صفحه اصلی » اقتصادی » منتظر افزایش سرعت اینترنت اصفهان در هفته آینده باشید

منتظر افزایش سرعت اینترنت اصفهان در هفته آینده باشید

مدیر مخابرات منطقه استان اصفهان گفت: هفته بعد سرعت اینترنت در استان اصفهان از ۱۴۰ گیگ بر ثانیه به ۲۰۰ گیگ بر ثانیه افزایش پیدا خواهد کرد که نشان از وجود زیرساخت‌های متناسب با ارتقا کیفیت اینترنت در استان دارد.

تاریخ انتشار: ۱۷:۱۲ - پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۸/۲۰

به گزارش صاحب نیوز؛ اسماعیل قربانی، در نشست خبری با اصحاب رسانه امروز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت  به مناسبت روز ارتباطات و روابط عمومی  اظهار کرد: تا قبل از سال ۷۲ مخابرات تنها ارائه خدمات تلفن ثابت بود، اما بعد از آن با ایجاد شبکه های ارتباط سیار خدمات این شرکت توسعه یافت، در حال حاضر حوزه ارتباطات مبتنی بر فرد توسعه و اینترنت در تمام سطوح گسترش یافته است، امروز وابستگی جامعه به مخابرات بیشتر شده و حتی یک روز بدون اینترنت و مخابرات امکان پذیر نیست، از سال ۸۸ به این طرف خصوصی شدن مخابرات صورت گرفت و ۵۱ درصد سهم این شرکت به بخش خصوصی واگذار شد، در این فضا انتظارات از یک شرکت خصوصی بیشتر و جامع تر نسبت به ساختار دولتی است.

مدیر مخابرات منطقه اصفهان افزود: البته باتوجه به این که مخابرات خصوصی شده، اما یک وظیفه مهم بر عهده این شرکت است، باید توجه داشت که بستر ارتباطی چه برای مردم و چه برای سایر اپراتورها بدون استفاده از زیرساخت ها و خدمات پایه ای مخابرات امکان پذیر نیست.از سال ۹۵ شرکت های مخابراتی استانی حذف و مخابرات ایران به صورت متمرکز با ۳۱ منطقه مخابراتی شکل گرفت.

وی بیان کرد:حوزه ارتباطات در سال گذشته جهت مدیریت بهینه کرونا توانسته به جوامع فراوانی کند؛ حوزه ICT نشان داده که ظرفیت این حوزه می‌تواند بسیاری از مشکلات در خصوص مدیریت جامعه را برطرف نماید، در صورت نبود این فضا در ایام کرونا امکان ارائه آموزش مجازی وجود نداشت؛ این حوزه با توجه به زیرساخت‌های ایجاد شده، نیازهای روزمره مردم در رابطه با خریدهای اینترنتی برطرف کرد؛ حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات نشان داد که چقدر می‌تواند در زمینه کاهش هزینه خانوار، بهینه عمل کند.

قربانی اذعان کرد: طی سال گذشته تقاضا سرویس باند پهن ADSL در استان افزایش ۸۰ تا ۸۵ درصدی و مصرف اینترنت در استان بیش از ۶۰ درصد افزایش یافته است، همچنین سرعت اینترنت استان با افزایش ۴ برابری از ۳۵ گیگ بر ثانیه به ۱۴۰ گیگ بر ثانیه افزایش یافته است؛ هفته بعد سرعت اینترنت در استان اصفهان از ۱۴۰ گیگ بر ثانیه به ۲۰۰ گیگ بر ثانیه افزایش پیدا خواهد کرد که نشان از وجود زیرساخت‌های متناسب با ارتقا کیفیت اینترنت در استان دارد.

وی متذکر شد: این زیرساخت‌ها تنها در شهر اصفهان نیست بلکه شرکت مخابرات در سطح استانی، این پیشرفت‌ها را گسترش داده است؛ در استان ۹۲۰ روستای بالای ۲۰ خانوار داریم که در این بین ۹۱۰ روستا دارای ارتباط خانگی هستند؛ در استان اصفهان در راستای عدالت ارتباطی، تمامی مناطق روستایی و شهری از بسترهای ارتباطی برخوردار هستند.

مدیر مخابرات منطقه اصفهان اذعان کرد: در حوزه تلفن همراه، بالغ بر ۹۸ درصد از ۱۷۰۰ روستا و آبادی در استان تحت پوشش تلفن همراه قرار دارد؛ همچنین دو میلیون و ۴۹۰ هزار مشترک تلفن ثابت، ۶۰۰ هزار مشترک فعال ADSL، نزدیک به هفت میلیون مشترک همراه اول در سطح استان اصفهان وجود دارد به طوری که در استان اصفهان با جمعیت پنج میلیون و ۳۰۰ هزار نفری توانسته‌ایم به ازای هر نفر دو خدمت مخابراتی ارائه دهیم.

وی تصریح کرد: در خصوص اقدامات این شرکت در حوزه سرمایه گذاری در سطح استان، تلاش کرده‌ایم که تمامی نیازهای سرمایه گذاران را برطرف کنیم تا سرمایه گذاران نگرانی در خصوص سرمایه گذاری در این استان را نداشته باشند، همکاران ما از دهه فجر سال گذشته تا به امروز تعداد ۶۴۴ طرح و پروژه مخابراتی را با هزینه بالغ بر ۱۶۵ میلیارد تومان آماده افتتاح کردند که این اقدامات حوزه‌های تلفن همراه و توسعه شبکه‌های انتقال در فیبر نوری، توزیع شبکه دیتا، توسعه توسعه ظرفیت مراکز تلفنی را شامل می‌شود.

قربانی ابراز داشت: یکی از حوزه‌های به روز ارتباطی در کشور اینترنت نسل ۵ تلفن همراه است که اولین سایت مربوط به آن در استان اصفهان راه اندازی و در اولین فرصت افتتاح خواهد شد. برای کارکرد صحیح یک اکوسیستم ارتباطات، باید شرکت مخابرات، مردم و سازمان‌های دولتی با هم هماهنگ باشند و هر کدام نقش خود را به نحو احسن انجام دهند.در این خصوص با سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی استان رابطه خوبی داریم و آنها به محض دریافت بودجه و اعتبار، مطالبات شرکت مخابرات را پرداخت می‌کنند.در یک سال گذشته نزدیک به ۲۰۰ روستا پهنای باند مورد نیاز جهت توسعه شبکه همراه به نسل چهار را دریافت کردند؛ همچنین در ۸۰ روستا اینترنت ۳G فراهم شده است.

وی اظهار کرد: در هر فعالیت اقتصادی و تجارتی، اگر درآمد و هزینه ها تعادل نداشته نباشد، ابتدا توسعه متوقف و در یک بازه زمانی، احتمال حذف آن فعالیت وجود دارد.تعرفه های مخابراتی همچون تلفن ثابت و اینترنت طی سال های گذشته نه تنها افزایش نداشته بلکه کاهش داشته است، به نوعی که امروز هزینه یک دقیقه مکالمه داخل استان ۴۵ ریال است و هزار دقیقه مکالمه تلفن ثابت به ثابت در استان ۴۵۰۰ تومان می شود که این عدد جوابگوی هزینه های مخابرات نیست.مخابرات وظیفه دارد در راستای حفظ و توسعه خدمات مخابرات تلاش کند، اما به دلیل اینکه از بودجه دولت استفاده نمی کنیم و متکی بر درآمدهای داخل سازمان هستیم، درآمد باید به گونه ای باشد که فعالیت جاری و توسعه ای شرکت را تضمین کند.

مدیر مخابرات منطقه اصفهان اضافه کرد: امروز انتظار همه مردم از مخابرات تلفن ثابت نیست بلکه آنها نیازمند یک سرویس اینترنت پرسرعت برای انجام فعالیت های آموزشی، اقتصادی و … هستند،  امروز مخابرات به پیشران، تسهیل‌گر، ظرفیت مدیریت کننده سازمان های مختلف و بستر کسب و کار برای سایر فعالیت های جامعه تبدیل شده است.تقاضای مردم از مخابرات موجب شده که نیازهای آنها را متناسب با فعالیت شان توسعه دهیم، اما توسعه فعالیت ها در حوزه همراه نیست بلکه باید در حوزه زیرساخت ها نیز صورت گیرد، به عنوان نمونه مخابرات به دلیل نبود سرمایه کافی نتوانسته سوییچ های خود را که ۲۵ سال پیش وارد گردونه مخابرات شده را، حذف کند.

وی یادآور شد: اگر مبنای هزینه ها بر اساس نرخ ارز باشد، هزینه های مخابرات طی ۱۰ سال گذشته ۲۰ برابر افزایش یافته است، با بازنگری در طرح های مخابراتی می توان شاهد نقدینگی بیشتر برای طرح های توسعه ای مخابراتی باشیم.

قربانی خاطر نشان کرد: در استان  اصفهان سه میلیون شماره تلفن ثابت وجود دارد، از این تعداد دو میلیون  و ۵۰۰ هزار تلفن ثابت مشغول به کار است که حدود ۵۰۰ هزار تلفن ثابت برای شرکت مخابرات کارکرد ماهیانه ندارد.ضریب نفوذ تلفن ثابت در استان ۴۶.۳۳  و ضریب نفوذ بر خانوار ۱۲۱ است، همچنین میانگین رفع خرابی تلفن ثابت در استان ۳ ساعت و ۱۸ دقیقه است. حوزه دیتا طی ده سال گذشته به سمت توسعه رفته است که طی دو سال گذشته به دلیل شیوع کرونا شاهد افزایش ۵ برابری مصرف اینترنت در استان بوده ایم که متناسب بر آن ظرفیت اینترنت در استان افزایش یافته است.

وی اعلام کرد: با پیگیری های چند ماه گذشته ۴۰ گیگابیت سرعت اینترنت استان افزایش یافت. تعداد پورت هایADSL  استان ۹۳۳ هزار پورت است که ۷۲۱ هزار مورد آن مشغول به فعالیت است، همچنین۹۶۰۰ پورت VDSL  در استان فعال است.یکی از سرویس های مخابرات، سیرویس مبتنی بر فیبر نوری است که آینده تلفن ثابت بر پایه آن است و طی پنج تا ده سال آینده باید این اتفاق به صورت کامل رخ دهد.

مدیر مخابرات منطقه اصفهان خبر داد: در برنامه هفتم توسعه افزایش سرعت اینترنت باید به ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه افزایش یابد که این مهم تنها در بستر فیبر نوری مهیا خواهد شد که رسیدن به آن نیازمند حمایت دولت، مجلس و مدیریت شهری است.مطالبه فیبر نوری به ایجاد زیرساخت پرسرعت در حوزه اینترنت و مخابرات کمک می کند و در حال حاضر بالغ بر ۶۷ هزار پورت پرسرعت قابل واگذاری در استان وجود دارد که از این تعداد نزدیک ۲۸ هزار سرویس پرسرعت در استان فعال داریم.

وی بیان کرد: در استان اصفهان ۷ میلیون و ۴۲۰ هزار تلفن همراه اول وجود دارد و ضریب نفوذ آن در استان ۱۳۸.۳۸ درصد است. در حال حاضر تمام شهرهای استان تحت پوشش نسل چهارم تلفن همراه قرار دارند،  از مجموع ۱۶۹۵ روستای استان، ۱۴۳۱ روستا دارای ارتباط هستند که از ۹۳۱ روستای بالای ۲۰ خانوار، ۹۲۱ روستا دارای تلفن خانگی هستند.

قربانی ادامه داد: یکی از نیازهای روستاها پورت پرسرعت است و امروز روستاهای استان پورت پرسرعت دارند. طی دوسال گذشته نقش ارتباطات ملموس تر شده است و ‌شیوع کرونا موجب شد تا فعالیت های مردم به سمت بستر مجاری برود و این بستر به سمت رفع نیازهای مردم رفت. امروز خود مخابرات و اینترنت به یک اکوسیستم دیجیتال کشور تبدیل شده و اگر بخواهیم مخابرات را حذف کنیم امکان حیات اکوسیستم دیجیتال وجود نخواهد داشت.

*تجهیزات مخابرات دارای ایمنی کامل

مهندس قدوسی، معاون تجاری و امور مشترکین  مخابرات منطقه اصفهان  اظهار کرد: در رابطه با توسعه شبکه تلفن همراه زیرساخت‌هایی چون تقویت پهنای باندها به سمت مراکز استان‌ها نیز در دستور کار است؛ مهمترین قسمت توسعه شبکه تلفن همراه همکاری شهروندان و شهرداری است که این همکاری با شهروندان و شهرداری به خوبی در حال انجام است، باید به استحضار شهروندان رساند که تجهیزات نصب شده در مناطق مختلف شهر کاملاً ایمن است و استانداردهای لازم را دارد.

وی افزود: در اصفهان از اغلب فضای عمومی سازمان‌ها و مراکز دولتی برای نصب سایت‌های موبایل استفاده شده است؛ تنها قسمتی از مناطق مسکونی و فضای عمومی شهری باقی مانده که مطابق گذشته با همکاری شهرداری اصفهان در تمامی این نقاط سایت تلفن همراه احداث خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

10 − چهار =