صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » مسائل فرهنگی استان اصفهان با حضور جمعی از اعضای کمیسیون فرهنگی بررسی شد

مسائل فرهنگی استان اصفهان با حضور جمعی از اعضای کمیسیون فرهنگی بررسی شد

شورای فرهنگ عمومی استان اصفهان با حضور اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس در استانداری اصفهان با حضور مسئولان اصفهان برگزار شد.

تاریخ انتشار: ۱۳:۵۲ - پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۸/۲۷

به گزارش صاحب نیوز؛ صبح امروز پنجشنبه ۲۷ آبان ماه نشست شورای فرهنگی عمومی استان اصفهان با حضور اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در استانداری اصفهان برگزار شد.

سید محمد هاشمی در نشست شورای فرهنگ عمومی استان اصفهان که با حضور اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در محل استانداری اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: این سومین سفر استانی اعضای کمیسیون فرهنگی به اصفهان است که این موضوع عملکرد دقیق نظارت میدانی این کمیسیون را نشان می‌دهد، قطعاً در سفرهای استانی کمیسیون فرهنگی، قانون گذاری در بُعد فرهنگی به صورت دقیق‌تر بررسی خواهد شد.

*سیاست گذاری های وزارت ارشاد به صورت ملموس در استان‌ها و با اتکا به بدنه مردمی مشاهده خواهد شد

معاون حقوقی امور مجلس و استان‌های وزارت ارشاد افزود: در حال حاضر فراکسیون شورای فرهنگ عمومی با ۲۲۳ عضو در مجلس شورای اسلامی تشکیل شده است، شورای فرهنگی عمومی قصد دارد با تقویت بعد نظارتی، اثر گذاری خود را در جامعه ارتقا دهد، خوشبختانه یک رویکردی که  در وزارت ارشاد شکل گرفته است تا سیاست گذاری ها به صورت ملموس در استان‌ها و با اتکا به بدنه مردمی مشاهده شود و در خصوص این رویکرد تلاش‌های فراوانی در حال انجام است.

وی متذکر شد: وزارت ارشاد به دنبال ایجاد همگرایی بین مجموعه‌های وزارت ارشاد در استان‌ها است،  متأسفانه در سیاست گذاری‌های فرهنگی تشتت‌هایی را شاهد هستیم، امیدواریم در این راستا با همگرایی و یکپارچگی فرهنگی را در سیاست گذاری ها بکار ببریم.

*میراث اصفهان تنها برای اصفهان نیست

سید رضا مرتضوی در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان اصفهان اظهار کرد: از آنجا که اصفهان بخش قابل‌توجهی از میراث فرهنگی کشور را در خود جای‌داده است لذا هرگونه آسیب به  حوزه ناشی از کم‌آبی و فرونشست زمین دور از ذهن نیست، میراث ارزشمند اصفهان تنها به خود اصفهان اختصاص ندارد بلکه فراملی و جهانی محسوب می‌شود پس حفاظت از آن‌ها ضروری و لازم است، بنابراین پیگیری مسائل کم‌آبی، خشک‌سالی و فرونشست زمین در همه ابعاد حتی از سوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز اهمیت دارد.

استاندار اصفهان افزود: معضل کم آبی و فرونشست زمین در این استان جدا از مشکلات اقتصادی و معیشتی ، حوزه فرهنگ را هم تهدید می‌کند، اصفهان و سالن اجلاس سران اصفهان موقعیت مناسبی را برای میزبانی از نشست‌های فرهنگی مهیا کرده است و باید برای برپایی چنین جلساتی بیش از گذشته تلاش شود. پرداختن به مسائل فرهنگی کشور نیازمند تحول ویژه است و چنانچه به تشکیل کمیته‌های مرتبط نیاز باشد باید این اقدام برای تأثیرگذاری بیشتر انجام گیرد.

*هدف  اعضای  کمیسیون فرهنگی از سفر اصفهان آشنایی با مسائل و مشکلات اساسی اصفهان در حوزه فرهنگ

امیرحسین بانکی پور فرد روز پنجشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان اصفهان اظهار کرد: تفکر لیبرال و فن‌سالار به‌ویژه در عرصه فرهنگ با نگاه رهبر معظم انقلاب فاصله زیادی داشت اما همگرایی و همفکری  امروز فرصت ویژه‌ای را برای تحول در کشور ایجاد کرده است، چگالی و ظرفیت اصفهانی‌ها در کمیسیون فرهنگی مجلس زیاد است و این مساله زیبنده این استان به‌عنوان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: شناسایی ظرفیت‌های فرهنگی این استان و آشنایی اعضای این کمیسیون با مسائل و مشکلات اساسی اصفهان در حوزه فرهنگ از مهم‌ترین اهداف این سفر است، برنامه‌های موازی و سنگینی برای این سفر در نظر گرفته‌شده است.همگرایی و همراهی فکری، فرهنگی امروز سران سه قوه فرصت کم نظیری را در کشور به‌وجود آورده است.

وی اذعان کرد:  تاکنون سه مورد از این سفرها توسط اعضای کمیسیون فرهنگی به استان‌های مختلف کشور برگزارشده  که تصمیمات کلان لازم در این سفر برای اصفهان گرفته خواهد شد، اصفهان از ظرفیت‌های فرهنگی بسیاری برخوردار است و از طرفی این استان با محرومیت‌ها و فشارهایی هم مواجه است که اعضای کمیسیون فرهنگی به‌خوبی با این ظرفیت‌ها آشنایی دارند.

بانکی پور فرد بیان کرد:  این استان با تعارض شدید فرهنگی مواجه است، ازیک‌طرف دارای ظرفیت‌های بسیار بالای فرهنگی است و از طرف دیگر محرومیت توأم با مظلومیت دارد که باید موردتوجه قرار گیرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

20 + هشت =