صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » شب شعری از جنس حماسه و ایثار

شب شعری از جنس حماسه و ایثار

شامگاه شنبه ۲۲ آبان و در شب تولد امام حسن عسگری علیه السلام، عمارت سعدی حال و هوای دیگری داشت. جمعی از شاعران و شاعردوستان قبل از شروع برنامه شب شعر حماسه و ایثار اصفهان، جنب سالن سعدی شعر خوانی می کردند، اشعاری که علاوه بر محتوای انقلابی و آیینی، دلچسبی خاصی داشت.

تاریخ انتشار: ۱۲:۲۸ - یکشنبه ۱۴۰۰/۰۸/۲۳

به گزارش صاحب نیوز؛ پس از آن آیین شب شعر «حماسه و ایثار اصفهان» رسما آغاز شد و شاعران مطرح از پایتخت و اصفهان بخ خوان اشعار زیبایی که سروده بودند پرداختند.

محوریت اغلب اشعار ایثار و شهادت بود همراه با غزل هایی دلنشین که شاعران در سوگ زاینده رود خواندند.

عباس محمدی مدیرمرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری کشور در این آیین غزلی از اوایل دهه هشتاد خواند در خصوص مادران چشم انتظار برای آمدن فرزندانشان از اسارت با این مطلع «زناله های بلندی که تا دهن نرسید/ چقدر نامه نوشتی به دست من نرسید» خواند.

وی با اشاره به روز حماسه و ایثار شهر اصفهان در 25 آبان ماه سال 61 گفت: شهر اصفهان جز شهرهایی بود که زیاد بمباران شد و مردم آن با گوشت و استخوان خود جنگ تحمیلی را درک کردند.

در ادامه احمد نوری سرپرست حوزه هنری استان اصفهان دو بیت شعری که آقای محمود عبادی سیچانی در همان سال ۱۳۶۱ درباره تشییع باشکوه شهدای عملیات محرم سروده بودند را با این مضمون که آن روز شتاب بود و تابوت شهید / دل در تب و تاب بود و تابوت شهید / آن روز در امتداد خطی خون‌رنگ / گل بود و گلاب بود و تابوت شهید خواند و گفت: امیدوارم این محفل شعر، که مصادف است با میلاد امام حسن عسکری علیه السلام محفل پرخیر و برکتی باشد و آغاز حرکتی مداوم برای اهالی شعر و ادب اصفهان باشد.

در ادامه شعر خوانی شاعران با فراخوانی محمد خادم مجری برنامه ادامه پیدا کرد. عباس شاهزیدی متخلص به خروش اولین شاعری بود که با فراخوانی مجری پشت تریبون مستقر شد و چند غزل خواند.

سپس نوبت رسید به محمد رضا کاکایی متخلص به شفا رسید که در ادامه غزلی خواند.

در ادامه نیز نوبت به محمدی رسید که زبان شعرش دیدگاه مادرانی بود که همچنان منتظر فرزندان شهید خود هستند و شاعران دیگری نیز اشعار خود را برای شاعران خواندند.

پس از پایان این شب شعر و در ادامه این آیین شاعران حاضر در این شب شعر از نمایشگاه عکس حماسه ایثار اصفهان که در سالن جنبی عمارت سعدی دایر بود دیدن کردند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

نوزده + چهار =