صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » 4 میلیون کتاب در کتابخانه های اصفهان وجود دارد/ نصف جهان سرآمد کشور در تعداد کتاب های موجود در کتابخانه ها/ شهرضا دارای اولین باغ کتاب کشور

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی اصفهان:

4 میلیون کتاب در کتابخانه های اصفهان وجود دارد/ نصف جهان سرآمد کشور در تعداد کتاب های موجود در کتابخانه ها/ شهرضا دارای اولین باغ کتاب کشور

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی اصفهان گفت: حدود چهار میلیون کتاب در کتابخانه های اصفهان وجود دارد و اصفهان بیشترین کتاب را در کتابخانه ها در کشور دارد؛ در شش ماه گذشته ۱۰ باب کتابخانه عمومی را افتتاح کردیم که اولین باغ کتاب در شهرضا افتتاح شد؛ تلاش می کنیم شش باب کتابخانه دیگر امسال افتتاح کنیم.

تاریخ انتشار: ۱۲:۵۰ - شنبه ۱۴۰۰/۰۸/۲۲

به گزارش صاحب نیوز؛ امیر هلاکویی پیش از ظهر امروز با گرامی داشته حماسه مردم اصفهان در 25 آبان اظهار کرد: شعار هفته کتاب امسال«جای خالی را با کتاب خوب پر کنیم» است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی اصفهان با اشاره به اهمیت کتاب و کتاب خوانی که در قرآن و روایات ذکر شده است، گفت: مقام معظم رهبری نیز کتاب خوانی را یک واجب دینی بیان می کنند.

وی افزود: ریشه بسیاری از مشکلات ما ریشه در عدم اگاهی دارد و با اگاهی می توان آن را حل کرد؛ یکی از موضوعات که باعث افزایش اگاهی می شوند کتابخانه های عمومی هستند.

*برگزاری 22 هزار برنامه ترویجی در فضای مجازی

هلاکویی خاطرنشان کرد: سه حوزه اصلی در کتاب و کتاب خوانی تعریف شده که یکی از آن ها ایجاد انگیزه است که برنامه های مختلفی در این زمینه برنامه ریزی شده است؛ شش ماه گذشته ۲۲ هزار برنامه ترویجی را در فضای مجازی برگزار کردیم.

وی با بیان اینکه حوزه دوم توسعه کتابخانه  و دسترسی همه مردم به کتابخانه است، افزود: آخرین امایش در این زمینه در سال ۹۴ بوده که  بیست درصد مردم به کتابخانه دسترسی دارند؛ در سه چهار سال گذشته ۶۰ باب کتاب خانه عمومی را ایجاد کرده و بیشترین کتابخانه را در سراسر کشور داریم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی اصفهان با بیان اینکه اولین کتاب خانه سیار در شهرصا خواهیم داشتف عنوان کرد: حوزه سوم مهارتی است که از انتخاب کتاب تا چکیده نویسی مهارت محور است و نیاز است مردم در این زمینه مهارت کسب کنند.

امیر هلاکویی خاطرنشان کرد: ۱۰ هزار برنامه در کشور در هفته کتاب انجام می شود که بین ۸۰۰ تا هزار برنامه آن در اصفهان است؛ یکی از این برنامه ها سایه بان شهر نام دارد که ۷۷۰ برنامه در قالب این برنامه در موضوعات مختلف برگزار می شود.

هلاکویی با بیان اینکه یکی دیگر از برنامه ها باغ کاغذی نام دارد که یکی از اهداف این برنامه حمایت از ناشران است؛ پاتوق شیشه ای یکی دیگر از برنامه هاست که ۵۲ موضوع پر مخاطب را انتخاب کرده و از شخصیت های معروف ملی دعوت می شود و برای این موضوعات کار می شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی اصفهان گفت: جشنواره نذر کتاب که سومین دوره آن را در اصفهان برگزار کردیم که حدود ۵۰۰ هزار کتاب در این سه دوره به کتابخانه عمومی اهدا شده است.

*4 میلیون کتاب در کتابخانه های اصفهان وجود دارد

وی افزود: حدود چهار میلیون کتاب در کتابخانه های اصفهان وجود دارد و اصفهان بیشترین کتاب را در کتابخانه ها در کشور دارد؛ در شش ماه گذشته ۱۰ باب کتابخانه عمومی را افتتاح کردیم که اولین باغ کتاب در شهرضا افتتاح شد و تلاش می کنیم شش باب کتابخانه دیگر امسال افتتاح کنیم.

هلاکویی گفت: بیشترین کتابخانه در کشور را استان اصفهان دارد؛ ۲۷ جشنواره را در ایام کرونا برگزار کردیم و انتظار داریم تا آخر سال بتوانیم ۵۰ جشنواره را برگزار کنیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی اصفهان بیان کرد: در موضوعات فرهنگ عامه، داستان های کهن و مهارت های فردی، روانشناسی از جمله موضوعاتی است که مورد توجه بوده است.

وی با بیان اینکه شاخص ترین نویسنده در این زمینه ناصر کشاورز است، گفت: امانت بالای سه میلیون جلد کتاب را در یکسال داریم که این عدد فوق العاده است و نشان می دهد همچنان نیز کتاب مخاطب خاص خود را دارد و اجرای برنامه های ترویجی می تواند موثر باشد؛ این میزان در دهه 80 حدود 600 تا 700 هزارنفر بوده که روند رو به رشد داشته است.

امیرهلاکویی با بیان اینکه سرانه مطالعه 16 دقیقه است، گفت: طبق قلانون شهرداری موظف هستند نیم درصد از درآمد خود را به حساب انجمن کتاخانه عمومی همان شهر واریز کنند که این موضوع در برخی از شهرهای استان مانند خمینی شهر و نجف آباد انجام می شود اما در برخی از شهرها نیز انجام نمی شود

هلاکویی گفت: طبق شورای عالی انقلاب فرهنگی در چشم انداز 1404 به آن اشاره کرده و ما باید به آن عدد برسیم به ازای هر100 هزار نفر  هشت متر فضای مفید مطالعه ای باید وجود داشته باشد که در حال حاضر در اصفهان این میزان سه متر است.

وی در مورد پژوهشی که در حوزه جریان شناسی در استان اصفهان در مطالعه انجام شده است، گفت: این پژوهش 16 میلیون و 600فقره امانت در کتابخانه مورد بررسی قرار گرفته است؛ در رابطه با گروه های سنی که از کتابخانه ها استفاده می کنند گروه سنی زیر 10 سال 15 درصد، گروه سنی 11 تا 14 سال هفت درصد، گروه سنی 15 تا 24 سال 14 درصد، گروه سنی 25 تا 64 سال 58 درصد هستند

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

4 × چهار =