صفحه اصلی » اجتماعی » پایش دائمی خانه تاریخی امام‌جمعه اصفهان

پایش دائمی خانه تاریخی امام‌جمعه اصفهان

سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان از پایش دائمی خانه تاریخی امام‌جمعه اصفهان در راستای حفاظت از این اثر تاریخی خبر داد.

تاریخ انتشار: ۱۲:۰۴ - یکشنبه ۱۴۰۰/۰۸/۲۳

به گزارش صاحب نیوز؛ علی‌کامیابی با اشاره به پایش دائمی خانه تاریخی امام‌جمعه اصفهان، گفت: مجموعه تاریخی خانه امام‌جمعه اصفهان متشکل از چهار خانه تاریخی بوده که در دهه‌های گذشته در راستای بهره‌برداری بهینه از این مجموعه در اختیار حوزه علمیه اصفهان قرار گرفته است.

سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان ادامه داد: در ضلع شمالی این مجموعه طی دهه‌های گذشته دیواری آجری الحاق شده بود که دفتر فنی حوزه علمیه اصفهان با توجه به خطر ریزش و همچنین نیازهای مرمتی، بدون هماهنگی رسمی با این اداره کل اقدام به تخریب آن کرده است.

وی افزود: اگر چه این دیوار الحاقی بوده و همچنین امکان خطر ریزش آن بر روی پیاده‌روی مجاور وجود داشت، لکن مطابق با نص صریح قانون، هرگونه فعل و انفعال در مجموعه‌های تاریخی به‌ویژه ثبتی می‌بایست با اطلاع و صدور مجوز این اداره مل انجام شود.

سرهنگ عبدالرضا بافرانی فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان اصفهان نیز در این خصوص گفت: با توجه به اینکه پرسنل این یگان به‌عنوان ضابطین قضایی، حافظ بناهای تاریخی استان هستند، در قالب تذکر کتبی، موارد را به بهره‌برداران مجموعه تاریخی خانه امام‌جمعه اعلام کرده‌اند.

سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اصفهان ادامه داد: با توجه به لزوم حفاظت از این بنای تاریخی و رفع نگرانی‌های دوستداران فرهیخته میراث‌فرهنگی، پرسنل این یگان، پایش این مجموعه را به‌صورت مداوم تا حصول اطمینان از رفع هرگونه خطر ادامه می‌دهند.

فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان اصفهان افزود: این مجموعه تاریخی ارزشمند در ضلع شمال غرب مسجد جامع عتیق اصفهان واقع شده، لذا امید می‌رود با احیاء آن، بخش دیگری از تاریخ کهن اصفهان حفاظت شده و در دسترس آیندگان قرار گیرد.
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

هجده − چهارده =