صفحه اصلی » ورزشی » مکمل های ورزشی یک تهدید برای سلامتی!

مکمل های ورزشی یک تهدید برای سلامتی!

مصرف نابجای مکمل‌ها و تهیه آن‌ها از باشگاه‌ها توسط ورزشکاران رو به افزایش است و سلامت آن‌ها در معرض تهدید قرار دارد.

تاریخ انتشار: ۱۵:۰۵ - یکشنبه ۱۴۰۰/۰۸/۲۳

به گزارش صاحب نیوز؛ از مهم ترین اهداف کسانی که به طور جدی و منظم ورزش می کنند، داشتن اندامی  ورزیده، عضلانی و افزایش قدرت است. یکی از راه های رسیدن به حجم و وزن مناسب، استفاده از مکمل ورزشی و تناسب اندام است. این مکمل ها در کنار برنامه غذایی و رژیم مناسب، به شما برای رسیدن به شرایط دلخواهتان کمک می کند.

به نوعی می توان گفت مکمل ورزشی جزئی مهم برای بدن سازان است و مواد مغذی لازم و انرژی ضروری برای بدن ورزشکار را تامین می کند. مکمل های ورزشی در حقیقت مکمل های غذایی هستند که افراد ورزشکار برای جبران کمبود کالری در برنامه غذایی خود و عضله سازی بدن استفاده می کنند. این مکمل ها در حجم کمی، حاوی مواد مغذی و پروتئین های زود جذب هستند که باعث افزایش حجم و وزن عضلات می شوند.

تنوع مکمل های ورزشی در بازار زیاد است و افراد با توجه به نیاز بدنی خود این مکمل ها را تهیه می کنند. پس میزان مصرف آن از هر فردی به فرد دیگر متفاوت است و بهتر است قبل از خرید آن، با متخصص مشورت صورت گیرد.

اما به طور کلی 3 نکته اساسی برای مصرف مکمل های ورزشی وجود دارد. اول از همه مصرف پروتئین بیشتر از مقداری باشد که توسط بدن شکسته می شود، نکته دوم اینکه میزان کالری دریافتی باید بیشتر از میزان کالری سوخته شده باشد و در آخر داشتن برنامه ی تمرینی مناسب است که ماهیچه را به چالش بکشد و بدن را مجبور به عضله سازی کند.

*درباره ی  مصرف مکمل های ورزشی مشورت کنید

برای نتیجه دهی بهتر مصرف مکمل های ورزشی ابتدا بهتر است با فردی متخصص در این زمینه مشورت کنید. معمولا مکمل ها خطرناک و کشنده نیستند اما مصرف نادرست آن می تواند عوارض جدی ای در برداشته باشد.

برای به دست آوردن عضله از طریق مکمل های بدن سازی و تناسب اندام در وهله اول باید رژیم غذایی خود را اصلاح کنید و مواد مغذی و ویتامین ها و کالری لازم را از طریق مصرف روزانه مواد غذایی به دست آورید. مکمل های بدن سازی اگر بدون برنامه غذایی اصولی مصرف شوند فایده ای ندارند. به علاوه باید در کنار مکمل و برنامه ی غذایی، خوب و منظم ورزش کنید تا به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید.

مکمل های پروتئینی و ویتامینی معمولاً جز موثر ترین مکمل ها شناخته می شوند که بهتر از قبل از شروع مصرف با متخصص تغذیه و تناسب اندام مشورت گردد.

*وجود مواد مخدر در برخی از مکمل‌های ورزشی قاچاق

رضا حسینی کارشناس علوم ورزشی در گفت و گو با خبرنگار ما،  با اشاره به این مسئله که  بسیاری از مکمل‌‎های تقلبی، مواد مخدر وجود دارد اظهار کرد:محتوای مکمل های تقلبی به درستی قابل تشخیص نیست بنابراین برای سلامتی ورزشکاران بسیار خطرآفرین بوده و مصرف آنها خطراتی را متوجه نقاط مختلف بدن مانند کلیه و کبد می کند.

وی افزود: معمولا قاچاق و سوء استفاده از محصولاتی که به دلیل تقاضای زیاد از لحاظ اقتصادی صرفه بسیار زیادی دارند، وجود دارد، مصرف‌کنندگان مکمل‌های غذایی در کشور به دو دسته تقسیم می‌شوند، ابتدا افرادی که به دلیل مشکلات جسمی و بیماری مجبور به استفاده از مکمل هستند و دوم افرادی که برای بهبود عملکرد جسمانی، در ورزش از مکمل‌ها کمک می‌گیرند، در هر صورت باید مکمل مورد نظر سالم و مورد تایید سازمان غذا و دارو باشد.

کارشناس علوم ورزشی  اذعان کرد: تمامی مکمل‌هایی که در داخل کشور تولید می‌شوند، زیر نظر سازمان غذا و دارو بوده و تمامی استاندارد‌های لازم را دارد، مجلس نیز بر اساس قانون تمامی پزشکان را مکلف کرده است که دارو‌ و مکمل‌هایی را تجویز کنند که در لیست سازمان غذا و دارو قرار دارد.

وی تصریح کرد: داروها و مکمل‌ها جهت متابولیزه  شدن وارد کبد شده و بعد از ورود به خون از طریق کلیه‌ها دفع می‌شوند، بنابر این کلیه و کبد در معرض بیشترین آسیب ناشی از مصرف مکمل‌های غیر مجاز و غیر اصولی قرار دارند

حسینی ابراز کرد:  متاسفانه سالانه تعداد زیادی کالای قاچاق وارد کشور می شود که بخشی از این کالاها مکملهای غذایی و ورزشی است؛ از آنجایی که محتوای این مکمل ها به درستی قابل تشخیص نیست بنابراین برای سلامتی ورزشکاران بسیار خطرآفرین بوده و مصرف آنها خطراتی را متوجه نقاط مختلف بدن مانند کلیه و کبد می کند. داروها و مکمل‌ها جهت متابولیزه شدن وارد کبد شده و بعد از ورود به خون از طریق کلیه‌ها دفع می‌شوند، بنابراین کلیه و کبد در معرض بیشترین آسیب ناشی از مصرف مکمل‌های غیر مجاز و غیر اصولی قرار دارند.

*داروخانه‌ها معتبرترین مرکز جهت تهیه مکمل غذایی

یکی از مربیان ورزشی بانوان استان اصفهان در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار کرد:  داروخانه‌ها معتبرترین مرکز جهت تهیه مکمل‌های غذایی و ورزشی هستند، مکمل‌هایی که داروخانه ها به فروش می‌رسانند زیر نظر سازمان غذا و دارو بوده ، بنابراین بهترین مرکز برای تهیه مکل‌های ورزشی مناسب و سلامت است. در تمامی دنیا به همین صورت است که مکمل‌ها ورزشی در داروخانه‌ها و تنها توسط نسخه و تجویز پزشک قابل استفاده است.

وی افزود: مصرف نابجای مکمل‌ها و تهیه آنها از باشگاهها توسط ورزشکاران رو به افزایش است و سلامت آنها در معرض تهدید قرار دارد این در حالی است که مصرف این مکملها مرگ، سکته مغزی و قلبی برخی را رقم زده و هزینه زیادی را به حوزه سلامت تحمیل کرده است، بنابراین باید با مشورت پزشک و از محل مناسب و مجاز تهیه و مصرف شود.

*فرهنگ سازی درست نیازمند زمان است

در حال حاضر آمار دقیق از مصرف مکمل‌های غیرمجاز وجود ندارد، پژوهشی در استان‌های مختلف کشور به‌خصوص  استان اصفهان انجام شد که نتایج آن نشان می‌دهد، ورزش‌های قدرتی مانند کشتی و… بیشترین آمار استفاده از مکمل‌های غیرمجاز را دارند و حدود 60 درصد از افراد از این مکمل‌ها استفاده می‌کنند و در برخی از رشته‌های ورزشی نیز حدود 10 درصد از مکمل‌های غیرمجاز مصرف می‌شود. بنابراین دامنه استفاده ورزشکاران از داروها و مکمل‌های غیرمجاز، عددی بین 10 تا 60 درصد است.

برای رفع معضل داروهای غیرمجاز از طرف مسئولان کشور و استان اصفهان برنامه‌هایی در حال پیگیری است، اما تاکنون  به دلیل پیچیدگی موضوع، اقدامات عملی انجام نشده است، زیرا بخش‌های مرتبط با فرهنگ‌سازی جامعه نیازمند زمان است و بخش کنترل انتظامی  نیز آیین‌نامه‌ها و قوانین خاص خود را دارد و در حال حاضر پیشرفت قابل توجهی نداشته‌ایم.

رسانه‌ها می‌توانند نقش مهمی در  جهت  پیشگیری مکمل‌های غیرمجاز داشته باشند و در آینده نیز تحقیقات بیشتری جهت جلوگیری از مصرف این مواد انجام می‌شود تا بتوان نتایج را به شکل آماری پایش و کنترل کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

17 + سیزده =