صفحه اصلی » اجتماعی » خشکی 100 درصدی گاوخونی/ در شرایط نرمال کل حق آبه تالاب ١٧۶ میلیون مترمکعب است

خشکی 100 درصدی گاوخونی/ در شرایط نرمال کل حق آبه تالاب ١٧۶ میلیون مترمکعب است

معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: تالاب گاوخونی بر اساس آخرین تصاویر ماهواره ای حدود ١٠٠ درصد خشک است و شاید یک الی دو درصد از تالاب رطوبت داشته باشد ولی با توجه به اینکه آبی رها سازی نشده، زهآب کشاورزی نیز به حداقل رسیده و در اثر گرمای تابستان، سطح تالاب کاملا خشک شده است.

تاریخ انتشار: ۰۰:۳۷ - جمعه ۱۴۰۰/۰۸/۷

به گزارش صاحب نیوز؛ حسین اکبری اظهار کرد: وضعیت تالاب گاوخونی بر اساس آخرین تصاویر ماهواره ای حدود ١٠٠ درصد خشک است و شاید یک الی دو درصد از تالاب رطوبت داشته باشد ولی با توجه به اینکه آبی رها سازی نشده، زهآب کشاورزی نیز به حداقل رسیده و در اثر گرمای تابستان، سطح تالاب کاملا خشک شده است.

معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان اصفهان در خصوص مهاجرت پرندگان به سمت تالاب عنوان کرد: وسط تالاب و بخشی از پایین دست رودخانه در منطقه ورزنه و اژیه اندکی زهآب و پساب کشاورزی دارد که می تواند برای پرندگان مهاجر جذاب باشد و باعث فرود آمدنشان شود.

اکبری در باره حق آبه تالاب گاوخونی بیان کرد: در خصوص حق آبه این تالاب بین المللی در چند سال اخیر پیگیری های زیادی در سطوح مختلف استانی و ملی انجام شده است، اگر نقشه راه احیای رودخانه زاینده رود و سند سازگاری با کم آبی استان به خوبی اجرا شود می تواند راهگشا باشد تا در مسیر احیای تالاب حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه در این دو سند، حق آبه های تالاب گنجانده شده و بر آن تاکید شده است، افزود: تأکید محیط زیست نیز بر این بوده که متناسب با شرایط بارش و ذخیره پشت سد، اگر شرایط نرمال باشد کل حق آبه تالاب که ١٧۶ میلیون مترمکعب است و اگر شرایط کم بارشی باشد به عنوان کسری از میزان کل حق آبه تالاب تامین شود.

حسین اکبری اذعان داشت: توصیه ما این است که حق آبه در فصل زمستان رهاسازی شود و در فصل کشاورزی نباشد تا اطمینان بیشتری برای رساندن آب به تالاب وجود داشته باشد ولی متاسفانه سد زاینده رود پایین ترین ذخیره آب را دارد.

این مقام مسئول با بیان اینکه آبی نیست که برای هیچ کاربری رهاسازی شود، تصریح کرد: امیدوارم وضعیت بارشی و باران ها بهبود پیدا کند، برای اجرای دو سند احیای زاینده رود و تالاب بین المللی گاوخونی برنامه جامعی جهت برون رفت از تنش های آبی و بحران آب وجود دارد.

اکبری گفت: یکی از اقدامات راهبردی در این زمینه، پایداری و استمرار جریان آب در بستر زاینده‌رود و تامین بخشی از حق آبه های تالاب متناسب با بارش ها است و اگر این دو برنامه اجرایی شود می توان گام به گام در جهت احیای تالاب قدم برداشت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

2 × یک =