صفحه اصلی » اجتماعی » شاخص کیفی هوای اصفهان قرمز شد/ نصف جهان برای همه آلوده است!

شاخص کیفی هوای اصفهان قرمز شد/ نصف جهان برای همه آلوده است!

کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: شاخص کیفی هوای این کلانشهر امروز با میانگین ۱۹۲ وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان (قرمز) را نشان می‌دهد.

تاریخ انتشار: ۱۰:۴۰ - شنبه ۱۴۰۰/۰۸/۲۹

به گزارش صاحب نیوز؛ محمود مزارع اظهارکرد: کیفیت هوا بر اساس اطلاعات ایستگاه‌های پایش آنلاین در خیابان احمدآباد با شاخص ۱۷۱، استانداری با شاخص ۱۷۳، انقلاب با شاخص ۱۶۰، پروین و فرشادی با شاخص ۱۹۲، بزرگراه خرازی با شاخص ۱۸۹، رودکی با شاخص ۱۷۷، رهنان و فیض با شاخص ۱۸۶ و کاوه با شاخص ۱۹۰ ناسالم برای عموم شهروندان (قرمز) است.

وی ادامه داد: کیفیت هوا در ایستگاه خیابان باهنر با شاخص ۲۱۴ و ورزشگاه میثاق با شاخص ۲۱۵ وضعیت بسیار ناسالم را نشان می‌دهد و اطلاعات چهار ایستگاه پایش در خیابان‌های جِی، باغ غدیر، دانشگاه و میرزا طاهر در دسترس نیست.

کارشناس امور آزمایشگاه‌های حفاظت محیط زیست استان اصفهان اضافه کرد: امروز شاخص هوای شهر سگزی با شاخص ۱۶۲، شاهین شهر با شاخص ۱۵۲ ناسالم برای عموم شهروندان و مبارکه با شاخص ۱۲۸ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شده ضمن اینکه ایستگاه‌های دولت آباد، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان همچنان قطع است.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان به سبب استقرار جوی به نسبت پایدار در سطح استان و کاهش محسوس دما، مه آلودگی و غبار صبحگاهی غلظت آلاینده‌های جوی به ویژه در مناطق مرکزی و صنعتی از جمله کلانشهر اصفهان افزایش یافته و هوا بشدت آلوده است.

*مصوبات مُسکِن گونه محیط زیست برای کاهش آلاینده‌ها

روز گذشته کارگروه شرایط اضطراری آلودگی هوا به ریاست معاون عمرانی استاندار اصفهان تشکیل شد. در همین ارتباط ایرج حشمتی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به مصوبات این جلسه اظهار داشت: با توجه به ورود سامانه جوی پایدار به منطقه و روند افزایشی غلظت آلاینده‌های جوی طی روز جاری و پیش بینی استمرار شرایط مزبور تا ساعات میانی روز یکشنبه ۳۰ آبان ماه ۱۴۰۰ مقرر شد بر اساس توصیه‌های دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گروه‌های حساس از جمله کودکان، سالمندان، بیماران قلبی و عروقی از ترددهای غیر ضرور در فضای باز بویژه نقاط پرترافیک خودداری کنند.

وی افزود: مقرر شد پایش واحدهای تولیدی صنعتی و معدنی بالقوه آلاینده تشدید و با واحدهای آلوده کننده هوا برخورد قانونی شود و پلیس راهور نسبت به اعمال قانون و برخورد جدی با خودروها و موتورسیکلت‌های دودزا و همچنین وسایل نقلیه بدون معاینه فنی اقدام کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اضافه کرد: همچنین شهرداری اصفهان ضمن نظارت جدی بر نحوه کار اتوبوس‌های شرکت واحد مقرر شد نسبت به کاهش فعالیت‌های عمرانی توأم با آلودگی و ممانعت از سوزاندن بقایای گیاهی در پارک‌ها و بوستان‌ها و سوزاندن پسماندهای شهری و صنفی در داخل و پیرامون شهر اقدام کند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ده − دو =