صفحه اصلی » سیاسی » سفرهای استانی رئیس جمهور، بی هزینه برای دولت، امیدآفرین برای مردم

سفرهای استانی رئیس جمهور، بی هزینه برای دولت، امیدآفرین برای مردم

کارشناس سیاسی گفت: عملکرد 100 روزه دولت بسیار امید آفرین بوده و حس اعتماد را در رگ های جامعه جاری کرده است.

تاریخ انتشار: ۱۱:۰۹ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۸/۲۴

به گزارش صاحب نیوز؛ حدود 100 روز از شروع دولت سیزدهم می گذرد دولتی که خرواری از مشکلات به جامانده ناشی از سوء مدیریت ها را لاجرم باید رفع کند گرچه به اعتقاد صاحب نظران 100 روز برای ارزیابی عملکرد دولت کافی نیست ولی اگر منصفانه قضاوت کنیم می بینیم عملکرد درخشانی تاکنون داشته است و این روزنه امیدی است که در ادامه راه نیز بتواند بهترین کارنامه را از خود به یادگار بگذارد. رئیس جمهور مصمم است اعتماد عمومی که سرمایه  اجتماعی است را با امید آفرینی به کشور بازگرداند، شاهد کلام نیز وارد کردن بیش از 81 میلیون دوز واکسن برای سلامت مردم جامعه که اولویت اول رئیس جمهور بود، است واکسنی که در دولت قبل به سختی و قطره چکانی تامین می شد و به امضای FATF مرتبط شده بود امروز بعد از 100 روز نه تنها کمبود نداریم بلکه مازاد بر مصرف هم است.

فعال شدن بسیاری از واحدهای تولیدی تعطیل شده در حالی که در دولت قبل کارخانه ها و شرکت های بزرگ و با سابقه یکی پس از دیگری تعطیل می شدند امروز مجددا با حمایت های دولت احیا و به چرخه تولید بازگردانده می شوند.

برای بررسی عملکرد صد روز دولت آقای رئیسی با غلامحسین قادری کارشناس امور سیاسی گفتگو کردیم که در ادامه می خوانید.

صاحب نیوز؛ حدود 100 روز از شروع دولت سیزدهم می گذرد و در این مدت رئیس جمهور 9 سفر استانی انجام داده اند این حضور بین مردم چه تاثیری دارد؟

قادری: بعد از مدت های خیلی زیاد به خصوص ماه های آخر دولت آقای روحانی که به علت کرونا ارتباط دولت و مردم قطع شده بود برقراری ارتباط و حضور آقای رئیس جمهور بین مردم در قالب 9 سفر استانی در این مدت کم، بسیار خوب و اثرگذار بوده بویژه اینکه همچنان کرونا وجود دارد و رفتن بین مردم هم به شدت خطرناک است.

* سفرهای استانی رئیس جمهور برای دولت هزینه ای ندارد ولی بسیار امیدآفرین است

سئوالی که گاها در شبکه های اجتماعی مطرح می شود که آیا این سفرهای استانی سودی هم برای مردم دارد یا نمایشی است؟

بنا به گفته خود آقای رئیسی در این سفرها حتی یک کلنگ هم زده نشده و این معیار خوبی است که آقای رئیس جمهور برای مطرح کردن خودش به این سفرها نرفته بلکه برای بازیابی و احیای کارخانه های تعطیل شده و کارهای عقب مانده قبل رفته اند از طرفی به دلیل عملکردهای دولت های قبل یک حس یاس و ناامیدی بین مردم جامعه بوجود آمده که این سفرها برای دلداری دادن و التیام آلام مردم جامعه بسیار مفید است و اتفاقا در این زمان لازم هم هست از نظر دینی و اخلاقی هم بسیار خوب و خداپسندانه است همانگونه که عیادت از بیمار حتی با دست خالی روحیه بخش و امیدآفرین است این سفرها برای جامعه نیز امید آفرین است و حس اعتماد را در رگ های جامعه جاری می کند.

* کسانی که سفرهای استانی رئیس جمهور را تخطئه می کنند مغرض هستند

روزهای جمعه در دولت به جمعه های بدون تعطیل تبدیل شده رئیس جمهور چرا روز جمعه را برای سفرهای استانی انتخاب کرده است؟

یکی دیگر از ویژگی های رئیس دولت سیزدهم این است که برای سفرهای استانی کارها را رها نمی کند و از کار دولت کم نمی گذارد در روز جمعه که قاعدتا روز استراحت پایان هفته را می بایست استفاده کند به سفرهای استانی می رود تا هزینه ای برای دولت نداشته باشد ساده و بدون هیچ تشریفاتی از همه هم خواسته نه پرده ای نصب کنند و نه جایگاه ویژه ای برای او درست کنند کسانی که این سفرها را تخطئه می کنند مغرض هستند.

میانگین سنی کابینه دولت سیزدهم نسبت به دولت های قبل کاهش پیدا کرده ارزیابی شما از تشکبل کابینه ای جوان چیست؟

* تشکیل کابینه جوان نشان از آینده نگری و کادر سازی رئیس جمهور و برای کمک به حل مشکلات کشور است

کابینه ای با میانگین سنی حدود 52 سال دیگر ویژگی و امتیاز کابینه دولت سیزدهم می توان دانست چون به نظرم باید برای کشور کادر سازی کرد نه اینکه همچنان وزرای کابینه آقایان موسوی، هاشمی و خاتمی را دوباره بر سر کار آورد خوب اگر این مدیر مُرد چه کسی باید به جای ایشان آن مجموعه را مدیریت کند کشور برای حل مشکلات به نیروی جوان نیاز دارد. از مرحوم شهید بهشتی سوال شده بود؛ افرادی که بر سر کار آمده اند بی تجربه هستند در پاسخ گفته بود چاره ای نیست ما افراد جوان، انقلابی ولو بی تجربه را بر سرکار می آوریم حتی اگر یکی دو بار هم اشتباه کرد ولی در عوض تجربه کسب می کند. هیچ کس در هنگام تولد با تجربه متولد نشده همه در دوران فعالیت و مدیریت تجربه کسب می کنند.جوان بودن کابینه و اعتماد کردن به جوانان بهترین کار است و ما اگر آینده نگر باشیم جوانان را بر سرکار می آوریم و اگر اشتباهی هم کرد نادیده می گیریم ولی در عوض تجربه کسب می کند هر انسان مجربی حتما یکی دوبار اشتباه کرده است.

* مشکلاتی که کابینه با تجربه ها برای کشور خلق کردند 

گرچه عمده مشکلات امروز کشور مربوط به دولت های قبل با کابینه ای با تجربه بوده ولی مشکلاتی که کابینه با تجربه ها خلق کردند به دلیل تجربه نبود بلکه آنها یا برای جناح خود یا جیب خود کار می کردند و یا قوانین گروه ها و سازمان های کشورهای دیگر را اجرا می کردند و باعث شد ضربه به ما بزنند به طور مثال قانونی را در کشور اجرا کردند که در پاریس مصوب و موافقت شده بود یا اجرای تعهدات برجام بود که با برجام ما را فریب دادند و گولمان زدند و باعث شد ضربه بخوریم

به طور کلی ما از بی تجربگی ضربه نخوردیم ما از اینکه دولت‌مان زخم بستر گرفته بود ضربه خوردیم ما از اینکه دولت‌مان حرف فلان جناح یا گروه را انجام می داد یا از اینکه وزیری داشتیم که خودش 17 تا شرکت داشت و معلوم بود که برای شرکتهای خودش کار می کرد ما از اینجاها ضربه خوردیم. بنابراین به قول شهید بهشتی ما اگر یکبار از بی تجربگی ضربه بخوریم اشکال ندارد در عوض نیرویی داریم که می تواند 30 سال به کشور خدمت کند ولی وزیری که از دولت موسوی تا الان وزیر بوده و دیگه مغزش نمی کشد بر سر کار بیاید هر آن احتمال دارد بیفتد و بمیرد این برای کشور سودی ندارد باید برود استراحت کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

پنج + هشت =