صفحه اصلی » اقتصادی » متقاضیان برنج ایرانی قیمت گذارند!/ قیمت برنج هر روز قد می‌کشد

متقاضیان برنج ایرانی قیمت گذارند!/ قیمت برنج هر روز قد می‌کشد

سخنگوی ستاد تنظیم بازار استان اصفهان گفت: برنج ایرانی در دستور کار ستاد تنظیم بازار نیست و قیمت گذاری آن بر اساس عرضه و تقاضا است.تولید برنج داخلی نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد کاهش داشته و از سوی دیگر مصرف برنج ایرانی افزایش یافته است.

تاریخ انتشار: ۰۹:۲۴ - چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۳

به گزارش صاحب نیوز؛ روند افزایشی قیمت برنج ایرانی در سال جاری تا جایی پیش رفته که اکنون رکورد گرانی آن شکسته شده و به ۶۲ درصد رسیده است، هر کیلو از این کالا در آمار رسمی تا مرز ۵۳ هزار تومان هم فروش رفته و می‌تواند در بازار بیش از این نیز باشد.

تازه‌ترین گزارشی که مرکز آمار ایران در رابطه با متوسط قیمت اقلام خوارکی در مهر امسال منتشر کرد در رابطه با برنج نشان می‌دهد که هر کیلو برنج ایرانی در مهر پارسال به طور متوسط ۲۹ هزار و ۱۰۰ تومان بوده که در شهریور ماه به حدود ۴۲ هزار و ۹۰۰ تومان رسیده و برای مهر ماه متوسط قیمت آن ۴۷ هزار و ۱۰۰ تومان بوده است.

افزایش قیمت برنج ایرانی در فاصله شهریور تا مهر به طوری قابل توحه است ۹.۷ درصد در این بازده زمانی گران شده است و در مقایسه با مهر پارسال ۶۲ درصد افزایش قیمت دارد و تا ۵۲ و ۷۰۰ تومان فروخته شده است.

اما برگشت به هفت ماه گذشته و بررسی آمار قیمت برنج ایرانی نشان از شکست رکورد گرانی آن دارد؛ به طوری که در فرودین به طور متوسط ۴۸.۱ درصد، اردیبهشت ۴۴.۴، خرداد ۴۲.۳، تیر ۴۰، مرداد ۴۲ و شهریور ۵۵ درصد گران شده که در مهرماه به ۶۲ درصد می‌رسد. این روند نشان می‌دهد افزایش قیمت برنج ایرانی از مرداد تا مهر رشد قابل توجهی دارد.

این درحالی است که قیمت‌ها در بازار افزایشی بیش از آمار رسمی را گواهی می‌دهد، به طوریکه که در حال حاضر هر کیلوگرم برنج صدری هاشمی ۵۹ هزار و ۴۵۰ تومان، برنج طارم ممتاز ۶۳ هزار و ۹۵۰ تومان و برنج محلی گیلان نیز به قیمت ۶۱ هزار تومان در بازار خرید و فروش می‌شود.

* نظارت ها نیاز به تقویت دارند

اسماعیل نادری در گفت‌وگو با خبرنگار صاحب نیوز، در خصوص  شرایط نامطلوب بازار کالاهای اساسی و افزایش بی رویه  قیمت این دسته از کالاها اظهار کرد: بخش اصلی نظارت بر قیمت برنج ایرانی در حوزه بازرسی اصناف است، از سوی دیگر بازرسی صمت نیز نظارت های خود را انجام می دهد، البته رعایت قیمت های مصوب در بازار انتظار درستی است و نظارت ها باید تقویت شود،  اگر نتوانیم بازار را به درستی تنظیم کنیم، بازار و قیمت ها راه خود را می رود و به نوعی قیمت ها از مسیر خود خارج می شوند.

*برنج ایرانی براساس عرضه و تقاضا قیمت گذاری می‌شود

سخنگوی ستاد تنظیم بازار استان اصفهان  افزود: برخی کالاها خارج از اختیارات حوزه تنظیم بازار است، به عنوان مثال برنج ایرانی در دستور کار ستاد تنظیم بازار نیست و قیمت گذاری آن بر اساس عرضه و تقاضا است، البته در قیمت گذاری آن از تولیدکننده و حلقه نهایی باید فاکتور ارائه شود.در بحث برنج ایرانی بیشتر با گرانی این محصول مواجه هستیم تا گران فروشی، دلایل مختلفی عامل گرانی برنج ایرانی شده است؛ براساس اعلام وزارت جهاد کشاورزی تولید برنج داخلی نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد کاهش داشته و از سوی دیگر مصرف برنج ایرانی افزایش یافته است.

وی اذعان کرد:  برنج خارجی زیر مجموعه ستاد تنظیم بازار است و بر قیمت این محصول نظارت می شود، البته برنج هندی که وارد می شود حدود ۵ هزار تومان افزایش قیمت داشته است، چراکه علاوه بر نوسانات نرخ ارز، هزینه‌های حمل بار و گمرکی نیز بر قیمت نهایی برنج خارجی اثرگذار است. امروز نه تولیدکننده، توزیع کننده و نه مصرف کننده از شرایط بازار رضایت ندارند، وظیفه کارگروه تنظیم بازار تامین کالا نیست، بلکه وظیفه تنظیم کالا را دارد؛ به عنوان مثال در شرایطی که کالایی در بازار کم است، کالای دیگری را برای جبران این کمبود به بازار تزریق می کند.

*قیمت ها کنترل می‌شوند

نادری متذکر شد: پارامترهای مختلفی از تولید محصول تا زمانی که به دست مصرف کننده برسد بر قیمت کالاها اثر گذارند و شاید یکی از موارد قیمت تمام شده باشد، اما با برنامه‌های وزارت صمت بر اصلاح شبکه توزیع تلاش می کنیم ضعف های این شبکه را پوشش دهیم، در حال حاضر سامانه جامع تجارت وزارت صمت، اولویت نخست این وزارتخانه شده و تمام کالاهای صنعتی زیرمجموعه این وزارتخانه را پوشش می‌دهد.

وی ادامه داد:  افزایش قیمت تمام کالاهایی موجود در بازار ارتباطی با تنظیم بازار ندارد،  تمام تلاش خود را برای کنترل قیمت‌ها و بازار داریم، اما برخی شرایط و اتفاقات خارج از دامنه اختیارات ستاد تنظیم بازار استان اصفهان است.

*با وجود تورم بالا، افزایش شدید قیمت برنج جای تعجب ندارد

یکی از دلیل اصلی گرانی برنج این است که نیروی کار برای توسعه این محصول بیشتر از بقیه زراعت‌ها است ،بیش از ۸۵ درصد هزینه تولید برنج به نیروی کار باز می‌گردد.واقعا در شرایطی هستیم که هزینه تولید همه محصولات کشاورزی در کشور بالا رفته است.

قیمت برنج از دست تولید کننده خارج شده و به بازار فروش رفته است، مصرف کننده هم ناچار است این قیمت گران را خریداری کند.متوسط واحد بهره برداری هم اکنون نیم هکتار است که با این مقدار واقعا کاری خاصی نمی‌شود انجام داد.

عرضه برنج های فعلی مربوط به ثبت سفارش ماه های قبل است، از این رو اثر کاهش قیمت جهانی برنج در ماه های آتی مشخص می شود‌‌. زمانی که قیمت بازار جهانی تغییر کند، به فوریت اثر آن را بر بازار داخل شاهد نیستیم چرا که عرضه برنج های کنونی مربوط به خرید ۳ تا ۴ ماه گذشته است.

برای هر ثبت سفارش ۳ تا ۴ ماه زمان نیاز است، لذا کاهش قیمت جهانی برنج تایلندی اثر خود را در ۳ تا ۴ ماه آینده بر بازار می گذارد.

*گرانی برنج ایرانی سلیقه مردم را تغییر می‌دهد

قیمت برنج ایرانی بر مبنای ذائقه مصرف کننده تعیین می شود، چرا که بخشی از آحاد جامعه برنج وارداتی مصرف نمی کنند و در نتیجه ازدیاد تقاضا برای برنج ایرانی بی تاثیر در قیمت نیست. هر چند واردات برنج ترمز گرانی برنج ایرانی را کشید.

سالیانه ۳ تا ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج در کشور مورد استفاده قرار می گیرد،  بنابر آمار وزارت جهاد ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج در داخل تولید می شود که با این وجود ۸۰۰ هزار تن تا یک میلیون تن کسری نیاز کشور باید وارد شود.

با توجه به افزایش قیمت برنج ایرانی و شرایط اقتصادی مردم، بخشی از تقاضای برنج تولید داخل به سمت برنج خارجی سوق پیدا می‌کند، اما در کل سرانه تغییری نمی کند و تنها نوع مصرف برنج تغییر  می کند که با این وجود افزایش قیمتی در بازار مورد انتظار نیست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

9 + شانزده =