صفحه اصلی » سیاسی » آمریکا سیاست مداخله از راه دور را دنبال می کند/ از فعال شدن ناجنبش ها در عراق تا دخالت در انتخابات/ سرور نرم افرار انتخابات عراق در امارات مستقر است!

بررسی اعتراضات عراق، از صفر تا صد؛

آمریکا سیاست مداخله از راه دور را دنبال می کند/ از فعال شدن ناجنبش ها در عراق تا دخالت در انتخابات/ سرور نرم افرار انتخابات عراق در امارات مستقر است!

آن چیزی که اکنون در عراق با عنوان تقلب منجر به اعتراض مردم و برخی جریان‌های سیاسی شده بحث تقلب به صورت سیستمی است. زیرا براساس اطلاعات موجود نرم افزار انتخابات از کشور آلمان و سِرور آن در کشور امارات مستقر بوده است. استقرار نرم افزار و سِرور در خارج از عراق منجر به این شده که بسیاری این بحث را مطرح کنند که تقلب در انتخابات در سطح گسترده‌ای صورت گرفته است.

تاریخ انتشار: ۱۱:۵۹ - یکشنبه ۱۴۰۰/۰۸/۱۶

به گزارش صاحب نیوز؛ تنش‌ها در عراق از سال 98 و درحالی که عراق در ماه های اخیر سرگرم وساطت بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی برای کاهش تنش در منطقه بود و بغداد به قطب نمای سفر مقامات مختلف منطقه ای و بین المللی تبدیل شد، به یکباره تندبادی از حوادث مختلف این تلاش دیپلماتیک را به محاق برده است. از حضور نظامی ترکیه در شمال عراق به بهانه تعقیب عناصر «پ. ک.ک» گرفته که از سوم اردیبهشت ماه آغاز شد تا تشدید حملات موشکی و پهپادی مشکوک به مواضع و منافع آمریکا در عراق و بالاخره نابودی مرکز امنیتی و اطلاعاتی موساد در اربیل در ۲۵ فروردین ماه 1400 همگی اتفاقات بزرگی بوده است. تشدید حملات گروه تروریستی داعش در همین مدت در استان های دیاله، صلاح الدین، کرکوک، الانبار و شمال بغداد و شمال کربلا که ده ها کشته و زخمی در میان نظامیان و غیر نظامیان به دنبال داشته و تکرار حوادث آتش سوزی مزارع در مناطق شمالی بغداد و وقوع حوادث غیر مترقبه مختلف بستری برای سیر صعودی ناآرامی در عراق شده است.

*تحولات منطقه ای و بین المللی در معادلات داخلی عراق تاثیرگذار است

مساله عراق در نظام بین الملل به یکی از موضوعات مهم تبدیل شده است؛ به گونه ای که تحولات منطقه ای و بین المللی در معادلات داخلی این کشور تاثیرگذار است و در همین حال می توانند به مسائل داخلی عراق ابعاد بین المللی و منطقه ای ببخشند. بنابراین باید اندرکنش این دو سطح داخلی و خارجی را توأماً در نظر بگیریم. البته باید در نظر داشت که رگه هایی از رقابت های بین المللی و منطقه ای نیز در عراق وجود دارد اما نمی توان اصالت و کنش های داخلی را نادیده گرفت و تنها به اثرپذیری از طریق عوامل خارجی آن را تقلیل داد. برخی از مسائلی که در دوران پادشاهی و بعثی ها لاینحل باقی مانده بود( مانند پروژه ملت سازی) با مشکلات عراق در دوران پساصدام و بحران دولت و ملت سازی تلاقی پیدا کرده اند و وضعیت بحرانی و نابهنجاری را پدید آورده است که راه برون رفت را پیش از پیش مشکل تر می کند. نمی توان گفت که اگر مداخله خارجی نباشد مسائل حل خواهند شد. در همین حال می توان مثال هایی از دورانی زد که عراق مانند هم اکنون شاهد مداخلات خارجی نبوده اما بحران در آن تداوم داشته است و سرکوب تنها صورت مساله را پاک کرده است؛ مانند دهه 50 که وضعیت آن دوران به نوعی شبیه به وضعیت کنونی بود.

*آمریکا سیاست مداخله از راه دور را دنبال می کند

آمریکا پس از تجربه شکست خورده نظامی مستقیم در عراق، به این نتیجه رسیده که سیاست مداخله از راه دور را دنبال کند تا بتواند از این طریق هزینه هایش را کاهش دهد. آمریکا همچنین دریافت که هیچ کشوری نمی تواند به تنهایی عراق را قبضه کند. وقتی که ایالات متحده آمریکا به عنوان ابرقدرت از این امر عاجز است طبیعتا کشورهای دیگر نمی توانند به طور کامل کنترل این کشور را در دست بگیرند. آنچه که منجر به پدیدآوردن وضعیت فعلی عراق شده است خروج نیروهای آمریکایی از این کشور در سال ۲۰۰۹ بود که منجر به تشدید رقابت های داخلی و منطقه ای شد.

به نظر می رسد آمریکا در عراق منافع و اهداف چندگانه ای را دنبال می کند. اولویت اصلی آمریکا این است که بغداد از نظر منابع نفتی تحت کنترل واشنگتن باشد. از همین رو عراق شاهد بیشترین حجم سرمایه گذاری توسط شرکت های آمریکایی در حوزه نفت مانند «اکسون موبیل» است. برای صدور نفت نیز عراق ذخیره ای مطمئن برای آمریکا به شمار می رود، چرا که این کشور چشم انداز خوبی را برای عربستان در زمینه صدور نفت متصور نیست.

آمریکا همچنین می کوشد تا عراق به کشور متحد رقبای آمریکا تبدیل نشود. در این خصوص ایران و روسیه تهدید بزرگی برای آمریکا به شمار می رود، چرا که توازن در خاورمیانه به ضرر آمریکا و متحدانش رقم خواهد خورد. در همین راستا آمریکایی ها سعی خواهند کرد تا حدی از نفوذ را در عراق داشته باشند.

آمریکایی ها همچنین در تلاشند تا عراق به کشوری تسهیل کننده برای دور زدن تحریم های ایران تبدیل نشود. از همین رو شاهد هستیم که در چند روز گذشته واشنگتن فشارهای سنگینی به بغداد وارده کرده تا خرید برق و گاز از ایران قطع شود و میزان ورود ارز به ایران نیز به حداقل برسد.

*تظاهرات عراق یک ناجنبش است

تظاهرات در عراق از آغاز دارای ماهیتی اجتماعی بوده، ولی با توجه به آنکه رهبر و حامی مشخصی ندارد (به‌جز بعثی‌ها و سرخسی ها) ذیل عنوان «ناجنبش» تحلیل می‌شود. چنانچه ماهیت اعتراضات عراق را در قالب ناجنبش تحلیل کنیم، بر این موضوع تأکید می‌شود که جنبش فاقد رهبری، گروه‌های حامی و گفتمان مشخصی است. ناجنبش‌ها حتی فاقد چشم انداز روشنی از آینده هستند و به همین دلیل به‌سرعت فروکش می‌کنند. این وضعیت در خصوص اعتراضات عراق صادق است؛ چرا که نه‌تن‌ها فاقد رهبری منسجم است، بلکه گروه‌های حامی قدرتمندی نیز ندارد. نکته مهم این است که موضع گیری برخی چهره‌های سیاسی مانند «مقتدی صدر» در اواسط جنبش، ضمن بار کردن مطالبات جدید بر جنبش، ماهیت آن را از حرکتی اجتماعی به اقدامی سیاسی مبدل ساخت.

پس از این تنش‌ها و سرکار آمدن دولت الکاظمی و سپری شدن مدتی از این دولت و برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق، این بار مردم در اعتراض به نتایج انتخابات به میدان آمدند و از دخالت مجامع بین‌المللی در انتخابات شکایت داشته و خواهان بازسماری آرا هستند.

طبق نتایج اولیه و تقریبا قطعی انتخابات پارلمانی عراق، حزب مقتدی صدر با کسب ۷۳ کرسی، بزرگترین برنده این انتخابات اعلام شد و تأثیر بسزایی در تشکیل دولت خواهد داشت. ائتلاف نوری مالکی، نخست‌وزیر پیشین عراق، با کسب ۳۷ کرسی، پس از جریان صدر بیشترین کرسی‌های پارلمان در میان احزاب شیعه را از آن خود کرد؛ اما ائتلاف فتح به رهبری هادی عامری نسبت به سال ۲۰۱۸ کرسی‌های کمتری در پارلمان به دست آورد. احزاب کُرد هم ۶۱ کرسی به دست آوردند. کمیسیون انتخابات عراق در بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد: تعداد شکایت‌ها علیه نتایج انتخابات پارلمانی عراق به ۳۷۹ مورد رسید که ۳۶۱ مورد آن علیه نتایج رأی گیری عمومی و ۲۷ مورد علیه رأی گیری گروه‌های ویژه و ۹ مورد درباره شمارش دستی آرا بود.

*سرور نرم افرار انتخابات عراق در امارات مستقر است!

آن چیزی که اکنون در عراق با عنوان تقلب منجر به اعتراض مردم و برخی جریان‌های سیاسی شده بحث تقلب به صورت سیستمی است. زیرا براساس اطلاعات موجود نرم افزار انتخابات از کشور آلمان و سِرور آن در کشور امارات مستقر بوده است. استقرار نرم افزار و سِرور در خارج از عراق منجر به این شده که بسیاری این بحث را مطرح کنند که تقلب در انتخابات در سطح گسترده‌ای صورت گرفته است. از سوی دیگر برخی جریان‌ها حضور ناظران سازمان ملل را عامل اصلی تقلب در انتخابات می‌دانند. زیرا این ناظران که تعداد آنها چیزی نزدیک به ۳۰۰ نفر بوده است، به صورت غیر مستقیم در نتایج انتخابات از طریق حمایت از برخی جریان ها و افراد خاص تاثیرگذار بوده‌اند. اما آن چیزی که اکنون واضح و روشن است این است که باتوجه به مستقربودن سِرورهای انتخاباتی در امارات این امر محتمل است که دستکاری ها و تغییر نتایج زیادی در نتیجه انتخابات صورت گرفته است و این تغییر نتایج بیشتر در افزایش آراء احزاب وابسته به آمریکا و کاهش آراء جریان های مقاومت بوده است.

با توجه به اعتراض برخی جریان‌های مقاومت و مردم به نتایج انتخابات و در کنار آن موضع‌گیری‌های درونی برخی رهبران احزاب، این نگرانی به وجود آمده است که تشدید این اعتراضات منجر به یک جنگ شیعی – شیعی شود. راهبردی که آمریکا از سه سال پیش با جرقه اعتراض‌های مردمی در عراق مترصد آن بوده و زمان فعلی را بهترین مقطع برای اجرای آن می داند. از سوی دیگر برخی موضع گیری ها از سوی رهبران سیاسی جریان‌های شیعی صورت گرفته و همین ممکن است در آینده به چالشی در جهت تشدید فضای سیاسی عراق تبدیل شود. به گونه ای که اخیراً نوری المالکی در اعتراض به نتایج انتخابات اعلام کرد که کمیساریای انتخابات موضوع را جدی و دقیق بگیرد و نقض قانون اساسی و قانونی را به دور از هرگونه کوتاهی یا تمایل به یکی از احزاب رقیب بررسی کند. این موضع‌گیری با واکنش مقتدی الصدر روبرو شد و وی اعلام کرد: «اظهارات المالکی را درباره روند انتخابات شنیدم و می‌توانم بگویم که از این اظهارات تعجب کردم اما باید بگوییم که این سخنان ناقص است. او باید آنچه را که از دست داده است جبران کند و توصیه من به او این است که با چسبیدن به قدرت، آنچه را که از دست داده است جبران نکند؛ چراکه او آزمایش شده و موفق نشده است و کسی که آزمایش شده است بار دیگر آزموده نخواهد شد». اعتراض‌های مردمی در کنار تشدید اعتراض رهبران سیاسی از منظر آمریکایی‌ها زمان مناسبی برای گرفتن ماهی از آب گل آلود عراق است تا از این طریق بتواند پروژه جنگ شیعی- شیعی خو د را به منصه ظهور برساند.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

سه + دوازده =