صفحه اصلی » اقتصادی » 15 درصد از باغات اصفهان از افت انار خسارت دیدند/ روش های نوینی که انار باغات شهرضا را از آفت نجات داد

15 درصد از باغات اصفهان از افت انار خسارت دیدند/ روش های نوینی که انار باغات شهرضا را از آفت نجات داد

معاون مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: امسال باغی را داشتیم که ٢۵ درصد و حتی باغی را داشتیم که زیر ٣ درصد خسارت دیده است و اگر بخواهیم میانگین بگیریم حدود ١۵ درصد از باغات اصفهان از آفت انار خسارت دیدند اما نمی توان گفت این میانگین در استان یکسان است.

تاریخ انتشار: ۱۴:۱۱ - سه شنبه ۱۴۰۰/۰۸/۱۸

تقی شیخ علی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: مبارزه با آفاتی که داخل میوه، چوب یا بطن گیاه می روند دشوار است در این مورد نمی توان از سم استفاده کرد چرا که آفت در معرض سم قرار نمی گیرد، به همین دلیل کنترل این قبیل از آفت ها نیاز به روش های مدیریت تلفیقی دارد تا با کنارهم قرار دادن روش های مؤثر بازدارنده، خسارت آفت پایین بیاید.

معاون مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان عنوان کرد: در روش مدیریت تلفیقی مبارزه با کرم گلوگاه انار، برای مثال جمع آوری انارهای آلوده ٢٠ درصد، تاج تراش یا تراشیدن داخل تاج انار ٣٠ درصد و استفاده از برخی ترکیبات دورکننده مانند آنغوزه ١٠ درصد مؤثر است, خاک دهی و تغذیه خاک نیز خسارت آفت را پایین می آورد.

شیخ علی با اشاره به اینکه ما نباید اجازه تخم ریزی حشره، داخل تاج های انار را بدهیم و باید از روش های بازدارنده برای عدم تخم ریزی این پروانه یا شبپره استفاده کنیم، بیان کرد: با کنارهم قرار دادن این روش ها می بینیم باغی که سال گذشته حدود ۴٠ درصد خسارت داشته امسال حدود ۴ درصد خسارت دارد.

* برای دورکردن کرم گلوگاه انار حتما باید از روش غیر شیمیایی استفاده کرد

وی افزود: برای دورکردن کرم گلوگاه انار حتما باید از روش غیر شیمیایی استفاده کرد چرا که درختچه انار بسیار حساس به مواد شیمیایی است و در صورتی که در معرض سم و مواد شیمیایی قرارگیرد درختچه دچار برگ ریزی شده و میوه های آن کوچک می شوند.

تقی شیخ علی در پاسخ به سوال علت زیاد بودن آفت کرم گلوگاه انار در استان اصفهان و باغات انار اذعان کرد: آفات دیگری نیز وجود دارد که به مرکبات و درختان میوه می زند، چون میوه انار یک میوه درشت است آفت آن بیشتر به چشم می آید ولی دلیل بر زیاد بودن این آفت در استان نیست.

این مقام مسئول تصریح کرد: روش های بازدارنده برای مقابله با آفت ها باید همگانی انجام شود مثلا در شهرضا و نطنز باغات انار کنار یکدیگر قرار دارند و کشاورزان این مناطق باید باهم و با همت مضاعف از روش های مدیریت تلفیقی استفاده کنند تا مبارزه با آفت موثر واقع شده و اثر بخشی داشته باشد.

وی بیان داشت: آفت کرم گلوگاه ۴ نسل در سال دارد کشاورزان باید با توجه به دستورالعمل های کارشناسان کشاورزی در زمان های مختلف با این آفت مبارزه کنند همچنین باید انارهای آلوده پایین و بالای درخت را جمع آوری و دفن کنند تا آفت پوسیده و از بین برود و قابل ذکر است این آفت با سوزاندن انارهای آلوده از بین نمی رود.

*یکی از روش های موثر در زمینه مبارزه با آفت ها، تغذیه خاک است

شیخ علی ادامه داد: یکی از روش های موثر در زمینه مبارزه با آفت ها، تغذیه خاک است که ٧٠ درصد کشاورزان آن را رعایت نمی کنند، این موضوع خارج از حیطه کاری بخش دولتی است کشاورز باید آزمایش خاک دهد و با توجه به آزمایش خاکش، تغذیه مناسبی به صورت چال پودر یا محلول پاشی انجام دهد.

وی افزود: چون درخت انار پیوند ندارد و بصورت درختچه ای است اگر هرسال پای درخت خاک داده شود ریشه درخت افزایش یافته، درخت جوان می ماند و در نتیجه در مقابل مواجه با آفت، دچار خسارت کمتری می شود که شاید ٨٠ درصد کشاورزان این موضوع را اجرایی نمی کنند.

تقی شیخ علی گفت: در استان مرکزی که مشغول به کار بودم کشاورزان به جای اینکه از ترکیبات دورکننده مانند گوگرد برای مقابله با این آفت استفاده کنند هر سال پایین درختچه ها خاک اضافه می کردند که نتیجه آن جوان ماندن درخت بود و در مواجه با آفت کرم گلوگاه انار، خسارت کمی می دید.

وی افزود: با امسال حدود ۶ سال است در باغات شهرضا طرح هایی را اجرایی می کنیم که نتیجه این طرح ها این بوده است که خسارت آفت در باغات به زیر ۴ درصد رسیده و باید در باغات جستجو کرد تا بتوان یک میوه آلوده پیدا کرد اگر دانشگاه علوم پزشکی تائیدیه اجرای این طرح را بدهد آن را اعلام و اجرایی می کنیم.

تقی شیخ علی در پاسخ به میزان درگیر بودن باغات انار امسال با آفت کرم گلوگاه انار توضیح داد: اینکه یک باغ چقدر خسارت ببیند به اقدامات کشاورزش بستگی دارد برای مثال کشاورزی که از روش های مدیریت تلفیقی استفاده کرده باشد کمترین و کشاورزی که برای باغ اهمیت قائل نشده باشد بیشترین میزان خسارت را دیده است.

معاون مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان عنوان کرد: امسال باغی را داشتیم که ٢۵ درصد و حتی باغی را داشتیم که زیر ٣ درصد خسارت دیده است و اگر بخواهیم میانگین بگیریم حدود ١۵ درصد از باغات اصفهان از آفت انار خسارت دیدند اما نمی توان گفت این میانگین در استان یکسان است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

7 − پنج =