صفحه اصلی » سیاسی » محاکمه رئیس کل بانک مرکزی دولت سابق مسأله‌ای امیدوار کننده بود/ دستگاه قضا با محاکمه مسئولان مفسد به جولان خواص در کشور پایان دهد

محاکمه رئیس کل بانک مرکزی دولت سابق مسأله‌ای امیدوار کننده بود/ دستگاه قضا با محاکمه مسئولان مفسد به جولان خواص در کشور پایان دهد

امام جمعه فریدونشهر محاکمه رئیس کل بانک مرکزی دولت سابق را مسأله‌ای امیدوار کننده دانسته و عنوان کرد: اگر چه این اقدام، به جا و شایسته بود اما محاکمه ریشه‌ی این مفاسد یعنی شخص رئیس جمهور سابق از ضروری ترین مسائل است چرا که در سایه دولت او بود که این مفسدین پرورش یافتند

تاریخ انتشار: ۱۰:۳۰ - سه شنبه ۱۴۰۰/۰۸/۴

حجت‌الاسلام اسماعیل شامحمدی در گفتگو با صاحب نیوز؛ در سالروز سخنرانی افشاگرانه و معترضانه امام خمینی -رحمة الله علیه- در برابر پذیرش قانون کاپیتولاسیون در ایران در سال 1343 گفت: اگر این قانون ظالمانه آمریکا توسط هشدارهای مکرر حضرت امام -رضوان الله تعالی علیه- خنثی نمی‌شد مردم ایران باید تاکنون این خفت را تحمل می‌کردند.

حجت‌الاسلام اسماعیل شامحمدی اظهار کرد: اگر چه این قانون با تذکرات امام راحل از بین رفت اما در کشور ما کاپیتولاسیونی جدید از نوع برخی مسئولان داخلی به وجود آمده است که در این نوع کاپیتولاسیون، مسئول می‌گوید شما مردم اگر کوچکترین تخلفی کردید ما با شما با شدت تمام برخورد می‌کنیم اما اگر ما مسئولان تخلفی را مرتکب شدیم شما حق اعتراض ندارید.

سخنان امام جمعه فریدونشهر ناظر بر مسئولانی بود که با وجود توصیه‌های دلسوزان نظام، با عملکردی که نتیجه آن از پیش برای همگان  مشخص بود، معیشت و زندگی مردم را تحت فشار قرار دادند.

وی محاکمه رئیس کل بانک مرکزی دولت سابق را مسأله‌ای امیدوار کننده دانسته و عنوان کرد: اگر چه این اقدام، به جا و شایسته بود اما محاکمه ریشه‌ی این مفاسد یعنی شخص رئیس جمهور سابق از ضروری ترین مسائل است چرا که در سایه دولت او بود که این مفسدین پرورش یافتند و اگر قوه قضائیه همان وقت وی را محاکمه کرده بود مسئول بعدی نیز جرئت تخلف پیدا نمی‌کرد.

امام جمعه فریدونشهر برخورد قاطعانه دستگاه قضا با مسئولان فاسد را بازدارنده خواند و با اشاره به این که این موضوع خواسته عموم مردم است، از حمایت مردم از قوه قضائیه در انجام این مأموریت مهم سخن به میان آورد.

با روی کارآمدن حسنعلی منصور در اسفند، 3 مرداد 1343 مجلس سنا قانون اجازه استفاده مستشاران آمریکایی از قرارداد وین درباره روابط سیاسی را تصویب کرد و به مجلس شورای ملی فرستاد. در مجلس شورا درباره این قانون بحث‌های زیادی شد تا اینکه با 74 رأی مثبت به‌تصویب رسید.

با توجه به حساسیت‌های جامعه و همچنین مخالفت سابق علما و مردم با لایحه انجمن‌های ایالتی و ولایتی که به الغای آن انجامید، تصویب کاپیتولاسیون در سکوت کامل خبری صورت پذیرفت. آیت‌الله فیض گیلانی از شاگردان امام خمینی درباره نحوه افشای سند تصویب کاپیتولاسیون برای امام می‌گوید “شاه یک قانونی در مجلس تصویب کرده بود که تمام مستشاران آمریکایی که در ایران هستند اگر جنایتی مرتکب شدند و یک کسی را در خیابان مثلاً اذیت کردند و یا با ماشین زیر گرفتند یا هر جریانی پیش آمد، تنها دادگاه آمریکا می‌تواند وی را مجازات کند. قانونی وضع کرده بودند که تمام مستشاران آمریکایی در ایران مصونیت دارند و هر جرم و جنایتی در ایران مرتکب شوند، ایرانی­‌ها می­‌توانند در دادگاه آمریکا برای رسیدگی به آن کار شکایت کنند. درباره این مصونیت نه روزنامه‌ها چیزی نوشتند و نه رادیو و تلویزیون آن زمان گفت که اینها این قانون را تصویب کردند ولی یکی از کارمندان مجلس که متدین بود این قانون و مصونیت مستشاران آمریکایی را یک نسخه پیدا کرد و کپی گرفت و آمد به امام خمینی نشان داد که اینها دارند چه‌کارهایی می­‌کنند.

با افشای این سند امام خمینی در 4 آبان 1343 سخنرانی تندی در دیدار روحانیون، طلاب، بازاریان و دانشگاهیان و اهالی قم و سایر شهرستان ها علیه کاپیتولاسیون ایراد می‌کنند. ایشان امضای این سند را نه‌تنها ازبین‌برنده عظمت ایران بلکه توهین به شاه و ارتش قلمداد می‌کنند: «ملت ایران را از سگ‌های آمریکا پست‌تر کردند. اگر چنانچه کسی سگ آمریکایی را زیر بگیرد، بازخواست از او می‌کنند؛ لکن، اگر شاه ایران یک سگ آمریکایی را زیر بگیرد بازخواست می‌کنند؛ و اگر چنانچه یک آشپز آمریکایی شاه ایران را زیر بگیرد، مرجع ایران را زیر بگیرد، بزرگتر مقام را زیر بگیرد، هیچ کس حق‌تعرض ندارد!»

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

پانزده − دو =