صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » انتظار مادر شهید شکراییان به پایان رسید

انتظار مادر شهید شکراییان به پایان رسید

عصر امروز به منظور استقبال از والدین شهید والامقام حسین شکرائیان و گرامی داشت شهدای‌ دانشگاه صنعتی اصفهان مراسم ویژه ای به همراه آئین بزرگداشت این شهید و ۱۴۴ شهید گلگون کفن دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد

تاریخ انتشار: ۲۱:۳۸ - پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۸/۱۳

به گزارش صاحب نیوز؛ مراسم استقبال از خانواده شهید حسین شکراییان عصر امروز پنجشنبه با حضور گسترده جوانان، اساتید و دانشجویان در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد.

عصر امروز پنج شنبه ۱۳ ابان ماه به منظور استقبال از والدین شهید والامقام حسین شکرائیان (شهید احراز هویت شده بهشت شهدای گمنام دانشگاه) و گرامی داشت شهدای‌ دانشگاه صنعتی اصفهان و نیز زیارت از مزار پاک این شهید، مراسم ویژه ای به همراه آئین بزرگداشت این شهید و ۱۴۴ شهید گلگون کفن دانشگاه صنعتی اصفهان با حضور همرزمان این شهید، مسئولان لشگری و کشوری، دانشجویان و مردم اصفهان برگزار شد.

شهید حسین شکراییان فرزند محمدحسن متولد ۱۳۳۷ دانشجوی رشته مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت بود و اویل آبان ماه جاری هویت این شهید که سال ۱۳۸۶ در دانشگاه صنعتی اصفهان خاکسپاری شده بود، پس از آزمایش ژنتیک (DNA) شناسایی و مشخص شد.

هفته گذشته و در یک برنامه زنده تلویزیونی در مشهد مقدس، خبر شناسایی شهید والامقام حسین شکرائیان (از طریق آزمایش DNA) به خانواده این شهید اعلام و انتظار ۳۹ ساله آنها به پایان رسید.

شهید شکرائیان که درزمان شهادت دانشجوی دانشگاه علم و صنعت بود، در سال ۱۳۸۶ و به دلیل عدم شناسایی به همراه دو شهید گمنام دیگر در بهشت شهدای گمنام دانشگاه صنعتی اصفهان دفن شده است.

شهید حسین شکراییان در دوران دفاع مقدس از لشکر ۳۲ انصارالحسین(ع) از همدان به جبهه اعزام شد و ۲۵ مهر سال ۱۳۶۱ در عملیات مسلم‌بن‌عقیل(ع) در سومار به فیض شهادت نائل آمد و پیکر پاکش در منطقه بر جای ماند.

مزار پاک این شهید بیش از ۱۴ سال و بصورت‌ گمنام، محل انس دانشجویان و دانشگاهیان دانشگاه صنعتی اصفهان بود و اوائل آبان امسال، هویت وی از طریق آزمایش ژنتیک (DNA) شناسایی شد.

سید علی محمد میر محمدی میبدی  سرپرست دانشگاه صنعتی اصفهان با حضور در مراسم آئین تکریم و استقبال از خانواده شهید حسین شکرائیان (شهید احراز هویت شده بهشت شهدای گمنام دانشگاه) و گرامی داشت شهدای‌ دانشگاه صنعتی اصفهان اظهار کرد: به نیابت از خانواده شهید دوست اصفهان خدمت خانواده عزیز شکرائیان خیر مقدم عرض می کنم، مردم اصفهان شهدای بزرگی به صاحت مقدس اسلام و اهل بیت تقدیم کرده اند. ۱۴۵ شهید این دانشگاه از بزرگانی هستند که یاد و نامشان همواره بزرگ داشته می شود، مزار شهدا دارالشفا است و امید دارم بتوانیم از دعای خیر این بزرگواران توفیق بهره را داشته باشیم.

سردار سرتیپ پاسدار سعید فرجیان‌زاده  با حضور در این مراسم استقبال از خانواده شهید حسین شکراییان در دانشگاه صنعتی اصفهان، اظهار کرد: این شهید، دانش‌آموز انقلابی و در دانشگاه دانشجویی بود که تا آخرین قطره خون‌ در مسیر امام (ره) گام برداشت، شهید شکراییان دانش‌آموز نخبه دبیرستان ابن‌سینای همدان بود و در سال ۵۶ در دانشگاه علم و صنعت در رشته مهندسی عمران پذیرفته شد.

معاون هماهنگ‌کننده نمایندگی ولی فقیه در سپاه افزود: پس از پذیرش در دانشگاه علم و صنعت یک تحول بنیادین در فکر و اندیشه او بوجود آمد و در شرایطی که مکاتب مختلف مسیرهای انحرافی را تبلیغ می‌کردند، راه و خط امام را آگاهانه انتخاب کرد و به مطالعه کتاب های شهید مطهری پرداخت، این شهید، پس از پیروزی انقلاب عضو سپاه شد و در مسوولیت روابط عمومی و تبلیغات سپاه همدان و نیروی انسانی شهرستان نهاوند نقش‌آفرینی کرد.

سردار فرجیان‌زاده، تشکیل انجمن‌های اسلامی در مدارس و دبیرستان های همدان، برگزاری مراسم مذهبی و دعای کمیل برای دانش‌آموزان را از دیگر خدمات این شهید برشمرد.

وی با اشاره به مجروح شدن این شهید در ابتدای سال ۶۱، بیان کرد: شهید شکراییان در عملیات مسلم ابن عقیل با رشادت تمام و فداکاری به درجه رفیع شهادت نائل و پیکر مطهرش پس از ۲۵ سال بعنوان شهید گمنام در دانشگاه صنعتی اصفهان دفن شد و ۱۴ سال در این دانشگاه آرمید، مردم، دانشجویان و جوانان اصفهان، امروز صحنه درخشانی آفریدند که نشان داد جوانان و نوجوانان دهه ۷۰، ۸۰ و ۹۰ مسیر این شهدا را ادامه می‌دهند.

مادر شهید حسین شکرائیان در مراسم «آئین وصال» که در مسجد دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: وقتی در حرم امام رضا (ع) خبر شناسایی پسرم را شنیدم،با خوشحالی خداوند را شکر کردم که به 39 سال چشم انتظاری من و پدرش پایان داد.

وی افزود: هر زمانی شهدا را شناسایی و تشییع می‌کردند از بنیاد شهید پرس و جو می‌کردم شاید حسین من نیز پیدا شود، اما هر بار ناامید می‌شدم. وقتی ناامید می شدم به یاد وصیت حسین می‌افتادم که توصیه داشت در مواقع سختی و ناامیدی به حضرت زهرا(س) متوسل شوم و با یادآوری وصیتش کمی آرام می‌شدم.

مادر شهید شکرائیان بیان کرد: همیشه از خدا می‌خواستم هر طور که هست، اسیر یا شهید، فرزندم را باز گرداند و فکر نمی‌کردم که در حرم امام رضا که به او برای پیدا شدن فرزندم متوسل شدم، خبر شناسایی‌اش را در حرم امام رضا بشنوم.

وی با اشاره به چند خصوصیت فرزندش ادامه داد: حسین با همه مهربان بود و همیشه با متانت و مهربانی و تواضع سخن می‌گفت، مذهبی بود و در جلسات مذهبی و دینی شرکت داشت به حجاب خواهرانش توجه و تاکید داشت.

مادر شهید شکرائیان تصریح کرد: من فرزندم را که دانشجوی عمران دانشگاه علم و صنعت بود راهی جبهه‌ها کردم و از علاقه مادری‌ام گذشتم تا اجازه ندهم یک وجب از خاک سرزمین به دست دشمن بیفتد و دشمن چادری از سر هم وطنانم پایین نکشد و هم وطنانم در مقابل دشمن سر خم نکنند.

وی اضافه کرد: من 39 سال در بی‌خبری از او به سر بردم اما نمی‌دانستم او در دانشگاه با عنوان شهید گمنام است و اینجا آمده تا شنونده نجوای اهل علم شود، این دلگرمی بزرگی است که پسرم در این سال‌ها غریب و تنها نبوده است؛ او بازهم دوست داشته تا در محیط علمی باقی بماند.

مادر شهید شکرائیان خاطر نشان کرد: از طرف حسین از همه دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه که میزبان خوبی برای پسرم بودند تشکر می‌کنم همچنین از کمیته جستجو و مرکز ژنتیک نور سپاه که به چشم انتظاری من و پدرش خاتمه دادند و تسکین دهنده دل پر درد ما بودند، تشکر می‌کنم. امیدوارم حسین و دیگر شهدا دستگیر ما باشند و ما نیز ادامه دهنده راه آنان باشیم.

حجت الاسلام والمسلمین حمیدرضا مهدوی ارفع پژوهشگر دینی در این مراسم اولین و مهمترین رکن حقیقت حیات انسانی را عزت دانست اظهار کرد: مراسم وصال والدین شهید شکرائیان با فرزندشان را در روز ۱۳ آبان در مرکز مبارزه با استکبار در دانشگاه را به فال نیک می گیریم، در شرایط کنونی هیچ چیز به اندازه خون و راه شهدا نمی تواند خیانت و خطاها را پوشش دهد. روزگارانی پر از خون دل بر ما گذاشت و هرجا سخت شد یادواره شهدای گمنام راه را باز می کرد.

وی با بیان اینکه امروز در دوران حساسی هستیم که رفتار سخیف آمریکا از دزدی از نفت کش ایرانی مشخص شد، افزود: آمریکا که تصور می کرد تک ابرقدرت جهان هست و خواهد بود چنان مفتضح شد که راهی برای پوشاندن آن نداشت. این در مقابل ملتی است که ۵۰ سال پیش غلام آمریکا بود و امروز در برابر آن ایستاده است.

پژوهشگر دینی  این عزت را اساس زندگی ما دانست و بیان کرد: شهید شکرائیان به ما فرمودند تا وقتی این معنا در زندگی شما زنده است، شما الان شهید هستید چراکه شهید به معنی الگو و شاهد است. درسی که امروز برای ما در این مراسم احیا شد این بود که شیطان بار دیگر بیرون نیاید و معنی زندگی که عزت است را از ما بگیرد. چشمان شیطان منتظر است مسیر نسل جوان را در دست بگیرد.

در پایان این مراسم مادر و پدر شهید شکرائیان  به همراه حضار بر سر مزار این شهید رفتند و تجدید دیدار کردند.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

چهارده + 14 =