صفحه اصلی » ورزشی » آنالیز بازی سپاهان و هوادار/ چرا کار برای طلایی پوشان در این بازی سخت شد؟

آنالیز بازی سپاهان و هوادار/ چرا کار برای طلایی پوشان در این بازی سخت شد؟

مربی فوتبال در مورد بازی سپاهان و هوادار که با برتری طلایی پوشان همراه شد، توضیحاتی داد.

تاریخ انتشار: ۱۳:۰۰ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۸/۱۰

حسن شفیعی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: تیم سپاهان و هوادار در حالی به مصاف یکدیگر رفتند که سپاهان ۶ امتیازی و هوا دار بدون امتیازی به مصاف سپاهان این روزهای پرقدرت در اصفهان آمد، هوادار دو بازی قبل خود را به پیکان و استقلال واگذار کرده بود و در مقابل استقلال نیز بازی خوبی داشت.

مربی فوتبال عنوان کرد: هوادار در شرایط جدولی بد شانسی آورد این تیم به تازگی به لیگ برتر راه یافته، بازیکنان جوانی دارد، برایشان سخت بود در مقابل استقلال بازی کنند و به همین جهت بازی ها را واگذار کردند، بازی دومش را نیز به پیکان واگذار کرد.

شفیعی با اشاره به اینکه هوادار در دو بازی اولی که داشت با تیم های سختی روبرو بود، بیان کرد: بازیکنان جوان انگیزه خاصی برای بازی کردن در مقابل تیم های قوی و صدر جدولی دارند و در این بازی ها، بازیکنان با نگرش دیگری بازی می کنند.

*هوادار به خوبی تیم سپاهان را آنالیز کرده بود

وی با بیان اینکه هوادار به خوبی تیم سپاهان را آنالیز کرده بود، افزود: به نظر من ما می توانیم جدول مسابقات امسال را به دو گروه 8 تیمه تقسیم کنیم که 8 تیم پایین جدول نسبت به تیم های بالا خیلی ضعیف تر هستند و این بازی باید درس بزرگی برای 8 تیم پایین جدول باشد.

حسن شفیعی اذعان کرد: سال گذشته سپاهان از تیم های پایین جدول ضربه خورد بنابراین از تیم های پایین نیز باید ترسید و مراقب بود، سپاهان باید بازی هایی که با تیم های ضعیف دارد را برنامه ریزی و با دقت تر بازی کند همچنین با پلن های متفاوتی روبروی تیم ها بایستد.

به گفته این مربی تیم سپاهان چون در خانه خودش بازی داشت تفکر یک بازی 3 امتیازی را برای خودش بازکرده و بازی را بسیار آسان فرض کرده بود، با توجه به بازی های قبل هوادار، سپاهان با یک سیستم چهار، سه، سه به مصاف هوادرا آمده بود که مهاجمانش با یک سیستم منظم در جاهای مختلف زمین حملات را شروع می کردند.

شفیعی ادامه داد: تا دقیقه 20 مالکیت توپ، زمین و میدان داری با سپاهان بود و سپاهان برای اینکه پوشش های تیم هوادار را برهم بزند در عرض زمین پاس می داد تا بتوانند از روزنه های بسته شده عبور کنند، در عوض تیم هوادار با دو پلن بازی می کرد.

وی افزود: پلن اول هوادار این بود که توپ در اختیار سپاهان باشد تا بتواند آن ها را کنترل کند و برنامه داشت که سپاهان در مناطق پرخطر نتواند پاس دهد پلن دومش نیز این بود که در وسط زمین از اشتباهات سپاهان استفاده کند و دست به ضدحمله بزند و تاکتیک های ایستگاهی انجام دهد همچنین در نیمه اول شاهد چند ضربه کرنر بودیم که برخی اوقات با خطر روبرو می شد.

حسن شفیعی ادامه داد: هنگامی که توپ در اختیار سپاهان بود بخصوص در مناطقی که خطر از دروازه هوادار دور بود هوادار کاری می کرد سپاهانی ها در عرض بازی کرده و کنترلشان می کرد همچنین از دور زدن و بازی سازی رو به جلو سپاهان جلوگیری می کرد.

مربی فوتبال توصیح داد: چون سرعت مهاجمان و وینگرهای تیم سپاهان بیشتر بود هوادار با دفاعی منسجم و پوشش های لازم، پوشش های عقب زمین را بهتر از قبل انجام داد، روی بستن مهاجمان خوب تیم سپاهان برنامه ریزی کرده و مناطق پرخطر را به خوبی بسته بود.

شفیعی با بیان اینکه به اعتقاد من شهریار مغانلو در این روزها وضعیت خوبی در فوتبال ندارد، خاطرنشان کرد: هوادار توانست خط دفاعی تیمش را با فاصله و پوشش های مناسب مهار کند و می توان گفت با سیستمی که داشت، تقریبا تیم سپاهان را از کار انداخته بود.

وی افزود: سپاهان گاهی با تله گذاشتن و دام گذاری هوادار را به سمت زمین خودش می کشاند ولی هوادار با هوش تر بود و سریع اقدام به جاگیری مجدد می کرد سپاهان در نیمه اول می توانست کار را تمام کند و باید اجازه می داد هافبک های میانه تیم هوادار وارد زمین خودش شوند و بعد حمله می کرد ولی هوشیاری بازیکنان هوادار از این اقدام سپاهان جلوگیری می کرد.

حسن شفیعی تاکید کرد: در نیمه اول سپاهان به هر طریقی که بود می خواست به دروازه حریف نزدیک شود و با وجود مهاجمان قوی که داشت نتوانست از هوادار عبور کند و به همین روال نیمه اول تمام و نیمه دوم که نیمه مربی ها بود آغاز شد و باید شاهد می بودیم مربی ها چه تصمیمی در رابطه با ادامه بازی خواهند گرفت.

مربی فوتبال گفت: در ۴۵ دقیقه دوم منتظر تصمیم نویدکیا بودیم تا ببینیم پلن را عوض می کند یا نه، در شروع نیمه دوم دیدیم چند پاس کوتاه و سپس یک پاس بلند به سمت مغانلو که جلو زمین بود می فرستند و در چند مورد کم نیز موفق بودند و سپاهانی ها به همین روال ادامه دادند.

شفیعی اظهار کرد: عنایتی سریع متوجه این شرایط شد و یک بازیکن به دفاعش اضافه کرد تا ضربات سر را بگیرد هنگامی که مدافعین حریف رو به توپ باشند و قطر دفاعشان ضخیم باشد از هر قسمت زمین که سانت انجام شود ضربات سر را دفع می کنند مگر اینکه بتوان قطر دفاع را نازک کرد ولی هوادار نگذاشت سپاهان از دفاع چپ و راستش عبور کند.

مربی فوتبال خاطرنشان کرد: سپاهان گاهی با دوپلن بازی می کرد و سعی داشت با زدن توپ های بلند از توپ سوم استفاده کند و به گل برسد ولی بی دقتی و عجله فاز حمله سپاهان نمی گذاشت توپ ها به دروازه حریف نزدیک شود.

*تعویض هایی که عنایتی با نزدیک شدن به پایان نیمه دوم انجام داد به ضررش تمام شد

وی بیان کرد: به نظر من تعویض هایی که عنایتی با نزدیک شدن به پایان نیمه دوم انجام داد به ضررش تمام شد، بازیکنان خوبی در زمین داشت که با هم جفت شده بودند و با تعویض این بازیکنان، دقت تیمش کم شد دروازه بان هوادار نیز پوشش خوبی داشت ولی دریافت گل بدی داشت.

به گفته این مربی: با نزدیک شدن به دقایق پایانی، سپاهان سرعت پاس دادنش را بیشتر کرد و بجای پاس های عرضی سعی کرد به مهاجمین پاس دهد و مقداری پرس کرد و هوادار سعی می کرد فضا را برای سپاهان محدود کند که مهاجمان نتوانند پاس به جلو بدهند.

شفیعی اذعان کرد: هنگامی که سپاهان تیم حریف را در زمین خودش میاورد و بعد صاحب توپ می شد راحت تر به دروازه حریف نزدیک می شد در نیمه دوم نیز این کار را انجام می داد ناگفته نماند مهاجمان سپاهان در این بازی، بازی که انتظار می رفت را انجام ندادند.

وی ابراز کرد: در این بازی فاز دفاع سپاهان کم کار بود و حملات کمی به سمت دروازه این تیم انجام شد و با تعویض هایی که محرم انجام داد فاز حمله قوی تر شد با آمدن خلعتبری باتجربه و احمدزاده، جنب و جوش خاصی در وسط زمین بوجود آمد.

حسن شفیعی گفت: با فشارهایی که توسط سپاهان به تیم هوادار آمد اشتباهاتی در وسط زمین و قلب دفاع تیم هوادار رخ دهد و این تیم از حالت منسجم خارج شد و سپاهان توانست یک گل به ثمر برساند به نظر من این بازی یکی از بازی های سخت سپاهان بود و این بازی باید برای سپاهان یک درس بزرگ باشد.

مربی فوتبال خاطرنشان کرد: سپاهان باید به گونه ای بازی کند که در خانه خود حتما برنده باشد و اگر هر تیم بتواند در رفت و برگشت سه امتیاز در خانه خود و یک امتیاز در بیرون بگیرد می تواند قهرمان لیگ شود.

شفیعی ادامه داد: خوب دفاع کردن یک هنر است تیم سپاهان مقابل تیم هایی که دفاع خوبی دارند با مشکل مواجه می شود این تیم باید از پلن های مختلف، دورزدن و شوت زدن استفاده کند و با توجه به اینکه هوادار در یک سوم خودش بود ما شوت، بازی ترکیبی و دریبل ندیدیم.

مربی فوتبال اظهار کرد: سپاهان حدود ۶ بازی دیگر به همین شکل دارد که محرم باید روی آن فکر و برنامه ریزی کند احتمال دارد تیم هایی که دفاع خوب دارند صاحب امتیاز شوند، سپاهان تیم یک دست، هماهنگ و با حوصله است ولی نباید در بازی وقت تلف کند و باید سریع به گل برسد.

شفیعی در پایان خاطرنشان کرد: دفاعی که هوادار داشت شاید در دنیا کم پیدا شود این تیم بازی تمیزی ارائه داد و اگر بتواند بهتر دفاع کند مطمئنا می تواند موفق باشد در پایان نیز برای دو تیم اصفهانی ذوب آهن و سپاهان آرزوی موفقیت دارم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

16 − 8 =