صفحه اصلی » استان اصفهان » واکسیناسیون اصفهان به کندی پیش می‌رود/ برای ورود به ورزشگاه ها رعایت شیوه‌نامه ها الزامیست

واکسیناسیون اصفهان به کندی پیش می‌رود/ برای ورود به ورزشگاه ها رعایت شیوه‌نامه ها الزامیست

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: اگر کسی عشق به خانواده دارد باید واکسن بزند، در این ۲۰ ماه فشار زیادی به کادر بهداشت و درمان وارد شد، اگر ورزشگاه ها باز شود افراد باید با واکسن وارد شوند، اما همه یک جا تجمع نکنند و باید فرهنگ سازی انجام شود.

تاریخ انتشار: ۱۷:۴۱ - سه شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۲

به گزارش صاحب نیوز؛ شاهین شیرانی، ظهر امروز سه شنبه ۲ آذرماه در نشست خبری در خصوص  اجرای طرح شهدای سلامت با همکاری سپاه صاحب الزمان(عج) اظهار کرد: حدود ۲۰ ماه از همه گیری کرونا می‌گذرد، در این مدت همه اقشار جامعه به نوعی درگیر کرونا شدند، افراد زیادی بیمار شدند و برخی جان خودشان را از دست دادند.

* مشکلات پیش آمده کرونا را حل می‌کنیم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: کرونا مشکلات اقتصادی و اجتماعی زیادی به وجود آورد که وظیفه ما است در حد توان و بضاعت این مشکلات را برطرف کنیم. اینکه اوایل شیوع کرونا واکسنی وجود نداشت  بعد از آن واکسن تولید شد و چند ماهی است در کشور مشکلی از نظر تعداد واکسن نداریم، درحالی که زمانی افراد به کشورهای همسایه می رفتند و یا در بازار سیاه واکسن می خریدند، اما الان خوشبختانه واکسن به وفور یافت می‌شود.

* مراکز واکسیناسیون با ظرفیت تزریق ۱۵۰ دوز واکسن

وی اذعان کرد: واکسن کرونا یک بعد انفرادی و یک بعد جمعی دارد،  برای مصونیت جامعه باید ۹۰ درصد افراد واکسینه شوند، در حالی که واکسیناسیون ۷۰ درصدی مصونیت فردی می‌دهد اما مصونیت جمعی نمی‌دهد. هر فرد کرونایی ۶ نفر را به سرعت آلوده می‌کند، پس باید با سرعت واکسیناسیون را انجام دهیم.مراکز تجمیعی واکسیناسیون و نیروهای ما درحال استهلاک هستند،  ۴۴ مرکز تجمیعی به غیر از مراکز منتخب داریم و ظرفیت تزریق روزی ۱۵۰ هزار دوز را داریم. این اواخر به روزی ۲۰ هزار واکسن رسید و ۱۲۰ هزار نفر ظرفیت واکسیناسیون ما خالی ماند، در واقع واکسن و نیرو داریم، اما استقبال کم است.

* واکسن نزده ها در جمعیت بالای ۱۲ سال

شیرانی بیان کرد: بررسی تحلیلی داریم که چرا افرادی هنوز واکسن نزده‌اند، هنوز در جمعیت هدف بالای ۱۲ سال برخی افراد واکسن نزده‌اند یا از واکسن و عوارض آن می‌ترسند، یا هنوز فرصت نکرده‌اند، یا به خاطر بیماری و سالخوردگی توان رفتن به مراکز واکسیناسیون را نداشته اند، برخی هم هنوز اعتقادی به واکسن ندارند یا می‌گویند قبلا کرونا گرفته‌ایم چرا واکسن بزنیم. واکسیناسیون در ابتدا به دلیل کمبود واکسن سرعت کمی داشت، اما وقتی واکسن تأمین شد شیب نمودار بسیار بالا رفت که الان این شیب بسیار کم شده است.

وی اذعان کرد: در بررسی‌های اپیدمیولوژیک حفاظت فردی و جامعه را داریم، در پزشکی صفر و یک و بله و خیر نداریم همه چیز آمار و احتمال است، بر این اساس در مورد شخصی که واکسن زده احتمال ابتلا به بیماری کمتر می‌شود، اگر کرونا بگیرد شدت بیماری بسیار کمتر است، اگر کرونا گرفت و در بیمارستان بستری شد بسیار مرگ و میر کمتری از فردی که واکسن نزده دارد، بنابراین واکسن هم پیشگیری است و هم درمان. واکسن هایی مثل فلج اطفال پیشگیری است، اما این واکسن نوعی درمان هم محسوب می‌شود چون جلوی مرگ و میر را می‌گیرد.

*واکسیناسیون اصفهان به کندی پیش می‌رود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان یادآور شد:  شیب نمودار واکسیناسیون در استان به سمت رشد بسیار کندی می رود،  شیب پوشش واکسیناسیون روزانه کمتر از دو دهم درصد تا قبل از اجرای طرح شهدای سلامت بود، با این روند پنج تا شش روز طول می‌کشید تا یک درصد جامعه واکسینه شوند.بهترین شهرستان از نظر پوشش واکسیناسیون را بوئین میان‌دشت با بالای ۹۰ درصد پوشش واکسیناسیون هستند، پوشش واکسیناسیون در ۵ شهرستان خمینی شهر، نجف آباد، فلاورجان، برخوار و اصفهان زیر ۷۵ درصد است، درحالی که ثقل جمعیت هم در این ۵ شهرستان است و در این شرایط باید مداخله فعال انجام دهیم.

وی  در خصوص اتباع خارجه گفت: دو دسته اتباع خارجی با کارت و بدون کارت داریم، اتباع خارجی با کارت شناسایی و در سامانه سیب ثبت نام هستند، در مورد اتباع بدون کارت نیز ما به سراغ آنها در محلات می‌رویم، حتی در حاشیه شهر و کوره پزخانه ها به سراغ اتباع می رویم که از ما نمی ترسند و واکسن می‌زنند، اما گاهی دوز اول را می‌زنیم ولی برای دوز دوم دیگر در اصفهان نیستند.

استقبال اتباع خارجه از واکسن

شیرانی خاطر نشان کرد:  وضعیت افغانستان و سیل مهاجرین از مرزهای رسمی و غیررسمی به سمت کشور، جدی است و اتفاقا خیلی از این افراد از مرز غیر سمی می آیند اما هرجا آنها را شناسایی کنیم واکسیناسیون را انجام می‌دهیم، برای پیشگیری از صدور کارت واکسن بدون تزریق واکسن نیز مراحل واکسیناسیون را تغییر دادیم تا اول واکسن تزریق کنند و بعد اطلاعات آنها وارد سامانه شود. بعد از این با اجرای محدودیت های هوشمند، وضعیت واکسیناسیون با کد ملی مشخص خواهد شد.

وی متذکر شد:  در ستاد کرونا استان مصوب شد بالاترین مقام اجرایی هر دستگاه مسئول نظارت بر واکسیناسیون کارمندان است و باید پاسخگو باشد، به طوری که واکسیناسیون یکی از موارد ارزیابی کارمندان است.تا انتهای طرح و زمانی که دانشگاه علوم پزشکی نیاز دارد هیچ جایی حق ندارد مرکز واکسیناسیون را پس بگیرد و ما اعلام می‌کنیم تا چه زمانی به این مراکز نیاز داریم. برخی مراکز در اختیار بخش‌های دیگر است اما فعلا مصوب شده هیچ جایی حق پس گرفتن مراکز تجمیعی را ندارد و پای آن ایستاده ایم.

* طرحی محله محور با نام شهدای سلامت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ابراز داشت:  طرح شهدای سلامت برای این است که از ظرفیت همه ارگان‌ها استفاده کنیم و طرح فرد محور، محله محور، شغل محور و سازمان محور است. در این طرح افراد را بر اساس کد ملی شناسایی می‌کنیم و نرم افزار ابتکاری در اصفهان تولید شده که اطلاعات سامانه سیب را با اطلاعات ارگان ها و بخش های مختلف تطبیق می‌دهد. طبق دستورالعمل سازمان امور اداری استخدامی کشور واکسیناسیون کارمندان باید انجام شود، مگر کسانی که گواهی پزشک دارند و این اطلاعات را رصد می‌کنیم تا به پوشش ۹۰ درصدی واکسیناسیون برسیم.

وی  تصریح کرد: محدودیت‌های هوشمند ستاد ملی کرونا که به مرور درحال ابلاغ است برای اینکه مردم استقبال بیشتری از واکسن داشته باشند اولین روش اقناع سازی است که شک و شبهه آنها را برطرف کنیم، کسی منکر این نیست که اقناع سازی بهترین روش است اما حق اجتماع را هم باید در نظر گرفت.

برای ورود به ورزشگاه ها رعایت شیوه‌نامه ها الزامیست

شیرانی افزود: لیست تمام دانش آموزان واکسن نزده را داریم و بر اساس میزان پوشش واکسیناسیون به این مدارس مراجعه می‌کنیم، قرارگاهی در استان ایجاد شده و روز به روز پایش انجام می‌دهیم. هنوز وارد پیک ششم کرونا نشده‌ایم اما نباید چشمهایمان را ببندیم. واکسن زدن به معنی عدم رعایت شیوه نامه های بهداشتی نخواهد بود، بخواهیم یا نخواهیم باید ماسک بزنیم و شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کنیم. به عنوان مثال ورزشگاه باز شود و افراد با واکسن وارد شوند، اما همه یک جا تجمع نکنند و باید فرهنگ سازی انجام شود.

وی ادامه داد:  اگر کسی عشق به خانواده دارد باید واکسن بزند، در این ۲۰ ماه فشار زیادی به کادر بهداشت و درمان وارد شد، برخی از پزشکان و پرستاران و کادر درمان و خدمات بیمارستان ما با بیماری درگیر شدن و حتی اعضای خانواده خودشان را از دست دادند، درحالی که ما قسم خورده ایم اما خانواده هایمان هم درگیر شدند.بیش از ۹۵ درصد کادر بهداشت و درمان واکسینه شده اند اما صد در صد نیست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در پایان بیان کرد: در برخی کشورها محدودیت های کرونا را زود حذف کردند، اما موج بیماری نشان داد باید همچنان شیوه‌نامه های بهداشتی را رعایت کرد. همچنین برخی کشورها سیستم آمارگیری دقیقی ندارند و نباید شرایط آنها را معیار قضاوت قرار داد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

چهار × یک =