحب نیوز؛ بهرام عین‌اللهی،وزیر بهداشت اعلام کرد که وقوع موج ششم شیوع کرونا در دنیا و ایران در آبان ماه قطعی است،با افزایش سرعت واکسیناسیون درصد بالایی از جامعه واکسینه شدند و همین امر مردم را امیدوار کرده تا در موج های آینده میزان تلفات کاهش یابد و کمتر شاهد ازدست رفتن هموطنانمان باشیم.

در ادامه میزگرد قبلی درمورد راهکار های پیشگیری از ابتلا و وخامت حال در مقابل کرونا که در لینک https://sahebnews.ir/1066183 می توانید مشاهده کنید، مشروح میزگرد دوم با موضوع راهکار های پیشگیری از ابتلا و وخامت حال در مقابل کرونا را با حضور سیداصغر اسماعیلی کارشناس طب سنتی و مدیر موسسه انشا و مجتبی کرباسی پزشک و رئیس سابق بسیج جامعه پزشکی را می خوانید.

*ضمن عرض خیر مقدم با توجه به نکاتی که در میزگرد قبل مورد بررسی قرار گرفت لطفا راه کار های عملی برای پیشگیری و عدم ابتلا به کرونا را بفرمائید.

#اهمیت دفع مواد زائد

مجتبی کرباسی: با مقدمات ارزشمندی که دوستان فرمودند ما اگر بخواهیم یکسری راهکارهای عملی را ترسیم بکنیم که پپیشگیری بشود. ما یک مثلثی را در ایجاد بیماری کرونا داریم که با توجه به این مقدمات است و حتما باید به ان‌ها توجه بشود.این مثلث یکی وجود شرایط نامساعد در بدن است که حالا عزیزان طب سنتی اشاره به یک خلط فاسد می‌کنند و ما بطور کلی می‌گوییم که شرایط نامساعد زیستی در بدن است.

ضلع دیگر ان است که بدن این توانایی را برای دفع مواد زائد و فاسد خود را ندارد که اسم آن را نارسایی سیستم‌های دفعی می‌گذاریم. چون اخلاط فاسد به سمت ریه‌ها و کلیه‌ها، یعنی دو عضو دفعی مهم و البته پوست میروند تا دفع بشوند. حالا اگر ریه‌ها در وضع نامساعد باشند و شرایط هوای تنفسی که حاج اقا فرمودند نامناسب باشد، کلیه‌ها از لحاظ مزاجی شرایط نامناسب داشته باشند و پوست هم نتواند دفع کند، همه این موارد باعث می‌شود بحث استفراغ یا فارغ شدن بدن از مواد زائد دچار مشکل بشود.

حال عامل دیگر و عامل سوم همان عامل غریبه یا میکروبی گفته می‌شود، در این شرایط در واقع از لحاظ زیستی و حکمت خلقت می‌خواهد پاکسازی انجام بدهد و این طبق آن توضیحی است که عزیزان فرمودند، منتها حاصل فعالیت آن چون ضمیر فاسد وجود دارد و دفع هم صورت نمی‌گیرد، به بیماری تبدیل می‌شود. در حقیقت ما بیماری را از بالا باید نگاه بکنیم.

#سیستم دفاعی بدن با آنتی بیوتیک ضعیف تر می شود

در صحنه ما میکروب را جدا کرده و به اصطلاح در واقع تفکیک می‌کنیم و می‌گوییم که این بوده که مشکل را ایجاد کرده است. اما با آن نگرش که عرض کردیم ما اول سه عامل را تحلیل می‌کنیم.حال اگر فرد سیستم دفاعی ضعیفی داشته باشد که این سیستم دفاعی از قضا با آنتی بیوتیک بیشتر ضعیف می‌شود، این سیستم دفاعی با داروهای شیمیایی بیشتر ضعیف می‌شود و با شرایط القا شده به روان و روح فرد که دوستان اشاره کردند مهم ترین آن است و نزدیک‌ترین به ترس است، این دفع مواد زائد و فساد قابل رفع شدن نخواهد بود و فرد را تا مرگ میرود.

راهبرد ما رفع این زمینه‌ها است.اولین نکته‌ای که مدنظر ما است این است که ما بتوانیم سیستم ایمنی را از گرفتاری و ضعفی که دارد دور بکنیم و سپس ارتقا بدهیم. بدان معنا که در واقع سطح توانمندی را بالا ببریم.آن‌چیزی که در طب سنتی گفته می‌شود که هم در حوزه پیشگیری مطرح است و هم گام اول درمان است. در طب عملی یکی از مهم‌ترین شاخه‌ها حوزه پیشگیری است و هم در حوزه درمان گام اول درمان است، اصلاح همان سته ضروریه است. تحرک و ورزش، هوای تنفسی، سیستم‌های نگهدارنده مواد سالم و دفع کننده مواد زائد، تغذیه خوراکی‌ها، الگوی خواب و اعراض نفسانی و وارداتی که به روان و روح ما وارد می‌شود. حکیم ابن سینا مهم‌ترین این موارد را ورزش و تحرک می‌داند که در آن‌جا سکون و تحرک است.

#اهمیت تحرک و سلامت هوای تنفسی

در واقع سکون به جا که فرد استراحت کافی داشته باشد و آن جا که باید تحرک داشته باشد، حرکت کند. حکیم جرجانی بحث هوا و سلامت هوای تنفسی را مهم‌ترین می‌داند.نگرش‌های مختلفی وجود دارد. بنده اول می‌خواستم ببینیم که چقدر این موضوعات اولویت دارد و سپس در اصلاح آن مرحله بندی داشته باشیم. این سینا اول بحث ورزش را مطرح می‌کند به این دلیل که ورزش لازمه و ضروری و اصل بی جایگزین برای دفع مواد زائد بدن است. یعنی بدنی که مواد زائد در ان وجود دارد هیچ راه دیگری مانند ورزش وجود دارد. راه‌های دیگری مانند خونگیری و انواع روش‌های از این قبیل ممکن است گفته بشود ولی هیچ‌کدام کار ورزش را انجام نمی‌دهد. پس ورزش قرار است سیستم دفعی بدن را سامان بدهد و بدن از طریق ورزش و ورزیدن بتواند مواد زائد خود را خارج کند.

از طرف دیگر با زاویه دیدی که حکیم جرجانی دارد، هوا و سلامت خوای تنفسی در این ۶ گانه بسیار مهم است.متاسفانه بخش مهمی از این فاکتور از اراده و اختیار ما خارج است.مگر اینکه از جای آلوده مهاجرت بکنیم. متاسفانه آلودگی هوا و ریزگردها و دودهای شیمیایی حاصل از ماشین‌ها و کارخانه‌ها زیاد است و در خانه استفاده از اجاق گاز و مواد دفعی و وجود دستشویی در داخل منزل باعث آلودگی هوای تنفسی است.

حتی آبهایی که با کلر در حمام یا ظرفشویی استفاده می‌شود، همه منابع آلاینده داخل خانه حساب می‌شوند. پس ما مواجه با این هستیم که انسان هوای تنفسی خوبی ندارد. حال اگر خودش دخانیات استعمال بکند، اگر تنفس خوبی نداشته باشد این مسئله دوچندان می‌شود. از این موارد که بگذریم این‌ها مهم‌ترین موارد این ۶ گانه بود که بنده عرض کردم.در واقع سیستمی که بتواند مواد را حفظ بکند و مواد زائد را دفع بکند و بحث الگوی خواب نیز اشاره شد.

اولین مسئله ترسیم یک برنامه ورزشی منظم و متعادل است. این برنامه ورزشی حتما باید با توجه به طبیعت فرد و شرایط اقلیم و شرایط فصل و ساعات شبانه روز باشد.ما ورزش را معمولا در ساعات متعادل روز توصیه می‌کنیم.در فصول سرد ساعات متعادل بعدازظهرها است و در فصول گرم ساعت متعادل صبحگاه است. نوع ورزش حتما باید یک ورزش آهسته و پیوسته باشد و باتوجه به وزن بدن باشد و فاصله وعده‌های ورزش بیش از دو روز نباشد.

#ورزش مناسب

در واقع اثرات ورزش تا ۴۸ ساعت باقی می‌ماند. کاری که بعضی‌ها انجام می‌دهند و کل ورزش را تجمیع در آخر هفته می‌کنند اشتباه است. پس یکی برنامه منظم و متعادل است و از نوع ورزش آهسته و پیوسته حتما توصیه می‌شود. البته بهتر است در فضای باز باشد و در فصول گرم زیر آفتاب نباشد و در فصول سرد در هوای خیلی سرد نباشد.این تحرک کمک می‌کند که مواد زائد در بدن به حرکت در بیاید و خود ورزش هم گرمابخش است و هم اگر شدید نباشد رطوبت بدن را زایل نمی‌کند. اگر انواع شدید و نابه جا و نادرست باشد باعث می‌شود که فرد رطوبت بدنش کم بشود و عوارضی دارد. پس با این ملاحظات ورزش را ترسیم می‌کنیم. بحث بعدی اصلاح هوای تنفسی است که ما در داخل خانه می‌توانیم تدابیری را داشته باشیم که مهم‌ترین آن تهویه می‌باشد.

تا آنجایی که بشود منابع آلودگی در خانه با بستن پنجره‌ها تشدید نشود.حال اگر بتوانیم ما خروجی خوبی داشته باشیم. اجاق گاز یکی از منابع آلودگی در خانه است. به هر حال زندگی امروزی شاید نتواند منابع را حذف بکند ولی به هر حال تهویه را در خانه رعایت کنیم. بیرون در مکان‌های آلوده و در معرض گرد و غبار و دود و در زمان‌های که آلودگی هوا باید از ورزش در هوای باز  دوری کنیم.

تمرین تنفسی بسیار مهم است که برای اینکه ریه‌ها روی هم نیفتد ما باید چهار شماره نفس دم عمیق و با چهار شماره بازدم عمیق انجام بدهیم و ۷ مرتبه در هر نوبت تکرار بکنیم و این در واقع ورزش را در روز می‌توانیم چندین بار تکرار بکنیم ، ورزش‌های جدی و همراه با تنفس عمیق توصیه نمی‌شود. وقتی هوا آلودگی بالایی دارد هوای منزل نوعا سالم تر از بیرون است.ولی بعضی اوقات هوا آنقدر آلوده نیست و بعضا هوای داخل منزل آلوده‌تر می‌شود مخصوصا اگر با سیستم گرمایشی گازی عمل بکنیم.کولرهای گازی لازمه آن بستن منافذ است که ما توصیه می‌کنیم کولرهای ابی باشد و پنجره‌ها باز باشد تا تهویه صورت بگیرد. استفاده از هوای بیرون و ورزش در هوای آلوده باید محدود بشود.

سید اصغر اسماعیلی: وارونگی هوا که در فصل زمستان و فصل سرما است ، خوب است که ورزش صبح نباشد و رو به بعد ازظهر‌باشد تا بواسطه حرارت آفتاب آلایندگی پایین باشد چرا که در صورت نبود آفتاب هوای آلاینده بالا می‌ماند.اوایل صبح کاملا مه است که موید آلودگی است.

مجتبی کرباسی: بحث دیگر اصلاح الگوی خواب است که رعایت ساعات طلایی خواب که نیاز طبیعی بدن است که دو الی سه ساعت بعد از غروب آفتاب است و رعایت فاصله میل کردن شام با زمان خواب هم رعایت بشود و یک خوابی باشد که با شرایط بهداشتی خود خواب عمیقی باشد که به بدن رطوبت بخشی بکند.زیرا در محیط‌ و اقلیم‌های خشک و افرادی که مزاج خشکی دارند و تغذیه امروز که یک تغذیه خشکی است، اگر این رطوبت بخشی هم صورت تگیرد خودش باعث می‌شود که یکسری اخلاط فاسده را در بدن متراکم بکند و دفع سخت می‌شود. این رطوبت بخشی در بدن و تجدید قوای بدن بسیار مهم است. گرما بخشی به درون بدن در خواب صورت می‌گیرد.

از طرف دیگر خواب تا زمان سپیده دم صبح و وقت اذان توصیه شده و بیداری قبل از ان موقع بسیار عالی است و نخوابیدن بین الطلوعین تاکید می شود و نخوابیدن در روز باعث تصفیه اخلاط فاسد می‌شود.مسئله دیگر اصلاح تغذیه است که بحث مفصلی دارد ولی همین که ما چند فاکتور خیلی مهم را و انگشت شمار را اصلاح بکنیم تغذیه اصلاح می‌شود. یکی آنکه ما تغذیه را از غذاهای فرآوری شده و کنسروی معطوف به غذاهای با مواد اولیه داخل منزل باشد و این یک بخش مهمی از اصلاح است که تحول مهمی را ایجاد می‌کند.

استفاده از مواد اولیه سالم و موادی کا از طبیعت تود خارج نشده باشد.استفاده از ظروف سالم در طبخ و نگهداری و صرف غذا بسیار مهم است که بحث مفصلی دارد. اجالتا اصلا از ظروف یکبار مصرف برای غذاهاز داغ استفاده نشود.مسئله دیگر که در بحث تغذیه است، رعایت آداب تغذیه است. یعنی آن اعتدال و پرهیز از پرخوری و در هم خوردن چند نوع غذا ،پرهیز از غذایی که متناسب با فصل و مزاج فرد و اقلیم و شغل نباشد.

مسئله دیگر بحث ارتباط تغذیه با فعالیت بدنی ما است که حتما در حالت گرسنگی شدید فعالیت نداشته باشیم. ارتباط تغذیه با استحمام است که در این حالت احساس سنگینی و گرسنگی شدید نداشته باشیم.ارتباط با خواب است که بلافاصله مس از صرف غذا نخوابیم.این موارد همه باید اصللح بشود که البته ما شاید نتوانیم همه را بگوییم ولی فضا را ترسیم می‌کنیم تا مهم‌ها بیان بشود. مسئله دیگر بحث چند توصیه خاص است. یک مسئله استفاده از عسل است که حتما بهتر است استفاده بشود که حل شده در آب ولرم باشد و بصورت سکنجبین بسیار عالی است و یا با سیاه‌دانه ترکیب بشود که خیلی می‌تواند کمک کننده باشد.

میوه‌ها حتما می‌توانند موثر باشند به شرطی که میوه کال نباشند و میوه غیر فصل نباشد و ترش نباشد که این ‌ها معمولا مزاج را آسیب می‌زنند و میوه هر چه رسیده تر باشد به طبیعت بدن نزدیک‌تر است و میوه‌های طبیعی باشد. بهترین میوه‌هایی که ما توصیه میکنیم یکی‌از آن‌ها سیب است که تقریبا در همه فصول یافت می‌شود و نوعا وابسته به فصل نیست و در فصل فعلی انگور توصیه می‌شود که در فصول دیگر می‌توان از شیره آن یا کشمش استفاده کرد. میوه انار بسیار مفید و تصفیه کننده است که ما توصیه به انار ملس داریم و ترش را توصیه نمی‌کنیم و در فصولی که انار نباشد رب انار بصورت چاشنی استفاده بشود.

انجیر را خیلی توصیه داریم که به عنوان یک میوه انرژی بخش و گرم و مرطوب می‌تواند شرایط زیستی خیلی خوبی را فراهم بکند و در زمان‌هایی که فصل انجیر تر نیست انجیرهای خشک که نرم باشند استفادع بشود.جوشانده‌هایی که وجود دارد ما توصیه به چایی و قهوه نمیکنیم و به جای آن توصیه به دمنوش‌های گرم و آرامش بخش می‌شود که یک ترکیبی که بسیار ساده است و می‌توان تهیه کرد، ترکیب بابونه و آویشن و مرزنجوشه است که این سه را می‌توان با هم دیگر هم دمنوش میل بکنند هم اینکه بخور بدهند. البته شکل‌های دیگر هم است که ساده را مطرح کردیم.حتما اگر فرد یبوست و کلیه و ادراری دارد باید درمان بشود و این‌ها درمان ارگان حساس با ویروس است.

#تعریق یکی از مهم‌ترین راه دفع اخلاط فاسد

تعریق یکی از مهم‌ترین و موثرترین راه دفع اخلاط فاسد از بدن است،متاسفانه در زندگی مدرن کم تحرکی باعث می‌شود که فرد تعریق نداشته باشد و استفاده از مواد سرمایشی باعث می‌شود که این اتفاق نیفتد. اتفاق بد دیگر نیز اینکه افرادی از ترکیبات ضد تعریق استفاده می‌کنند که عرق نکنند و این بسیار بد است.

کارهایی که باعث بشود دفع به صورت خوبی نباشد کمک میکند در این شرایط فرد مستعد گرفتن بیماری باشد و اگر عفونتی ایجاد بشود به سختی درمان بشود. پس مکانیزم‌های دفعی باید سالم باشد. نکته آخری که می‌خواهم اشاره بکنم بحث اعراض نفسانی است که دوستان اشاره کردند که مجموعه حالاتی است که به نفس و روان ما در اثر کارهایی که می‌کنیم و مواجهاتی که داریم به نفس ما اعراض می‌شود،همه حالات زندگی ما در این تاثیر دارد.

#نقش ترس در مرگ با کرونا

مهم ترین عارضه نفسانی که می‌تواند فرد را از پای در بیاورد و فرد را مستعد بیماری بکند ترس است و ترس ضد حیات است،زیرا عارضه‌ای در بدن ایجادمی‌کند که سرما و خشکی است،دقیقا نقطه مقابل زندگی است و نزدیکترین حالت به مرگ است و اوج خشکی و سردی است.به همین دلیل ترس دیوار به دیوار مرگ است. گزارش‌هایی وجود دارد که فرد پس از دیدن نتیجه آزمایش قالب تهی کرده است و شدت ترس رطوبت ذاتی را گرفته است و سکته کرده و فوت کرده است. افرادی که به درجاتی دچار افسردگی شده‌اند و جنس آن سردی و خشکی استو از حالت پویایی به سمت سردی رفته اند. پس چاره مقابله با ترس پرهیز از رسانه‌هایی است که نوعا القا ترس می‌کنند. پرهیز از معاشرت با افرادی که منفی نگر هستند.

متاسفانه رسانه‌ها در این قضیه در نقشه طراحان پاندمی افتادند که اگر پاندمی را تروریسم بدانیم ذات آن ایجاد وحشت است و تروریسم دهشت افکن است و این باعث ایجاد واکنش می‌شود و اگر شما طراح صحنه باشید می‌توانید کاری بکنید که این بیماری را تشدید بکند. توجه به اصول اعتقادی و ایمانی و باورها بسیار مهم است. متاسفانه در بعضی از اذهان قدرت کرونا از قدرت خدا و مشیت الهی بیشتر القا شده است و این باعث ترس است. ایمان نقطه مقابل خوف است و باید تقویت بشود. اگر هم دقت بکنیم پدیده کرونا ضربه ویژه‌ای به مناسک زد. توصیه به بی احتیاطی نمی‌شود اما باید انجام بشود و تعطیل نشود و نباید به سلامت معنوی ضربه زده بشود. بعد از ترس که درجه سردی کمی دارد غم است که نوعا غم مرور گذشته است که ضعف ایمان باعث آن است و باید ذکر گفته بشود که ذکر یونسیه مهم ترین آن در از بین بردن آن است.

*حاج آقا یکی از مسائل مهمی که این روزها به چشم میخورد شباهات فداکاری ها و همدلی های این روزهای مردم ما با دوران جنگ است،نظر شما در این مورد چیست؟

#سلامت یک بحث امنیتی است

سیداصغر اسماعیلی: رسما بحث سلامت یک بحث کاملا امنیتی است و در فضای خانواده و جامعه ، فضای سلامتی کاملا در مباحث امنیتی بحث و بررسی می‌شود. برای همین همانطوریکه دشمن می‌تواند به خاک وطن حمله بکند و امنیت جامعه را به خطر بیاندازد، به همان شکل نیز در فضای کرونا امنیت جامعه به خطر می‌افتد،بحث فضای کرونا کاملا یک فضای امنیتی است.اگر نگاه بکنید متوجه خواهید شد که تمام کشورها حتی ارتش‌ها نیز درگیر مباحث کرونا شده‌اند و این دقیقا شاهد این مثال است که فضای سلامتی کاملا فضای امنیتی برای هر ملت و جامعه‌ای است. پس در نتیجه این را خیلی باید دقت کرد که در بحث کرونا رسما نظام هر وسیله و هر ابزاری را دارد برای اینکه بتواند از فضای امنیتی کشور را رها بکند و نجات بدهد باید پای کار بیاورد. در دفاع مقدس نیز همین‌گونه بود.

#خیانت دولت روحانی در عدم آمادگی برای کرونا مانند خیانت بنی‌صدر در ابتدای جنگ

آن موقع بحث نیروهای نظامی به کنار، فضای اینکه برای کمک به نیروهای نظامی و امنیتی کشور، اینکه ما آن موقع شرایط درستی نداشتیم و به تازگی انقلاب شده بود و بسیاری از فرماندهان نظامی یا فرار کرده بودند یا بواسطه خیانت‌های خود دستگیر شده بودند.نتیجه این شد که از لحاظ نظامی و آن امادگی لازم برای دفع حملات عراق را نداشتیم. در فضای کرونا نیز دقیقا این چنین فضایی بوجود آمد، بدان معنی که با اینکه کرونا در دنیا شیوع پیدا کرده بود و چند کشور در گیر آن بودند و هر لحظه امکان داشت کشور ما نیز درگیر بشود، فضای وزارت بهداشت و دولت محترم به هیچ عنوان آمادگی برای همچنین وضعیتی را نداشتند.

آن مشکلاتی که ایا کرونا آمده است یا خیر ، این مباحث را هم بایستی در نظر بگیریم که نشان داد دولت جمهوری اسلامی ایران کاملا منفعلانه عمل کرد. با این همه حال با تدابیری که مقام معظم رهبری اندیشیدند و دستوراتی که دادند. بحث نیروهای مسلح را دخیل کردند و به کمک دولت بیایند. فضایی باید ایجاد می‌شد، فضایی بود که حتی نیروهای مسلح هم براحتی از پس کار برنمی‌آمدند و باز نیرو کم آمد.

#نجات کشور توسط رهبری

این جا دقیقا اتفاقی که اول جنگ افتاد و دستوری که مبنی بر جهاد و بسیج مردمی که حضرت امام دادند، دقیقا در این فضای کرونا هم اتفاق افتاد.گاهی اوقات دعوا بر سر امکاناتی است که وجود دارد.محلول‌های بهداشتی و ماسک وجود ندارد و یا فلان دارو وجود ندارد، موقعی بحث بر سر نیروی انسانی توانمند است که کاملا خودش را در اختیار اهداف نظام و اهداف امنیتی نظام قرار بدهد. با این بسیج مردمی رسما مقام معظم رهبری فضا را به گونه‌ای رقم زدند که از لحاظ نیروی انسانی، نیروی انسانی که ایثارگر، فداکار و بگونه است که شب و روز را نمی‌شناسد، نیروی انسانی که سلامت جامعه از سلامت خودش برایش مهم تر است.

#راهگشایی طرح شهید سلیمانی

با این فضا نیروهای مردمی و بسیج مردمی ورود پیدا کردند. اسم طرح را نیز قاسم سلیمانی گذاشتند و در این فضا ورود پیدا کردند.مطلبی را ما باید به آن توجه داشته باشیم این است که نه تنها این نیروی انسانی به عنوان صرفا کار اجرایی حتی ورود به تولید ماسک، شرکت‌های دانش بنیانی که به صورت جهادی وارد شدند و در بحث تولید ماسک و تولید محلول‌های بهداشتی و حتی ورود به بیمارستان به عنوان پرستار و خدمه فعالیت بکنند.در این فضا نیز ورود کردند و رسما کاری که در جبهه و پشت جبهه‌ها اتفاق می‌افتاد در فضای کرونا نیز اتفاق افتاد و این وجه تمایر کشور ما و خیلی کشورهای دیگر که حتی ورود این شکلی نداشتند و کاملا ساختار‌ها دولتی و نظامی بود.

به گزارش صاحب نیوز اکنون کشور ما ۲۰ ماه تجربه مبارزه با کرونا را به همراه دارد و درحالی برای موج ششم این بیماری آماده می‌شود که ضمن عبرت از تجربه های پیشین، با مدیریت تازه نفس و جهادی دولت سیزدهم و واکسیناسیون اکثر مردم و البته احساس تکلیف بیشتر مردم در رعایت نکات ایمنی امید داریم این موج را با کمترین تلفات ممکن پشت سر بگذاریم. امیدواریم به یاری خداوند مطالب مورد بحث قرار گرفته در این میزگرد برای شما در تقابل با این ویروس مفید بوده باشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

20 + 1 =