صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » مکتب تئاتر اصفهان مبتنی بر ارزش های اسلامی احیا می شود/ از ظرفیت‌های استان در حوزه تئاتر باید بهره گرفت

مکتب تئاتر اصفهان مبتنی بر ارزش های اسلامی احیا می شود/ از ظرفیت‌های استان در حوزه تئاتر باید بهره گرفت

مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان  گفت: رصد استعدادها و ظرفیت‌ها و ایجاد پویایی و نوآوری در حوزه تئاتر از نیازها استان اصفهان است و یک مرکز نوآوری و خلاقیت در حوزه نمایش از نیازهای استان اصفهان است.

تاریخ انتشار: ۱۹:۳۲ - شنبه ۱۴۰۰/۰۸/۱۵

به گزارش صاحب نیوز؛ حجت الاسلام رمضانعلی معتمدی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، عصر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه، در خصوص سی و سومین جشنواره تئاتر استان اصفهان، اظهار کرد: این جشنواره با همکاری شهرداری و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه هنری برگزار می‌شود؛ با همکاری این سه دستگاه امیدواریم جشنواره‌ای خوب در حوزه تئاتر برگزار شود، نهادهای دولتی و نهادهای مردمی همه باید در راستای نشاط اجتماعی و شناسایی استعدادهای جوانان در عرصه نمایش و برگزاری دوره های آموزشی در حوزه تئاتر فعالیت داشته باشند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان افزود: رصد استعدادها و ظرفیت‌ها و ایجاد پویایی و نوآوری در حوزه تئاتر از نیازها استان اصفهان است و یک مرکز نوآوری و خلاقیت در حوزه نمایش از نیازهای استان اصفهان است، در این دوره ۲۸ اثر پذیرفته و از بین آنها ۹ اثر انتخاب شده است، هدف از برگزاری این جشنواره این است که نهادهای دولتی و مردمی در راستای افزایش نشاط اجتماعی و شناسایی استعدادهای جوانان و نوجوانان در عرصه نمایش و برگزاری کلاس‌های آموزشی در حوزه تئاتر همکاری کنند تا این حوزه احیا شود.

وی بیان داشت: همنوایی و هماهنگی با دستگاه‌های مربوطه در حوزه های مختلف فرهنگی، هنری و از جمله تئاتر از مهمترین مسائلی است که تلاش کرده‌ایم به آن دست پیدا کنیم، گروه‌های نمایشی و هنری برای مردم فعالیت می‌کنند و برهمین مبنا و به لحاظ اهمیت هنر باید تلاش کنیم تا حمایت‌های لازم از این عرصه صورت بگیرد.

حجت الاسلام  معتمدی اذعان کرد: حوزه تئاتر و نمایش مورد بی‌لطفی‌های قرار گرفته و آن طور که باید حمایت نشده است، چراکه زیرساخت‌های لازم برای هنرمندان فراهم نبوده است، اما دغدغه‌مندیم تا در حد توان با برنامه‌ریزی لازم کمبودها را در این زمینه رفع کنیم و جهت‌دهی، راهبری و نقشه راه را در حوزه نمایش و تئاتر در دستور کار قرار داده‌ایم، باید تلاش کنیم تئاتر و حوزه هنرهای نمایشی هر سال رشد کند و نوآوری در آن ایجاد شود، نیازمند یک مرکز رشد خلاق و فناور در این حوزه هستیم و نیازها در این زمینه بررسی خواهد شد.

وی تصریح کرد: قرار است با همکاری شهرداری و سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری حمایت‌های هدفمند و سازنده‌ای را از هنرمندان داشته باشیم، احیای مکتب تئاتر برای اصفهان یک ضرورت است و باید با همکاری ارگان‌های ذی‌ربط این موضوع در استان اصفهان رقم بخورد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، متذکر شد:در جشنواره تئاتر استان اصفهان منشور عفاف و حجاب تهیه شده تا در کشوری که ارزش‌های اسلامی برای آن حائز اهمیت است به حجاب و عفاف نیز پرداخته شود، همچنین راجع به موضوعاتی در این خصوص می‌توان از تئاتر بهره گرفته و به موضوع حجاب و عفاف در حوزه نمایشی توجه ویژه باید کرد. با کمک هیئت اندیشه ورزی می‌توان برای سال‌های آینده اقداماتی را در این زمینه برنامه‌ریزی کرد.

وی اضافه کرد:از ظرفیت‌های استان در حوزه تئاتر باید بهره گرفت،  بهره‌گیری از ظرفیت‌های تئاتر در استان اصفهان می‌تواند در زمینه‌های مختلف و با همکاری نهادها و دستگاه‌ها باشد.زمانی مکتب تئاتر در اصفهان داشتیم و باید تلاش کنیم تا مکتب تئاتر اصفهان را احیا کنیم. کشور ما کشوری اسلامی است و باید فعالیت‌های ما بر مبنای ارزشهای اسلامی و انقلاب اسلامی انجام بشود، از پیشنهادهای ما هیأت اندیشه‌ورزی در حوزه نمایش در این راستا و همچنین برنامه ریزی ۵ سال آینده و افق پیش روی تئاتر است. استان اصفهان ظرفیت‌های بسیار خوبی در حوزه هنرهای نمایشی دارد.

حجت الاسلام  معتمدی  در خصوص آثاری که در سی و سومین جشنواره تئاتر استان اصفهان حضور یافته‌اند، تصریح کرد: از شهرستان‌های نجف‌آباد سه اثر، فلاورجان سه اثر، گلپایگان یک اثر، خمینی‌شهر یک اثر، کاشان دو اثر، شاهین شهر و میمه یک اثر، شهرضا و لنجان نیز هر کدام یک اثر در این جشنواره تئاتر شرکت کردند.

وی یادآور شد: لازم است تا در مساجد که قبلاً گروه‌های تئاتر نیز تشکیل شده و فعالیت داشتند این هنر دوباره احیا شود، چراکه این گروه‌ها نیز مانند سایر گروه‌های نمایشی به دلیل چالش‌های موجود دچار مشکل شده‌اند و امید است با تلاش‌هایی که در زمینه تئاتر انجام می‌شود این گروه نمایشی نیز احیا و موضوعات دینی و ارزشی در قالب تئاتر در مساجد نمایش داده شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان اعلام کرد: باید ظرفیت‌های محلات برای تئاتر نیز شناسایی شود و برنامه‌ریزی‌های لازم توسط نهادهای ذی‌ربط انجام گیرد تا به نتایج کارآمدی دست یابیم؛ همچنین در این جشنواره به نکوداشت مرحوم استاد حاج حسن کریمی هسنیجه پرداخته و هر تئاتر نیز به یک شهید هنرمند اهدا می‌شود.

وی ادامه داد: دستگاه های دیگر در این عرصه با حمایتهای مادی و معنوی و ارائه سفارشات خود به گروه‌های تئاتر و استمرار حمایت از هنرمندان به ویژه در حوزه تئاتر می‌توانند یاری رسان هنرمندان باشند و لازم است در شرایط کنونی یک هم افزایی برای حمایت از تئاتر استان اصفهان شکل بگیرد. احیای تئاتر در مساجد و برگزاری تئاترهایی با مضامین ارزشی در مساجد با استفاده از ظرفیت‌های مساجد و کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد می‌تواند از اقدامات اثرگذار در حوزه تئاتر باشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

11 − 6 =