صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » حوزه هنری خانه امن هنرمندان است

مدیر مرکزآفرینش های ادبی حوزه هنری کشور:

حوزه هنری خانه امن هنرمندان است

نشست صمیمانه مدیر مرکزآفرینش های ادبی حوزه هنری کشور با برخی از فعالان عرصه شعر وادبیات اصفهان برگزار شد.

تاریخ انتشار: ۱۲:۲۰ - یکشنبه ۱۴۰۰/۰۸/۲۳

به گزارش صاحب نیوز؛ در این نشست که روز گذشته در خانه هنرمندان اصفهان برگزار شد علاوه بر محمدی، علی داوودی مدیر دفتر شعر حوزه هنری کشور، احمدنوری سرپرست حوزه هنری استان اصفهان، محمداسماعیل حاجی علیان مدیر مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری اصفهان، عباس شاه زیدی متخلص به خروش، مهدی جهاندار مسئول انجمن دیدار، ابراهیم شایان، الهه رضایی مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی قلمستان سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان و غلام عباس حسینی مدیرخانه ادبیات مستقل افغانستان و جمعی از کارشناسان حوزه هنری اصفهان و نویسندگان و شعرا حضور داشتند.

مهدی جهاندار به بیان مطالبی در خصوص چگونگی تشکیل انجمن دیدار و ایده آن برای ایجاد تعامل بیشتر میان شاعران واهالی ادبیات شهرستان ها با مرکز اصفهان پرداخت.

استاد شاه زیدی از عدم چاپ برخی از کتاب های شعری گفت و از ادامه دار بودن برخی از جلسات آموزشی ادبیات در حوزه هنری اصفهان و خواستار تشکیل جلسات و نشست های صمیمانه شبیه این نشست برای بیان دغدغه های اهالی ادب اصفهان شد.

ابراهیم شایان علاوه بر ابراز نگرانی در خصوص کنسل شدن برنامه های خوب ادبیات در گذشته در سازمانها نیز خواستار اطلاع رسانی گسترده تر فعالیت های ادبی حوزه هنری اصفهان به عموم شد.

عباس محمدی در خصوص اینکه برخی از شاعران نگران کنسل شدن نشست ها و جلسات خود بودند گفت: حوزه هنری معمولا خانه امن هنرمندان بوده است من به عنوان یک عضو از اعضای حوزه هنری می گویم که هرکس از حوزه هنری رفته است به میل خودش رفته و هرگز هیچ قبض یا بستی در حوزه هنری صورت نمی گیرد.

وی با اشاره به اهمیت کیفیت در تولید و انتشار آثار توسط حوزه هنری کشور افزود: ما محدودیتی در انتشار آثار نداریم ولی برایمان مهم است که کیفیت آثار منتشر شده بالا باشد.

مدیرمرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری کشور ادامه داد: متاسفانه بودجه خود حوزه هنری نسبت به سایر دستگاه ها بسیار پایین است و متاسفانه ما بودجه حمایتی نداریم و کلا بخش فرهنگی بودجه ضعیفی دارد.

وی خاطرنشان کرد: شهر اصفهان و حوزه هنری این شهر نیز در زمینه ادبیات یکی از قطب های شعری کشور است و ادبیات مدیون شهر اصفهان است.

وی عمر برنامه های ادبی موفق مانند به ساعت اصفهان را به دلیل برخی از تنگ نظریهایی که در گروه ها وجود دارد کوتاه خواند و گفت: بسیاری از برنامه ها به دلیل تنگ نظری که در خود آن گروه ها وجود دارد کنسل می شود.

احمد نوری سرپرست حوزه هنری اصفهان نیز ضمن خیرمقدم به حضار و اهالی ادبیات اصفهان، اظهار امیدواری کرد که این نشست ها ادامه دار باشند و اهالی ادب و هنر این شهر بتوانند دغدغه ها و مشکلات خود را بیان کنند. ادبیات اصفهان آنچنان که باید دیده نشده است و این با همکاری و کمک حوزه هنری کشور موثر است همچنان که تاکنون نیز حمایت های این عزیزان را داشته ایم.

وی همچنان با اشاره به انتشارات موفق حوزه هنری استان اصفهان در سال جاری خواستار کمک در زمینه توزیع کتابهای این مرکز به وسیله سوره مهر شد.

سارا سیامکی کارشناس ادبیات حوزه هنری استان اصفهان نیز در خصوص برگزاری کلاس های مداد جادویی برای شناسایی نوجوانان و جوانان و سمت و سو دادن به استعداد آنان برای نوشتن بهتر و همچنین برگزاری جلسات موفق گلستان خوانی در حوزه هنری اصفهان خبرداد.

در ادامه الهام متفکر مدیر واحد چاپ ونشر حوزه هنری اصفهان نیز از آماده چاپ شدن 22 کتاب در حوزه هنری استان اصفهان تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: از اول سال 1400 تاکنون کتابهای علو، فخرکانون، نذرسقا، شهود زیبایی و خلق اثرهنری،تاریخ سینمای سیار در ایران به چاپ رسیده است و امرزو رونمایی کتاب شعر نذرسقا را خواهیم داشت.

الهه رضایی مدیر مرکز آفرینش‌های ادبی قلمستان سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان، ضمن ابراز خوشنودی از مشارکت و همکاری با حوزه هنری استان اصفهان گفت: مشکل تمام شهرستان ها و اصفهان، تمرکز مالی در پایتخت است و دیگر وقت آن رسیده است که به تمامی شهرستانهایی که در عرصه فرهنگ و هنر با بضاعت کم مالی تلاش می کنند توجه شود، به ویژه حوزه هنری استان اصفهان که همیشه دغدغه های مهمی برای گردهم آیی هنرمندان داشته است و کم ترین دغدغه انسان هایی که برای فرهنگ و هنر تلاش می کنند باید مشکلات مالی باشد.

غلام عباس حسینی مدیرخانه ادبیات مستقل افغانستان با اشاره به برگزاری برنامه های موفقی چون غم شریکی، فراخوان جانتان جور و … با حمایت حوزه هنری اصفهان، خواستار حمایت بیشتر از فارسی زبانان افغانستان در ایران شد و گفت: بسیاری از هنرمندان افغانستانی برای امرار معاش به کارهای دیگر می پردازند در حالیکه هنرمندان باید با فراغ بال به خلق آثار هنری بپردازند.

گفتنی است، در این برنامه با خواندن شعری از کتاب «نذرسقا» توسط سارا سیامکی، این کتاب که از انتشارات اخیر حوزه هنری استان اصفهان است رونمایی شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

پنج × یک =