صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » امامزاده ای ولایی و انقلابی که پنج امام معصوم را درک کرده است/ ویژگی بی نظیر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) چه بود؟

امامزاده ای ولایی و انقلابی که پنج امام معصوم را درک کرده است/ ویژگی بی نظیر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) چه بود؟

از ویژگی‌هایی که حضرت عبدالعظیم حسنی را از سایر امامزادگان و مومنین ولایی متمایز می‌کند، معاصر بودن ایشان با پنج امام از امامان معصوم(علیهم‌السلام) است.

تاریخ انتشار: ۱۷:۴۵ - چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۸/۱۹

به گزارش صاحب نیوز؛ عبدالعظیم مشهور به عبدالعظیم حسنی، شاه عبدالعظیم و سیدالکریم از راویان شیعه در قرن سوم قمری است. پدرش عبدالله بن علی قافه و مادرش دختر اسماعیل بن ابراهیم بوده که به «هیفاء» موسوم است. تولد وی در ۴ ربیع‌الثانی سال ۱۷۳ قمری و وفاتش در ۱۵ شوال ۲۵۲ قمری نقل شده است.

حضرت «عبدالعظیم حسنی (ع)» از نوادگان «امام حسن مجتبی (ع)» مردی پارسا، امانتدار، صادق در گفتار، عالم به امور دینی، معتقد به توحید و عدل بود که تقوا پیشگی و درستکاری ایشان باعث بلندی جایگاه و مقام حضرت نزد «ائمه اطهار (ع)» شد ایشان به خاطر کرامت طبع، عزت نفس و خدمت به محرومان ملقب به «السید الکریم» است.

براساس روایتی از امام هادی(ع) ثواب زیارت قبر عبدالعظیم حسنی مانند کسی است که قبر حسین بن علی(ع) را زیارت کرده است. گفته شده برابری فضیلت زیارت عبدالعظیم(ع) با زیارت امام حسین(ع) مقیّد است به فضای سیاسی ویژه‌ای که پیروان اهل‌بیت(ع) در آن مقطع تاریخی زندگی می‌کردند. در شرایطی که جامعه تشیع در حکومت زمامدارانی مانند متوکل، مُعتز و معتمد عباسی، سخت‌ترین دوران‌های تاریخی خود را سپری می‌کرد.

علامه حلی عبدالعظیم را عالمی پرهیزگار معرفی می‌کند. محدث نوری نیز درباره فضائل او از رساله صاحب بن عباد نقل می‌کند که وی مردی با ورع، پارسا، معروف به امانت، صداقت در گفتار، عالم به امور دین، قائل به توحید و عدل و دارای احادیث بسیار بوده است.

* امامزاده ای ولایی و انقلابی که علاوه بر تبلیغ دین و مبارزه و مجاهدت علمی با زمامداران فاسد بنی عباس مبارزه می کرد

حجت الاسلام قاسم هاشمی امام جمعه شاهین شهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) را امامزاده ای ولایی و انقلابی نام برد و اظهار کرد: در بین امامزادگان و علمای عصر ائمه معصومین(ع) حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) شخصیتی نامدار و ستاره ای درخشان از خاندان رسول گرامی اسلام(ص) است که امام هادی(ع) در شان منزلت ایشان زیارت قبر مطهرشان را همانند زیارت حضرت حضرت امام حسین(ع) بیان فرموده اند.

وی افزود: تصریح امام هادی(ع) به تشویق و تشبیه زیارت عبدالعظیم حسنی(ع) در ری با زیارت امام حسین(ع) در کربلا گویای سنخیت این بزرگوار با حضرت سیدالشهداء(ع) است چرا که این امامزاده جلیل القدر را با زنده به گور کردن به شهادت رساندند علاوه بر این امام هادی(ع) به یکی از اهالی ری توصیه کردند که هرگاه در امور دینی سئوالی داشتی از عبدالعظیم حسنی بپرس و سلام من را هم به او برسان.

حجت الاسلام هاشمی افزود: عبدالعظیم حسنی(ع) امامزاده ای انقلابی و جهادی است که علاوه بر تبلیغ دین و مبارزه و مجاهدت علمی، مبارزه با طاغوت و زمامداران فاسد بنی عباس را نیز در کارنامه عمر 79 ساله خود دارد.

* ویژگی بی نظیر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

حضرت عبدالعظیم حسنی از جانب پدر با چهار واسطه به امیرالمومنین (ع) منتسب می شود. از ویژگی‌هایی که حضرت عبدالعظیم حسنی را از سایر امامزادگان و مومنین ولایی متمایز می‌کند، معاصر بودن ایشان با پنج امام از امامان معصوم(علیهم‌السلام) است. حضرت عبدالعظیم حسنی افتخار درک پنج امام معصوم همچون امام کاظم، امام رضا، امام جواد و امام هادی و امام حسن عسکری(علیهم السلام) را داشته‌ است که نشان از عمر تقریباً طولانی و پر برکت ایشان دارد.

حجت الاسلام و المسلمین سید حسین مومنی در این باره ابراز کرد: حضرت عبدالعظیم حسنی پنج امام معصوم را درک کرده که از محضر سه‌ امام معصوم کسب فیض و روایت نقل نموده است، ایشان نزد امام زمان خود، حضرت امام هادی(ع) عرض اعتقاد کرد و امام ایشان را تایید نمود که با توجه به مقام علمی حضرت عبدالعظیم(ع) این عرضه دین نشان از تسلیم بودن محض آن حضرت در مقابل امام زمان خویش است.

* حضرت سیدالکریم(ع) واسطه امام رضا(ع) و شیعیان بود

این کارشناس مذهبی با اشاره به ویژگی و منزلت حضرت عبدالعظیم(ع) خاطرنشان کرد: نقل است حضرت سیدالکریم(ع) دارای چنان مقامی بودند که امام رضا(ع) ایشان را واسطه بین خود و شیعیان قرار می دهند و از طریق ایشان سلام خود را به پیروانشان می رسانند و از طریق این بنده مخلص خدا پندهای اخلاق مهمی را به گوش شیعیان می رساند.

دوره زندگی حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) با حاکمیت حاکمان ضد شیعی هم زمان بود که در برخی روایات دلیل مهاجرت ایشان به ایران را به دلیل همین موضوع بیان کرده اند. روایت است که شدت سختگیریهای متوکل عباسی بر شیعیان و علویان به حدی بود که امام هادی (ع) به برخی از شیعیان از جمله حضرت عبدالعظیم حسنی امر کردند تا مهاجرت نماید. در تاریخ آمده است زمان متوکل چنان بر شیعیان سختگیری می‌شد که علویان مدینه و شیعیان حضرت علی(علیه‌السلام) حتی یک دست لباس کامل برای ادای نماز نداشتند زنان علوی مجبور بودند از کسی یک دست لباس عاریه بگیرند و بعد از ادای نماز آن را به سایر زنان می‌دادند شرایط به گونه ای بود که امام هادی (علیه‌السلام) به شیعیان دستور مهاجرت می‌ دهند حضرت عبد العظیم حسنی نیز با هدایت ایشان راهی بلاد ایران و شهر ری می‌شود.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که موجب می‌شود حضرت عبدالعظیم با راهنمایی امام هادی (علیه‌السلام) رهسپار ایران و ری شود، سابقه شیعی بودن مردم این منطقه در طول تاریخ تشییع بوده است. در تاریخ آمده است برخی از مناطق ایران از همان ابتدای مسلمان شدن شیعه بوده اند که از آن جمله می‌توان به قم، ری و طبرستان قدیم، اشاره کرد.

* تاثیر حضور حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در بسط و گسترش فرهنگ شیعی و تقویت بنیان‌های دینی تشیع

در کتاب رجال نجاشی آمده است، حضرت عبدالعظیم حسنی فردی سالک و زاهد و بسیار وارسته بود؛ در مدتی که به صورت مخفیانه در زیرزمینی در ری میهمان یکی از دوستانش بود روزها روزه گرفته و شب‌ها شب زنده‌داری می‌کرد. ایشان در زهد و تقوا چنان سرآمد بوده است که از وی به عنوان سید الزاهد، یعنی آقایی پارسا و پاک دامن یاد شده است. بی‌شک حضور حضرت عبدالعظیم حسنی (علیه‌السلام) در شهر ری و دیدار ایشان با بزرگان دینی و شیعیان علاقه‌مند به گسترش و بسط فرهنگ شیعی در تقویت بنیان‌های دینی تشیع بسیار ثمربخش بوده است.

* روایتی جالب از چگونگی محل مقبره حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

روایت جالبی از محل مقبره حضرت عبدالعظیم(ع) بدین شرح در تاریخ آمده است که: شخصی از شیعیان در خواب نبی مکرم اسلام(ص) را می‌بیند که به ایشان می‌فرماید یکی از فرزندانم در باغ عبدالجبار در کنار آن درخت سیب دفن می‌شود. این شخص هنگامی که از خواب بیدار می‌شود به سراغ عبدالجبار صاحب باغ می‌رود و از او درخواست می‌کند این قسمتی را که درخت سیب در آن قرار دارد را به وی بفروشد. عبدالجبار علت را جویا می‌شود و وی خوابش را برای صاحب باغ تعریف می‌کند اما در عین ناباوری از صاحب باغ می‌شنود که او نیز شب گذشته چنین خوابی با چنین پیامی دیده است.

با توجه به اینکه هر دو خوابی مشترک از پیامبر خدا دیده بودند صاحب باغ، کل باغ را وقف حضرت عبدالعظیم می‌کند و پس از رحلت ایشان در کنار همان درختی که به مسجد الشجره معروف است به خاک سپرده می‌شوند. لازم است بدانیم که در کنار مسجد شجره‌ای که در مکه مکرمه و مدینه منوره هست این مکان مقدس نیز مسجد شجره عنوان شده است،

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

17 + نوزده =