صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » ماجرای کشف دو اسکلت در معادن راز آلود اردستان/ معدنچی یا مومیایی؛ صفویه یا قرون اولیه اسلامی؟

ماجرای کشف دو اسکلت در معادن راز آلود اردستان/ معدنچی یا مومیایی؛ صفویه یا قرون اولیه اسلامی؟

کشف دو جسد در معدن قدیمی روی زواره اصفهان توجه همگان را به خود جذب کرد. در این میان میراث‌فرهنگی نیز به ماجرا ورود کرد تا از مومیایی بودن یا اسکلت بودن این اجساد مطلع شود و بررسی‌هایی درخصوص قدمت و وضعیت این یافته‌های جدید انجام دهد.

تاریخ انتشار: ۱۵:۰۰ - یکشنبه ۱۴۰۰/۰۸/۱۶

به گزارش صاحب نیوز؛ بر اساس نقوشی که در دیواره محل کشف اسکلت‌های انسانی در معدن اردستان وجود دارد، قدمت آن‌ها ممکن است به دوره پیش از صفویه برگردد، معدن‌کارانی که در معادن کوه‌های جنوب شهرستان مشغول به کار بودند، از کشف دو اسکلت قدیمی در این معدن مطلع شدند این اتفاق در عمق ۳۰ متری قله کوه انجام شده و پس از برداشت‌های زیادی که انجام دادند به کانال‌هایی رسیدند که به احتمال معدن قدیمی بوده که در آن مردم محلی کار می‌کردند در نهایت دو اسکلت تاریخی معدن کار که گمانه زنی می‌شود متعلق به هزار سال پیش هستند در کوه‌های جنوب اردستان کشف شد.

مهدی مشهدی رئیس اداره میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان اردستان در گفت و گو با خبرنگار ما،  با اعلام  اینکه کشف دو جسد از معدن‌کاران معدن تاریخی این شهرستان که مربوط به دوره صفویه است اظهار کرد: روز جمعه ۷ آبان، گزارشی مبنی بر کشف دو جسد قدیمی از سوی کارگران یک معدن در کوه‌های جنوب شهرستان از سوی یگان حفاظت میراث‌ فرهنگی شهرستان اردستان دریافت شد.

وی افزود: پس از دریافت این گزارش پرسنل یگان حفاظت به‌ همراه کارشناسان اداره میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان به محل اعزام شدند. در عمق حدود ۳۰ متری داخل کوه، دو اسکلت از کارگران این معدن تاریخی مربوط به زمان صفوی کشف شد که بر اثر ریزش معدن دفن شده بودند.

رئیس اداره میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان اردستان ابراز کرد: کارشناسان میراث در حال بررسی این اجساد هستند، در این میان دو جسد در کانال‌های معدن روی و سرب پیدا شده. هرچند این معدن قدیمی است و قدمت آن به حدود هزار سال پیش می‌رسد اما همچنان فعال است.

به گفته مشهدی، مکانی که این اجساد بدست آمده یک مکان تاریخی با قدمت زیاد است و کوره‌های ذوب فلز با قدمت زیاد در این منطقه بدست آمده بود. درعین حال چندی پیش بقایای معماری از دوره صفوی و قاجار در این مکان بدست آمده بود. با این وجود نمی‌دانیم که اجساد بدست آمده که باید بررسی شود مومیایی است یا اسکلت؟ معاصر هستند یا قدمت چند صدساله دارند؟ در انتظار بررسی‌های لازم و ارائه نظر کارشناسان هستیم.

وی خاطرنشان کرد: گویا در گذشته نیز یک مومیایی دیگر در منطقه پیدا شده بود که به گفته مردم محلی، از ترس پیگرد قانونی و بروز مشکل، معدوم شده است اما این اجساد جدید با هوشیاری میراث‌فرهنگی حفظ شده است و برای بررسی به موزه زواره منتقل شده تا از آسیب بیشتر در امان بمانند.

*مومیایی های طبیعی در زواره استان اصفهان

 این دو جسد که به دلایل شرایط محیطی مومیایی شده اند، در یکی از معادن قدیم روی اطراف زواره استان اصفهان کشف شدند، این برای اولین بار است که در این شهرستان مومیایی طبیعی پیدا می شود.

از دیگر مومیایی های طبیعی ایران می توان به ۶ مرد نمکی اشاره کرد که در شروع دهه ۷۰ خورشیدی در معدن نمک چهرآباد استان زنجان پیدا شدند. در میان آن ها جسد یک زن و یک پسر نوجوان نیز وجود داشت و  تعدادی از مردان نمکی بر اثر ادامهٔ کار معدن با بولدوزر، به شدت آسیب دیدند و به دنبال آن تجربه احتمال صدمه دیدن مومیایی های دیگر در معدن روی زواره وجود دارد.

از میان مردان نمکی یافت شده زنجان، سه مرد نمکی مربوط به زمان هخامنشیان و دو مرد نمکی دیگر نیز مربوط به اواخر دوران ساسانیان بودند، از آن جا که زواره نیز شهری قدیمی است که تاریخ آن به دوران قبل از اسلام برمیگردد ، احتمال قدمت چند صدساله این مومیایی ها وجود دارد.

*کشف اسکلت معدن کاران باستانی در معدن تاریخی در اردستان

حمیدرضا تاملی فرماندار شهرستان اردستان با اعلام جزئیات از این ماجرا اظهار کرد: دو اسکلت مربوط به دو معدن کار در یک معدن تاریخی در کوه‌های جنوب شهرستان اردستان کشف شده است.طبق اطلاعات واصله از کارگران یک معدن در اردستان ماموران آگاهی و اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان در محل حاضر و با دو اسکلت در داخل کانال‌هایی در عمق حدودا 30 متری و داخل کوه یافت شده است.

فرماندار شهرستان اردستان افزود: پس از بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد آن محل یک معدن تاریخی بوده که در گذشته‌های بسیار دور به عنوان معدن استخراج روی از آن استفاده می‌شده است و با بررسی ساختمان‌ها و کوره‌های ذوب که در محل یافت شد نشان از قدمت کوره‌ها به دوره صفویه و ساختمان‌ها حداقل مربوط به دوره قاجار می‌باشد.

وی ابراز داشت: تزئینات زیر سقف معدن قدیمی نشان از قدمت بالای 600 سال تا یک‌هزار سال را می‌توان متصور بود ضمن اینکه اسکلت‌ها می تواند مومیایی‌های طبیعی باشد که این در ایران می‌تواند بی‌بدیل باشد و دوره جدیدی در تاریخ و تمدن چند هزار ساله شهرستان اردستان را باز کند.

طبق بررسی‌های تاریخی که از این مجموعه انجام گرفته مشخص شد این معدن در دوره‌های گذشته در دوره پهلوی فعال بوده و حتی در دوره های قبل‌تر، این معدن توسط انگلیسی ها و روس مورد بهره‌برداری قرار گرفته می‌شده،  با کشف مومیایی ها اکنون با بقایای انسانی دو فرد  بالغ و نابالغ روبه رو هستیم که تنها قسمتی از موها و پوست ها و البسه آن‌ها  باقی مانده است.

باستان شناسان می‌گویند کوره های حرارتی این استان مربوط به دوره‌های پیش از اسلام است یعنی ۱۴ قرن پیش و این موارد  این احتمال را می دهند که  در دوره‌های گذشته هم از این معدن استفاده می‌شده است، و  بیانگر این است که یک باستان شناختی کاملی در این منطقه انجام شود.

این دو جسد توسط کارگران معدن حین انجام حفاری با بولدوزر پیدا شدند و بعد از حضور پلیس به پژوهشکده باستانشناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی فرستاده شد تا با انجام آزمایشهای مختلف جنسیت، قدمت و علت مرگ آنها معلوم شود.

همانگونه که مشهور است این شهرستان معدن سنگ آسیاب‌های آبی در فلات مرکزی ایران بوده و این معدن نیز می‌تواند محل تامین فلز روی مورد نیاز کوره‌های ذوب مربوط به سایت تاریخی اریسمان شهرستان نطنز باشد که به هر حال نیاز به بررسی‌های کارشناسی بیشتر در خصوص قدمت اسکلت‌ها است که پس از تایید نهایی کارشناسان میراث فرهنگی به اطلاع عموم خواهد رسید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

دو × سه =