صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » 350 ناشر در اصفهان فعال هستند/ ۲۲۶۵ کتاب در یک سال گذشته در اصفهان چاپ شده است

350 ناشر در اصفهان فعال هستند/ ۲۲۶۵ کتاب در یک سال گذشته در اصفهان چاپ شده است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: تعداد ناشران فعال در استان ۳۵۰ ناشر، تعداد چاپخانه ها ۴۷۲، کتاب فروشی ها در شهر اصفهان ۱۵۰ واحد و در شهرستان ها ۱۷۵ واحد است.

تاریخ انتشار: ۱۲:۳۰ - شنبه ۱۴۰۰/۰۸/۲۲

به گزارش صاحب نیوز؛ حجت الاسلام رمضانعلی معتمدی پیش از ظهر امروز به مناسبت هفته کتاب در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در ۲۴ آبان ماه در تقویم رسمی کشور با عنوان روز کتاب خوانی درج شده است؛ تعیین کردن یک روز به یک عنوان نشان از اهمیت آن است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان تصریح کرد: مطالعه، کتابخوانی و نوشتن هم در ایات قران و هم روایت اهل بیت تاکیدات شده است و اولین آیاتی که بر قلب پیامبر اسلام نازل شده خواندن بوده است.

وی با اشاره به روایتی در ارزش علم، دانش، مطالعه و قلم افزود: کسانی که نخبه و پرورش دهنده در مکتب اهل بیت می شوند کسانی هستند؛ که علما پرورش می دهند و این اهمیت علم را می رساند.

معتمدی با اشاره به تلاش هایی که برای ترویج مطالعه انجام می شود، گفت: در راستای اهمیت و جایگاه کتاب و کتاب خوانی باید در ابتدا تبین موضوع کنیم و پیرو آن بتوانیم تولید محتوا و انگیزه در این زمینه داشته باشیم.

رمضانعلی معتمدی عنوان کرد: عواملی در کتابخوانی موثر است که از جمله آن جامعه ناشرین، کتاب فروشان و دانشگاهیان در این حوزه تاثیر گذار هستند؛ اصحاب رسانه و صدا و سیما بسیار می توانند در خصوص تبین کتابخوانی و مطالعه موثر باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با اشاره به لزوم ترویج فرهنگ کتاب خوانی با روش های مختلف گفت: برای مطالعه غیر رسمی و آموزشی یکی از نقاطی که ما می توانیم روی آن کار کنیم ادارات است؛ سرانه مطالعه در دستگاه های دولتی از منظر کتاب خوانی  پایین است؛ وقتی کارمند ما در دستگاه دولتی اهمیت کتابخوانی را بداند این فرهنگ در خانواده وی نیز ترویج پیدا خواهد کرد.

وی در ادامه افزود: همچنین لازم است در مساجد فرهنگسازی کنیم چرا که مساجد ظرفیت های خوبی هستند و اقشار مختلفی در آن حاضر هستند، که می تواند در این زمینه مفید باشد.

معتمدی ادامه داد: پویش ها در فضای مجازی نیز می تواند برای ترویج فرهنگ مطالعه و کتاب خوانی استفاده کرد، همچنین مراکز نظامی و انتظامی نیز می تواند برای ترویج کتاب خوانی از آن بهره برد؛ ظرفیت های در استان داریم که کمتر به سراغ آن در این زمینه رفتیم.

*52 برنامه اصلی برای هفته کتاب پیش بینی شده است

رمضانعلی معتمدی عنوان کرد: امسال ۵۲ برنامه اصلی برای هفته کتاب پیش بینی شده و بالغ بر ۳۰۰ برنامه در شهرستان ها رخ می دهد و این ظرفیت بسیار خوبی است.

وی بیان کرد: در نهایت مردم هستند که به این طرح ها علاقه نشان می دهند و همه برنامه ها باید مورد توجه مردم باشد و دستگاه های مختلف تلاش می کنند خدمت به مردم کنند و ترویج این فرهنگ یک خدمت معنوی است.

وی گفت: تجلیل از نویسنگان، رونمایی از کتاب، شاهنامه خوانی، معرفی نویسنگان خارج از کشور که با ایران همراهی داشتند، برگزاری جلسات نقد و نمایشگاه های کتاب، فروش کتاب پاییزه، تجلیل از نویسندگان حوزه دفاع مقدس از جمله برنامه های پیش بینی شده در این هفته است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: تعداد ناشران فعال در استان ۳۵۰، تعداد چاپخانه ها۴۷۲، کتاب فروشی ها در شهر اصفهان ۱۵۰ واحد و در شهرستان ها ۱۷۵ واحد است.

معتمدی اذعان کرد: از آبان ۹۹ تا آبان امسال کتاب های چاپ شده یک هزار ۹۸۲ واحد بوده است که نسبت به سال گدشته ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده است؛ دو هزار و ۸۵۷ عنوان مجوز پیش از چاپ گرفته شده است و دو هزار و ۲۶۵ کتاب عنوان در یک سال گذشته اعلام وصول شده است که از این تعداد چاپ، یک هزار و ۸۵۲ چاپ اولی هستند.

رمضانعلی معتمدی در ادامه به نقش موثر بانوان برای بالا بردن سرانه مطالعه اشاره کرد و گفت: تنوع کتب در کتابخانه ها باید به گونه ای باشد که برای هر ذائقه ای که به آن مراجعه می کند، کتاب وجود داشته باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان خاطرنشان کرد: نجف اباد در جام باشگاه های کشور شرکت کرد و جز پنج شهر انتخاب شد و امیدواریم شهر نجف آباد به عنوان پایتخت کتاب سال انتخاب شود؛ نمایشگاه کتاب استان اگه شرایط کرونا اجازه دهد در دی ماه برگزار می شود و اگر شرایط اجازه نداد به شکل مجازی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

3 + 9 =