صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » پرونده ثبت جهانی مسجد جامع اردستان به کجا رسید؟

پرونده ثبت جهانی مسجد جامع اردستان به کجا رسید؟

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان گفت: تمام اقدامات، نقشه‌برداری و مستندات برای ثبت جهانی مسجد جامع انجام و ارسال شده و مرحله نهایی آن باید توسط مسئولان شهرستان پیگیری شود.

تاریخ انتشار: ۱۱:۰۹ - چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۳

به گزارش صاحب نیوز؛ مهدی مشهدی اظهار کرد: بازدیدهای میدانی کارشناسان تخصصی از اسکلت‌های کشف شده در معدن اردستان انجام شده است و اداره میراث فرهنگی همچنان پیگیر این موضوع خواهد بود تا قدمت و هویت دقیق این اسکلت‌ها را به نتیجه برساند ولی هنوز اقداماتی اجرایی انجام نشده است.

وی با بیان اینکه تهران و اصفهان متقاضی هستند که اسکلت‌های کشف شده اردستان را از شهرستان خارج کنند، افزود: با توجه به اینکه اسکلت‌های کشف شده می‌تواند هویت و قدمت منطقه را بار دیگر افزایش دهد و این موضوع برای مردم این شهرستان بسیار حائز اهمیت است تلاش داریم تا این اسکلت‌ها در شهرستان نگهداری شود.

*پرونده ثبت جهانی مسجد جامع اردستان نیازمند پیگیری است

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اردستان درباره آخرین وضعیت پرونده ثبت جهانی مسجد جامع اردستان، تصریح کرد: پرونده ثبت جهانی مسجد جامع اردستان به عنوان یک اثر شاخص تاریخی و نخستین مسجد ۲ طبقه جهان اسلام در یونسکو پذیرفته شده است و امیدواریم با پیگیری لازم توسط مسئولان شهرستان این پرونده به نتیجه نهایی برسد.

مشهدی با بیان اینکه تمامی اقدامات، نقشه‌برداری و مستندات برای ثبت جهانی مسجد جامع انجام و ارسال شده و مرحله نهایی آن باید توسط مسئولان شهرستان پیگیری شود، گفت: مسجدجامع اردستان یکی از بناهای منحصر به فردی است که شاید در کل کشور ایران به تعداد انگشتان دست آثار شاخص و فاخر همچون این مسجد نداشته باشیم که این شاخصه بسیار ارزشمند به نظر می‌رسد و باید برای حفظ آن تلاش وافری را انجام داد.

وی در خصوص یکی از مطالبات مردم شهر اردستان درباره راه‌اندازی موزه مردم‌شناسی، خاطرنشان کرد: زمانی با حمایت وزارت میراث فرهنگی تعداد زیادی موزه مردم شناسی در کشور راه‌اندازی شد، ولی هم‌اکنون با سیاست‌های وزارت، مجوز راه‌اندازی موزه مردم شناسی صادر نمی‌شود و فقط اجازه راه‌اندازی موزه‌های تخصصی را داریم.

*واگذاری ۱۰ اثر تاریخی شهرستان اردستان به بخش خصوصی

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان با اشاره به سفر مدیرعامل و رییس هیئت مدیره صندوق احیا و توسعه صنایع‌دستی به شهرستان، گفت: در این سفر مقرر شد ۱۰ اثر تاریخی شهرستان شامل دو کاروانسرای شاه عباسی ظفرقند و بقم، کاخ امیرآباد و قلعه روستای مزدآباد و…. که با توجه به موقعیت جغرافیایی و معماری بسیار زیبا، دارای ویژگی‌های منحصر به فردی برای سرمایه‌گذاری هستند از طریق مزایده صندوق احیا به بخش خصوصی واگذار شود.

مشهدی با اشاره به اعطای تسهیلات ۶ درصدی تا سقف ۵ میلیارد ریال برای احیای بناهای ثبتی، گفت: همچنین بناهایی که قابلیت سرمایه‌گذاری داشته باشند می‌توانند از تسهیلات ۱۰ تا ۱۲ درصدی بدون سقف پرداخت و بر اساس طرح توجیهی از این تسهیلات برخوردار شوند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ده + 1 =