صفحه اصلی » سیاسی » جاسوسی با پوشش ديپلمات در سفارت آمریكا/ همه اقدامات تجزیه ‌طلبانه ایالات متحده علیه ایران

جاسوسی با پوشش ديپلمات در سفارت آمریكا/ همه اقدامات تجزیه ‌طلبانه ایالات متحده علیه ایران

 در راستاي پياده كردن سناريوهاي فوق الذكر، بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، آمريكا به حمايت پنهاني از گروه هاي تجزيه طلب مي پردازد.”حزب دموكرات كردستان ايران“ كه براي تجزيه كردستان از ايران دست به فعاليت زده بود، در همان نخستين ماه هاي فعاليت خود (اوايل تابستان1358) ميليون ها دلار كمك از ”پيمان ناتو“ دريافت كرد.

تاریخ انتشار: ۱۲:۳۰ - سه شنبه ۱۴۰۰/۰۸/۱۱

به گزارش صاحب نیوز؛ تجزیه‌طلبی یا جدایی‌خواهی در فلسفه سیاسی به عمل کنار کشیدن از یک ارگان، حزب، یا پیکره‌ای سیاسی گویند.

تجزیه طلبی انواع دارد و در تاریخ سیاست به صورت‌ها و دلایل متعددی در کشورهای بسیاری ظاهر شده است. تجزیه‌طلبی با فدرالیسم یا کنفدرالیسم سه مفهوم مجزا هستند و حتی می‌تواند در تضاد با آن دو باشد.

برنارد لوئیس در سخنرانی “Iran in History” (ایران در تاریخ) که در مرکز موشه دایان، دانشگاه تل آویو ایراد شده (۱۸ ژانویه ۱۹۹۹)، نقش ایران در تاریخ و تأثیر آن را بر تمدن جهان به اختصار مورد بحث قرار داده‌است و به موضوع تجزیه ایران اشاره کرده‌است. لوئیس در این سخنرانی خاطرنشان می‌کند: «در دوهزار سال گذشته هیچ کشورگشا یا نیروی خارجی ای نتوانسته‌است بر زبان و فرهنگ ایرانی اثرات بنیادی بگذارد، که این یکی از نشانه‌های فرهنگ برتر است، و فرهنگ برتر همیشه بر فروتر چیرگی یافته‌است.» وی در کنفرانس بیلدربرگ نتیجه می‌گیرد که تنها راه رویارویی با چنین فرهنگی نابود ساختن آن است و پیشنهاد می‌کند که ایران را به قطعات قومی گوناگون بشکنند و میان کشورهای نوپا تقسیم کنند (پروژه‌های کردستان بزرگ، پشتونستان بزرگ و آذربایجان بزرگ).

در يكي از اسناد ”خيلي محرمانه“ سفارت آمريكا، يكي از ديپلماتهاي آمريكايي به نام ”جان گريوز“ اظهار مي دارد :

«هيچ يك از گروه ها اعم از رهبران سنتي نيروهاي مسلح، مديران و تكنسين هاي غربزده، سياستمداران ليبرال دموكرات، آرمان گرايان شبه نظامي، و بالاخره افراطيون چپ گرا كه شامل كمونيست ها نيز مي شوند، نمي توانند به نحو آشكار براي به دست گرفتن قدرت اقدام نمايند چون هميشه اين خطر هست كه بنیادگرايان اسلامي كه از حمايت بي دريغ توده ها برخوردارند، آنها را نيست و نابود سازند. مع ذلك بنيادگرايان اسلامي نيز آسيب پذير هستند. به نظر من حداقل دو سناریو وجود دارد كه مي توان آشوب به پا كرد و باعث سقوط نهايي آنان شد.

سناريوي اول : نيروهاي رو به تفرق ناشي از نارضايتي هاي نژادي و منطقه اي، كه اگر به نحو نامناسبي با آنها برخورد شود، مي توانند سبب بسته شدن حوزه هاي نفتي و ركود در اقتصاد سنتي شده، و يا ناسيوناليسم آن قدر بي اثر شود كه توده هاي مردم از عدم استعداد و توانايي رهبران اسلامي خود ناراضي و نااميد شوند.

سناريوي دوم : ايجاد اختلاف در ميان محصلين مدارس و دانشجويان دانشگاه ها نيز مي تواند منجر به بروز نارضايتي عمومي و يا خشونت شده و سبب به وجود آمدن همان دوره هاي چهل روزه شهادت طلبي اي شود كه منتهي به سقوط شاه گرديد.»

*جاسوسی با پوشش ديپلمات در سفارت آمریكا

ملاحظه مي شود كه جاسوسان آمريكايي كه با پوشش ديپلمات در سفارت آمریكا در تهران مستقر شده بودند، از همان اوايل سال 1358به فكر ”ايجاد آشوب در كشور“ و سقوط نهايي جمهوري اسلامي بوده اند. يكي از طرح هاي آنان عبارت از ”ايجاد اغتشاش هم زمان“ گروه هاي تجزيه طلب، در جهت سرنگوني دولت جمهوري اسلامي بوده است که سفارت آمریکا به آن امید بسته بود.

در راستاي پياده كردن سناريوهاي فوق الذكر، بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، آمريكا به حمايت پنهاني از گروه هاي تجزيه طلب مي پردازد.”حزب دموكرات كردستان ايران“ كه براي تجزيه كردستان از ايران دست به فعاليت زده بود، در همان نخستين ماه هاي فعاليت خود (اوايل تابستان1358) ميليون ها دلار كمك از ”پيمان ناتو“ دريافت كرد و هم زمان با گروهك ”پيكار“، نخستين جرياني بود كه وارد مبارزه مسلحانه با نظام نوپاي جمهوري اسلامي شد و به سرعت به اخذ مبالغ كلان پول و مقادير زيادي اسلحه از رژيم صدام موفق شد. دولت آمريكا كه در سال1358 تلاش بسياري براي حمايت از طرح هاي تجزيه طلبانه گروهك هاي مختلف به عمل آورده بود، با توجه به وضعيت نه چندان مساعد كشور در آن مقطع، آن چنان به موفقيت اين طرح ها دل بسته بود كه يكي از سناتورهاي آمريكايي به نام سناتور ”جكسون“ در طي مصاحبه اي در اكتبر1979 (مهر1358) اظهار مي دارد كه: «انقلاب ايران محكوم به شكست است و آن كشور در آستانه تجزيه به قطعات كوچك است.»

در ادامه اي اين تلاش ها، در پنجم اوت1980 برابر با چهاردهم مرداد1359، در حالي كه فقط چند هفته از شكست كودتاي نوژه گذشته بود، در نشست سران مرتجع عرب در شهر طايف، راه هاي مقابله با جمهوري اسلامي ايران مورد گفتگوي سران عرب قرار گرفت. در اين جلسه خصوصي به توصيه دولت‌مردان آمريكا، سعودي ها براي مقابله با انقلاب اسلامي و جلوگيري از آن طرحي را پيشنهاد كردند كه اساس آن ايجاد اغتشاش در نقاطي از ايران بود كه ساكنان آن را بيشتر اهل سنت تشكيل مي دادند.

مطالب فوق حاوي بخشي از طرح هاي دولت كارتر براي تجزيه ايران بود که در دولت‌های بعدی آمریکا نیز ادامه داشت که برای نمونه می توان به این اشاره کرد که دانا روراباکر نماینده مجلس آمریکا طی یک نامه رسمی در تاریخ ۲۶ ژولای ۲۰۱۲ از دولت آمریکا درخواست کرد که نسبت به تجزیه کشور ایران، و الحاق استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی به کشور جمهوری آذربایجان، اقدام کند.و این تنها بخشی از توطئه‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

پنج × چهار =