صفحه اصلی » اجتماعی » هوای اصفهان و ۳ شهر مجاور ناسالم است

هوای اصفهان و ۳ شهر مجاور ناسالم است

کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: شاخص کیفی هوای این کلانشهر و سه شهر مبارکه، شاهین‌شهر و سگزی برای گروه‌های حساس ناسالم است.

تاریخ انتشار: ۰۸:۳۹ - یکشنبه ۱۴۰۰/۰۸/۹

به گزارش صاحب نیوز؛ محمود مزارع اظهار داشت: کیفیت هوا براساس اطلاعات ایستگاه‌های پایش آنلاین در خیابان احمدآباد با شاخص ۱۴۵، استانداری با شاخص ۱۲۵، انقلاب با شاخص ۱۲۱، باهنر با شاخص ۱۲۴، خرازی با شاخص ۱۴۰، رودکی با شاخص ۱۳۷، رهنان و کاوه با شاخص ۱۰۸، فرشادی با شاخص ۱۰۹، میرزا طاهر با شاخص ۱۰۷ و ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۲۱ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) و در ایستگاه جِی با شاخص ۱۶۶ ناسالم برای عموم شهروندان (قرمز) است.

وی با بیان اینکه شاخص کیفی هوا در خیابان پروین با میانگین ۱۰۰ وضعیت قابل قبول (زرد) را نشان می‌دهد، گفت: امروز سه ایستگاه باغ غدیر، فیض و دانشگاه از ۱۶ ایستگاه پایش هوا از مدار خارج است.

کارشناس امور آزمایشگاه‌های حفاظت محیط زیست استان اصفهان اضافه کرد: هوای امروز شهر سجزی با شاخص ۱۰۷، شاهین شهر با شاخص ۱۰۳ و مبارکه با شاخص ۱۳۳ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شده ضمن اینکه ایستگاه‌های دولت آباد، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان همچنان قطع است.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان به سبب استقرار جوی به نسبت پایدار در سطح استان و کاهش محسوس دما، غلظت آلاینده‌های جوی به ویژه در مناطق مرکزی و صنعتی از جمله کلانشهر اصفهان افزایش یافته است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

پنج × سه =