صفحه اصلی » اجتماعی » قول رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس برای پیگیری مشکلات اصفهان/ نماینده شهرکرد: وضعیت فرونشست در اصفهان نگران کننده است

در نشست اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی  با اعضای شورای شهر و شهردار اصفهان چه شد؟

قول رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس برای پیگیری مشکلات اصفهان/ نماینده شهرکرد: وضعیت فرونشست در اصفهان نگران کننده است

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: قول خواهم داد مسائل و مشکلات اصفهان را پیگیری کنم، کمیسیون فرهنگی و نمایندگان استان اصفهان ظرفیت خوبی برای بررسی و پیگیری مشکلات دارند که باید از این ظرفیت استفاده کرد.

تاریخ انتشار: ۱۴:۴۸ - شنبه ۱۴۰۰/۰۸/۲۹

به گزارش صاحب نیوز؛ اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس برای بررسی مشکلات حوزه فرهنگ و به درخواست نمایندگان استان به اصفهان سفر کردند، نمایندگان کمیسیون فرهنگی مجلس در دومین روز سفر خود به اصفهان با اعضای شورای این کلانشهر دیدار کردند.

*مسائل و مشکلات اصفهان  پیگیری می‌شود

حجت السلام مرتضی آقا تهرانی اظهار کرد: در بازدیدی از منطقه حصه داشتیم، متأسفانه این منطقه وضعیت خوبی ندارد و لازم است اقدامات مناسبی در این محدوده انجام شود، شهرداران مناطق باید پیگیر مشخص کردن وضعیت این منطقه باشند، متأسفانه حصه در خور و شأن اصفهان نیست و باید برای آن برنامه‌ریزی شود، در این راستا از مقامات کشوری بخواهید که بیایند و اینجا را ببینند تا اگر گره‌ای است، باز شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: قول خواهم داد مسائل و مشکلات اصفهان را پیگیری کنم؛ کمیسیون فرهنگی و نمایندگان استان اصفهان ظرفیت خوبی برای بررسی و پیگیری مشکلات دارند که باید از این ظرفیت استفاده کرد.

حجت الاسلام مرتضی آقاتهرانی پیش از ظهر جمعه در نشست فعالان فرهنگی مجموعه‌های فرهنگی اصفهان ضمن تاکید به طرح گره‌های فرهنگی و مطالبات پیرامون مسائل فرهنگی از فعالان فرهنگی درخواست کرد راهکارها و چالش‌های پیشنهادی را ارائه دهند تا از طریق این کمیسیون حل‌وفصل شود.

* جوانان باید از کلام الهی در زندگی استفاده کنند

وی در خصوص ارائه گزارشی از کمیسیون فرهنگی مجلس پرداخت و بیان کرد: ما در این دوره سفرهای خود را به همراه اعضای کمیسیون از مشهد آغاز کرده و قصد داریم در سفر به استان‌ها مسائل فرهنگی آنها را واکاوی کنیم، در سفرمان  به اصفهان  که به شرح مشکلات فرهنگی نقاط محروم اصفهان،بازدید از سالن اجلاس، نشست با فعالان فرهنگی و اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان پرداختیمصرف بسنده  کردن به اینترنت به‌عنوان یک ابزار ارتباطی، به خودسازی جوانان منتهی نمی‌شود، جوانان ما باید موعظه و کلام الهی را بشنوند و بهترین آن را در زندگی به‌کارگیرند. وقت برخی جوانان در فضای مجازی بیهوده هدر می‌رود که باید راهکار ویژه‌ای برای آن اندیشیده شود.

* شهروندان اصفهان خواستار احداث بازارچه برای ارائه محصولات

غلامعلی منتظری، نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در این نشست اظهار کرد: هنرمندان اصفهان در جلسه‌ای که با آنان داشتیم، خواستار احداث بازارچه‌ای جهت ارائه محصولات خود بودند، عباراتی را که مقام معظم رهبری در خصوص اصفهان مطرح کردند به صورت سرود تنظیم و در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی اصفهان بعد از سرود ملی پخش شود، لازم است در جلسات کمیسیون فرهنگی با حضور وزیر میراث فرهنگی، در خصوص انتخاب مدیرکل ویژه میراث فرهنگی اصفهان که در قامت مشاور رئیس جمهور باشد، پیشنهاداتی را ارائه کنیم.

*وضعیت نگران کننده فرونشست در اصفهان

احمد راستینه در این نشست اظهار کرد: تا زمانی که به فهم مشترکی از مسائل دو استان نرسیم، نمی‌توان راه‌حلی ارائه داد؛ حس بی‌عدالتی به مردم بدترین عارضه عمومی است، حدود دو ماه پیش خدمت مردم شرق اصفهان بودیم و در آنجا کامل توضیح دادم که میزان ورودی آب از چهارمحال پشت سد زاینده‌رود چقدر و برداشت آب زاینده‌رود در چهارمحال چقدر است.

نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی افزود: تا دهه‌های گذشته هفت متر برف در کوهرنگ می‌نشست، اما سال گذشته تنها ۴۵ سانتی متر برف بر زمین نشست، ادامه داد: در حال حاضر تونل کوهرنگ خشک شده و میزان ورودی آب آن حداقل به یک‌سوم رسیده است، بنابراین باید حقآبه محیط زیست داده تا مشکلات زیست‌محیطی رفع شود؛ در واقع با انتقال آب و موضوعات این چنینی و مشکل فرونشست حل نخواهد شد.

وی متذکر شد: شورای اسلامی شهر اصفهان وظیفه دارد ببیند چه اتفاقی بر سر آب اصفهان رخ می‌دهد وضعیت فرونشست در اصفهان واقعاً نگران کننده است و وزارت نیرو نیز باید پای کار بیاید، لازم است برای محیط زیست و آب خوان‌ها احترام قائل شویم. بارگذاری‌ها در فلات مرکزی ایران از ساخت مسکن تا توسعه صنایع دیگر تاب نخواهد آورد. هر بارگذاری جدید که نیاز به آب داشته باشد، در فلات مرکزی ایران باعث خسران کل کشور می‌شود.

* حضور ورزشگاهی بزرگ در اصفهان به حل مشکلات کمک می کند

محمد نورصالحی، رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در این نشست اظهار کرد: شورای اسلامی شهر اصفهان از اعضا کمیسیون فرهنگی مجلس و دولت درخواست دارد تا اقدامات لازم برای تعیین سالن اجلاس سران اصفهان به عنوان دبیرخانه دائمی اجلاس غیر متعهدها انجام شود، ظرفیت بزرگی در این زمینه وجود دارد که منجر به رفع مشکلات کلان کشور هم خواهد شد. دهکده المپیک تنها نقطه‌ای است که در کشور مصوبه مجلس شورای اسلامی را برای کاربری ورزشی دارد، و این دهکده ابتدا قرار بود یک‌هزار و ۱۰۰ هکتار به عنوان دهکده المپیک در اصفهان در نظر گرفته شود اما پس از آن با تصویب مجلس این میزان به ۳۰۰ هکتار رسید.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان افزود: ۱۷۰ هکتار از زمین این دهکده اکنون تملک شده و اگر حمایت لازم انجام شود، با استفاده از ظرفیت‌های درون استانی می‌توان دومین مجموعه بزرگ ورزشی کشور را در این مجموعه راه‌اندازی کرد. در آمار معضلات اجتماعی اصفهان از جمله استان‌هایی است که در رتبه‌های اول قرار دارد، حضور یک مجموعه ورزشی بزرگ در اصفهان به حل برخی از این مشکلات هم کمک خواهد کرد.

وی بیان کرد: هر بخشی از کشور ظرفیت‌ها و مشکلاتی دارد که باید به آن توجه شود، حضور میدانی اعضا کمیسیون فرهنگی مجلس در نقاط مختلف کشور به شناخت بهتر این ظرفیت‌ها کمک کرده و منجر به بهبود قانون‌گذاری خواهد شد، مدیریت بهره‌برداری یکی از اموری است که باید به آن توجه شود، در کل کشور باید نقاطی که مناسب کشاورزی است مشخص شده و برای کشاورزانی که به دلیل تغییرات اقلیمی امکان کشت ندارند راهکار و اشتغال جایگزین تعیین شود.

نور صالحی عنوان کرد: در کشور قانون جابه‌جایی جمعیت و مهاجرت وجود ندارد، به نظر می‌رسد جای چنین قانونی در کشور خالی است تا این پدیده با ضوابط خاصی انجام شده و بارگذاری بیش از حد بر شهرها انجام نشود. به دلیل مشکلات اقتصادی موجود در شهرها و روستاها افراد به کلانشهرها مهاجرت می‌کنند که مشکلات زیادی را به همراه دارد، بنابراین لازم است قانونی برای مهاجرت از شهری به شهر دیگر هم تعیین شده و مناطقی که توانایی میزبانی از مهاجران را دارند در آن مشخص شود.توجه ویژه به بافت فرسوده در کل کشور الزامی است، همچنین طرح‌های مسکن نباید منجر به تشدید مشکلات کلانشهرها شود بنابراین اگر دولت و مجلس برای احیا بافت فرسوده تلاش کنند بخشی از مشکل مسکن در کلانشهرها هم حل خواهد شد.

وی ابراز داشت: سهم دولت از محل مالیات شهرهای بزرگ به آن شهرها تخصیص نمی‌یابد، اصفهان آن‌قدرها به بودجه‌های ملی نیاز نداشته و لازم است دولت اقدامات حمایتی برای این کلانشهر انجام دهد. اصفهان هم یکی از ظرفیت‌های کشور است، لازم است به این ظرفیت‌ها پیش از از دست رفتن فرصت‌ها توجه شود.

رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان اذعان کرد: در دولت نهم و دهم موافقت‌نامه‌ای تنظیم شد که بر اساس آن سالن اجلاس سران به عنوان دبیرخانه دائمی اجلاس غیرمتعهدها در نظر گرفته شود، بهره‌برداری از این سالن ضرورت دارد زیرا بودجه کشور و بیت‌المال در آن صرف شده است.

وی ادامه داد: این موضوعات باید به طور کلان در کشور مدیریت شده و پیش از آنکه بدبینی به مدیریت استان ایجاد شود باید چنین مشکلاتی در سطح کشوری بررسی شود لذا مدیریت مصرف آب و منابع مالی نیازمند تلاش نهادهای ذی‌ربط بوده و برنامه‌های کلی برای آن نیاز است، اصفهان ظرفیت‌های تاریخی، فرهنگی و مذهبی دارد که اگر اداره کل میراث فرهنگی این شهر اختیارات بیشتری داشته باشد می‌توان بسیاری از مشکلات موجود را حل کرده و برای افرادی که به دلیل خشکسالی شغل خود را از دست داده‌اند هم شغل ایجاد کرد تا شاهد اعتراضات کمتری باشیم.

*احداث یک موزه نیاز شهرداری و میراث فرهنگی

علی قاسم زاده، شهردار اصفهان در این نشست اظهار کرد: فرونشست اصفهان نیازمند یک اقدام عاجل است، در این راستا باید یک ستاد مرکب از وزارت مسکن، وزارت نیرو و میراث فرهنگی تشکیل شود تا با ارائه راهکارها ابنیه تاریخی با استحکام بخشی و تزریقات زیرزمینی محافظت شود. کارگروهی برای بررسی فرونشست در دولت تشکیل شود، متأسفانه مسائل زیست محیطی جدی گرفته نشده است و قطعاً با تشکیل کارگروه تخصصی اقدامات اساسی در این راستا انجام می‌شود. در حال حاضر برخی از اشیاع قیمتی در انبارهای میراث فرهنگی و شهرداری در حال از بین رفتن است و در این راستا باید با احداث یک موزه از این اشیاع مراقبت ویژه شود.

*تصمیم‌گیری های  فرهنگی در سطوح ملی

امیرحسین بانکی پور، نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در این نشست اظهار کرد: کمیسیون فرهنگی در سال دوم فعالیت خود در مجلس تصمیم گرفت هر دو ماه یک بار به یکی از استان‌های کشور سفر و با مشکلات مردم از نزدیک آشنا شوند، سفر کوتاه و پر بار اعضای کمیسیون فرهنگی به اصفهان انجام شد و طی روز گذشته دیدارها و تصمیمات خوبی گرفته شد. نشستی با فعالان اقتصاد فرهنگی برگزار شد و در این جلسه اعضای کمیسیون فرهنگی با ظرفیت‌های سرشار استان اصفهان آشنا شدند. حاصل نشست اعضای شورای شهر اصفهان با کمیسیون فرهنگی تصمیم‌گیری‌های مناسب در حوزه فرهنگی و در سطح ملی باشد.

اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی روز جمعه در ادامه سفر به اصفهان در جلسه شورای اسلامی شهر و فعالان فرهنگی اصفهان و فعالان گردشگری و نخبگان ورزشی و نماز جمعه حضور یافتند. و در آخر باآیت‌الله سید ابوالحسن مهدوی  امام جمعه موقت اصفهان دیدار کردند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

6 + بیست =