صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » گزارش » هشدار های عدم استفاده از مازوت را جدی بگیرید!/ مسئولان اصفهانی نفس کشیدن را برای شهروندان سخت نکنند

هشدار های عدم استفاده از مازوت را جدی بگیرید!/ مسئولان اصفهانی نفس کشیدن را برای شهروندان سخت نکنند

آلودگی هوای کلانشهر اصفهان و همجواری نیروگاه های مازوت سوز استان با این شهر، نگرانی ها برای استفاده از نفت کوره را افزایش داده اما به گفته مسئولان از مازوت حتی در زمان کمبود گاز استفاده نخواهد شد .

تاریخ انتشار: ۱۳:۳۹ - چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۸/۱۹

به گزارش صاحب نیوز؛ نیروگاه‌های اصفهان و شهید منتظری دو نیروگاه اصفهان هستند که درون و نزدیک این کلانشهر واقع شده اند و توان اسمی تولید برق آن‌ها به ترتیب ۸۳۵ و ۱۶۱۶ مگاوات است و در حالت واقعی بیش از ۶۰ درصد برق استان اصفهان را تامین می‌کنند.

سال ۱۳۹۳  سوخت مازوت این دو نیروگاه قطع و گاز طبیعی به طور کامل جایگزین آن شد. رویکردی که برخی کارشناسان آن را عامل روند نزولی آلودگی هوای اصفهان تا سال ۱۳۹۷ می‌دانند؛ اما به دلیل تغییرات اقلیمی، کاهش وزش باد و بارندگی آلودگی هوای شهر اصفهان در سه سال گذشته هر سال بیشتر و بیشتر شده است و اگر مازوت سوزی هم به این مشکلات اضافه می‌شود نفس کشیدن در اصفهان سخت می‌شود.

کارشناسان نظر جدی و یکسانی دارند که به دو دلیل قرار داشتن نیروگاه‌های اصفهان در حاشیه و درون شهر تمام آلودگی آن‌ها وارد شهر می‌شود.

علاوه بر این احتراق سوخت مازوت علاوه بر انتشار زیاد اکسید‌های نیتروژن، ترکیبات گوگرد، مونوکسید کربن و ذرات معلق زیادی دارد. به دلیل وجود صنایع نفت و پتروشیمی، آجرپزی‌ها و صنایع فولاد، آلودگی هوای اصفهان بسیار بیشتر از دیگر کلانشهر‌های ایران است و آنچه مسلم است اینکه نباید آلودگی مضاعفی به آن وارد کرد.

با آغاز فصل سرما و افزایش مصرف گاز، میزان آلایندگی هوا افزایش چشمگیری پیدا کرده است بطوریکه اصفهان از ابتدای پاییز امسال، در بیش از نیمی از روزها، هوای ناسالم داشته است و در پاییز ۲ سال گذشته، این شهر حتی یک روز هوای پاک نداشته است.

افزایش مصرف گاز نه تنها به طور مستقیم بر کیفیت هوای اصفهان تاثیر گذار است بلکه کمبود این حامل انرژی و قطعی‌های احتمالی آن می‌تواند نیروگاه های گازی استان را مجبور به استفاده از سوخت نفت کوره یا همان مازوت به جای گاز کند، که آلایندگی بیشتری نسبت به گاز طبیعی دارد و ممکن است منجر به ایجاد بحران‌های زیست محیطی شدیدتری برای اصفهان شود.

به عقیده کارشناسان  “آلودگی هوا” مهمترین پیامد کمبود گاز و استفاده از مازوت بجای آن در نیروگاه ها و صنایع اصفهان است و تبعاتی جدی برای سلامت شهروندان اصفهانی در پی دارد که البته شرکت برق منطقه اصفهان احتمال استفاده از مازوت در سال جاری را بسیار ضعیف می داند و تاکید می کند در دو سال گذشته مشعل های مازوت سوز نیروگاه شهید محمد منتظری اصفهان پلمب بوده اند.

آلودگی هوای کلانشهر اصفهان و همجواری نیروگاه های مازوت سوز استان با این شهر، نگرانی ها برای استفاده از نفت کوره را افزایش داده اما به گفته مسئولان از مازوت حتی در زمان کمبود گاز استفاده نخواهد شد .

*سوخت مازوت نخواهیم داشت

سید محمدرضا نوحی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز در خصوص تامین برق زمستان اظهار کرد: جلسات متعددی در خصوص تأمین برق استان در فصل زمستان برگزار شده و تلاش بر این است تا مقدار گاز مورد نیاز برای تولید برق نیروگاه‌ها تأمین شود چراکه مصرف برق در زمستان بسیار کمتر از تابستان است.

سخنگوی صنعت برق اصفهان افزود: با وجود اینکه میزان مصرف برق در زمستان بسیار کمتر از تابستان است اما تلاش بر این است تا مقدار گاز مورد نیاز برای تولید برق نیروگاه‌ها تامین شده و برق به صورت کامل در اختیار مشترکان قرار گیرد.

وی مطرح کرد: با این‌حال اگر احیاناً مشکلی در زمینه تأمین برق در فصل زمستان وجود داشته باشد، تلاش می‌کنیم تا با مدیریت مصرف این مشکل برطرف شود.

نوحی درباره مصرف سوخت مازوت در نیروگاه‌های استان نیز خاطر نشان کرد: اگرچه نیروگاه شهید منتظری و اصفهان پیش‌تر علاوه بر سوخت گاز طبیعی از مازوت نیز برای تولید برق استفاده می‌کردند اما تقریباً بیش از ۳ سال پیش و با دستور دادستان وقت مشعل مازوت سوز آن‌ها پلمپ شده و تاکنون نیز بازگشایی نشده است. بر این اساس هیچ‌گونه مصرف سوخت مازوت را در اصفهان نداریم و نخواهیم داشت.

*تاکید بر پرهیز از سوخت مازوت در نیروگاه‌های اصفهان

همچنین نماینده مردم اصفهان در مجلس و رییس شورای شهر اصفهان در نامه‌ای مشترک به روسای قوای مجریه و قضاییه بر استفاده نکردن نیروگاه‌های استان اصفهان از سوخت مازوت تاکید کردند.

در آستانه فصل سرما و احتمال بازکردن مهروموم واحد‌های مازوت سوز، عباس مقتدایی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی به رئیس جمهوری، معاون اول رئیس جمهوری، وزیر نفت، دادستان کل کشور و استاندار اصفهان نامه‌ای ارسال کرد.

در ابتدای این نامه آمده است: پیرو دادنامه‌ای مبنی بر آلاینده بودن نیروگاه، همچنین نامه دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان خطاب به رئیس کل دادگستری استان و مکاتبات انجام گرفته با معاون اول وقت قوه قضاییه، مبنی بر خسارت‌های جانی و بهداشتی، همچنین مکاتباتی که نشان می‌دهد اطلاعات غلط توسط برخی متولیان و ذی‌نفعان به گونه‌ای ارائه شده که مصرف مازوت در اصفهان را گویی به عنوان یک موضوع ساده مورد توجه قرار داده‌اند و نه به عنوان موضوعی که ده‌ها و بلکه صد‌ها نفر از مردم را مورد آسیب جدی قرار می‌دهد.

در ادامه نامه اضافه شده است: با این توضیحات و باعنایت به موضوعات عینی و مباحث جدی مرتبط با زیست انسانی در اصفهان، اینجانب به عنوان کسی که در مشاهدات میدانی و پیگیری‌های همه‌جانبه مشارکت داشته‌ام، تقاضامندم با لحاظ همه مباحث، موضوع سوخت مازوت در اصفهان و گوگرد ناشی از آن و سایر آلاینده‌ها، خسارت‌های جانی و تبعات بهداشتی این موضوع در نظر گرفته شود و اجازه داده نشود که با جان انسان‌ها در اصفهان بازی شود.

در این نامه عنوان شده است: خواهشمند است با عنایت به همکاری مسئولان استان به گونه‌ای تدبیر شود که اگر قرار است این محصول مازوت مورد استفاده قرار گیرد، در کلانشهر اصفهان و سایر شهر‌هایی که آلودگی می‌تواند خسارت انبوه به بار آورد، چنین موضوعی رخ ندهد و در سایر شهر‌هایی که از نظر مسئولان استانی امکان مصرف وجود دارد، آن هم با لحاظ مباحث زیست محیطی و کاهش حداکثری آلاینده‌ها اقدام شود و از هرگونه مسامحه‌ای که می‌تواند تبعات ناگوار در پی داشته باشد جلوگیری شود.

در ادامه تصریح شده است: ضمنا یادآوری می‌شود که افکار عمومی در استان اصفهان نسبت به موضوع آنقدر حساس شده است که هرگونه بی‌تدبیری می‌تواند به اعتماد عمومی و سرمایه اجتماعی کشور لطمات قابل توجه وارد کند.

*زمزمه‌های استفاده از مازوت به گوش می‌رسد

عباس مقتدایی نماینده مردم اصفهان در خصوص تذکر به افرادی که قصد استفاده از مازوت در اصفهان دارند، گفت: محیط زیست و دادگستری اصفهان نظرات جدی و فراوانی دارند که استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه‌ها برای سلامت افراد بسیار مضر است، اما همچنان کسانی قصد دارند استفاده از سوخت مازوت را در نیروگاه‌ها شروع کنند.

وی ادامه داد: برای جلوگیری از این موضوع من به عنوان نماینده مجلس و چند تن از نمایندگان دیگر اصفهان درخواست‌هایی را در ابتدا از شخص آقای رئیس جمهور و سپس از مقامات ارشد قضایی داشته‌ایم تا از این اتفاق ضد محیط زیستی جلوگیری کنیم.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: هیچ مقام یا مسئولی نباید توقع داشته باشد که نمایندگان اصفهان در برابر موضوعاتی که حق شهروندان اصفهانی و بالاخص سلامت آن‌ها است سکوت کنند.

*اصفهان دردمند است و تحمل درد مضاعف را ندارد

مقتدایی ادامه داد: در شرایطی که اصفهان با مشکلات متعددی همچون فرونشست، جریان نداشتن آب زاینده رود و خشکسالی چندین ساله رو بروست، فوران آلودگی هوا در فصل سرما غیرقابل تحمل است.

او خاطرنشان کرد: آنچه که برای ما قطعی است و از مسئولان درخواست کرده ایم این است که سوخت مازوت به هیچ عنوان در کلانشهر اصفهان استفاده نشود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: ما وظیفه خود به عنوان بخش نظارتی را انجام می‌دهیم و طی مکاتبات و درخواست‌ها استفاده از سوخت مازوت در اصفهان را ممنوع اعلام کرده‌ایم حال مسئولان استان باید این موضوع را در دستور کار خود قرار دهند و به صورت جدی به موضوعی که مرتبط با سلامت مردم است به آن نگاه کنند.

*دستگاه قضائی اجازه استفاده از مازوت در اصفهان را ندهد

در چند روز گذشته حسین سیستانی در خصوص استفاده از مازوت در نیروگاه‌های اصفهان اظهار کرد: هنوز این امر در اصفهان اجرایی نشده و امیدواریم با توجه به شرایط کنونی اصفهان هرگز این طرح اجرایی نشود.

فرماندار اسبق اصفهان با بیان اینکه دولت تصمیم بر استفاده از مازوت به عنوان سوخت در نیروگاه‌ها دارد، افزود: این امر به دلیل پرشدن انبارهای مازوت در پالایشگاه‌ها اتخاذ شده است.

وی با اشاره به اینکه نیروگاه‌های اصفهان در نزدیکی شهر اصفهان قرار دارند و استفاده از مازوت در آنها به شدت سلامتی شهروندان را تهدید می‌کند، اضافه کرد: باید توجه داشت که استفاده از مازوت در گذشته روزانه ۵۰۰ تن گوگرد را وارد هوای شهر اصفهان می‌کرد و با صدور حکم قضائی استفاده از مازوت در نیروگاه‌های اصفهان ممنوع اعلام شد. این حکم همچنان پابرجا است و از این رو درخواست داریم همچنان نسبت به اجرای حکم قضائی توجه داشته باشند.

سیستانی ابراز داشت: انتظار ما این است که دستگاه قضائی نسبت به وضعیت آلودگی هوای شهر اصفهان توجه داشته باشد و اجازه اجرای تصمیم ملی در زمینه استفاده از مازوت در اصفهان را ندهد.مطالعات راهبردی خوبی انجام شده است که در دست اجرا است و برخی از مشکلات نیز به وضعیت اقلیمی اصفهان بر می‌گردد.

با وجود ادعای شرکت برق منطقه اصفهان، مبنی بر استفاده نشدن از مازوت در نیروگاه های همجوار اصفهان، عباس مقتدایی رییس مجمع نمایندگان اصفهان و مجید نادرالاصلی رییس کمیسیون آب و مناطق کم برخوردار شورای اسلامی شهر اصفهان در نامه هایی که در شبکه های اجتماعی منتسب به ایشان منتشر شده است نسبت به استفاده مجدد از مازوت در نیروگاه های اصفهان و تبعات جبران ناپذیر زیست محیطی، بهداشتی و حتی اجتماعی آن هشدار دادند.

همچنین هفتم آبان سال جاری نیز جلسه مشترک شورای شهر و مجمع نمایندگان شهرستان تشکیل شد و در آن جلسه، اعضای شورای شهر و هر پنج نماینده حوزه اصفهان تاکید داشتند: هرگونه آلوده‌تر کردن هوای کلانشهر اصفهان و از جمله مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها می تواند آثار زیان بار و جبران نا پذیری داشته باشد.

با سردتر شدن هوا، خواه ناخواه مصرف گاز و حتی برق افزایش می‌یابد، اما این قطعا مجوزی برای مازوت سوزی نخواهد بود؛ چون در موقعیت اقلیمی فعلی آلودگی به معضلی دائمی در اصفهان تبدیل شده که در فصل سرما تشدید هم می‌شود و مازوت سوزی نیروگاه‌ها و واحد‌های صنعتی غلظت آلاینده‌ها را بیشتر و نفس کشیدن را سخت‌تر می‌کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

نوزده + هفده =