صفحه اصلی » استان اصفهان » وضعیت قرمز آلودگی هوا در اصفهان ادامه دارد

وضعیت قرمز آلودگی هوا در اصفهان ادامه دارد

مدیر امور آزمایشگاه های حفاظت محیط زیست استان اصفهان  گفت: داده های شفافی از هواشناسی برای پیش بینی وضعیت آلودگی هوا به اداره محیط زیست استان اصفهان مخابره نمی شود، اما طبق داده های هواشناسی تا پایان روز پنج شنبه به علت پایداری جوی آلودگی هوا در اصفهان استمرار دارد.

تاریخ انتشار: ۰۹:۳۰ - پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۴

بابک صادقیان  در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز، در رابطه با روند تغییرات کیفی وضعیت هوا اظهار کرد:تعداد روزهای ناسالم در ۸ماه گذشته ۵۲ درصد افزایش داشته است، در ماه آبان سال گذشته و امسال هیچ روز پاکی نداشتیم و روزهای سالم در آبان ماه سال گذشته ۱۰ روز بوده است که امسال به ۱۱ روز رسیده است و روزهای ناسالم برای گروه های حساس از ۱۴ روز به ۱۶ روز افزایش یافته و روزهای ناسالم برای عموم از ۶ روز به سه روز کاهش یافته است.

مدیر امور آزمایشگاه های حفاظت محیط زیست استان اصفهان افزود:  از ساعت  ۱۰ شب روز  دوشنبه تاکنون با روند افزایشی آلودگی هوا در اصفهان مواجه هستیم که تا روز پنج شنبه ادامه دارد. داده های شفافی از هواشناسی برای پیش بینی وضعیت آلودگی هوا به اداره محیط زیست استان اصفهان مخابره نمی شود، اما طبق داده های هواشناسی تا پایان روز پنج شنبه به علت پایداری جوی آلودگی هوا در اصفهان استمرار دارد.

وی بیان کرد: میانگین شاخص کیفی هوای اصفهان با قرارگرفتن روی عدد ۱۷۰شرایط ناسالم هوا برای عموم مردم را نشان می دهد.عامل مهم برای رفع آلودگی هوا وزش باد بیش از ۴ متر بر ثانیه است. از ساعت ۱۰ شب روز  دوشنبه تاکنون با روند افزایشی آلودگی هوا در اصفهان مواجه هستیم که تا روز پنج شنبه ادامه دارد.

صادقیان متذکر شد: به هیچ عنوان در نیروگاه ها و شعاع ۵۰ کیلومتری کلانشهر اصفهان مجوز مازوت سوزی صادر نشده است. اصفهان کوریدور مواصلاتی کشور است،  بیش از ۶۰ درصد از صنایع فولادی کشور، ۷۰ درصد صنایع آجرپزی و صنایع دیگر اعم از پتروشیمی و سیمانی و … در استان اصفهان مستقر است و ۲۵درصد محصولات نفتی در این استان تولید می شود. انتقال مواد اولیه و محصولات این صنایع از طریق خودروهای دیزلی یکی از عوامل مهم وضعیت آلودگی هوای اصفهان است.

وی عنوان کرد:  بهترین وضعیت هوای استان اصفهان در بین سالهای ۹۲ تا ۹۷ در سال ۹۷ رقم خورد و که علت آن عدم مازوت سوزی و وزش باد بود، در سال ۹۷، تعداد روزهای هوای پاک در اصفهان ۵۴ روز بود در صورتی که در ۱۰ سال گذشته وضعیت کیفی هوا بدتر شد. این درحالی است که در سال ۹۷، تعداد روزهای ناسالم کمتری را گذراندیم.

مدیر امور آزمایشگاه های حفاظت محیط زیست استان اصفهان اعلام کرد: کمترین میزان بارش در سال زراعی گذشته که از اول مهرماه ۹۹ تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ رخ داد و میزان ۷۲ میلیمتر بارش در استان اصفهان نشان می دهد که وضعیت خشکسالی در مقام مقایسه با سایر استانها نگران کننده است.

وی یادآور شد:  اصفهان در بین شهرهای آلاینده کشور نظیر اراک و کرج از نظر فعالیت سامانه بارشی فقیرتر بوده است به گونه ای که میزان بارشها درسال زراعی گذشته در کرج ۳۶۰ میلیمتر در سال بوده است که این میزان در اصفهان ۷۲ میلیمتر به ثبت رسید.

صادقیان خاطر نشان کرد:  تعداد روزهای آلوده برای عموم در هشت ماهه سال گذشته نسبت به امسال بیشتر بوده این در حالی است که تعداد روزهای ناسالم برای گروه های حساس در سال جاری رکورددار است.

وی ادامه داد: تعداد روزهای پاک در سال گذشته چهار روز و در هشت ماهه امسال هیچ روز پاکی نداشتیم. تعداد روزهای سالم در سال گذشته ۱۸۲ روز و امسال ۱۵۳ روز به ثبت رسیده است. روزهای ناسالم برای گروه های حساس ۵۴ روز و تا آبان ماه امسال به ۸۹ روز افزایش یافته است. در مجموع تعداد روزهای ناسالم برای عموم در سال گذشته هشت روز بوده است که در این هشت ماه به ۶ روز کاهش یافته است.

علی‌رغم ناپایداری‌های جو از شامگاه شنبه و بارش‌های روز یکشنبه در سطح استان به ویژه نواحی مرکزی و کلانشهر اصفهان همچنان شاخص آلودگی در ۱۵ ایستگاه این شهر کاهش نیافته است و بارندگی تأثیری بر بهبود کیفیت هوا نداشته است. این درحالی است که بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان از روز سه‌شنبه نیز جوی پایدار بر استان حاکم خواهد شد و غلظت آلاینده‌های جوی از اواسط هفته افزایش خواهد یافت.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

2 × پنج =