صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » ثبت جهانی محور تاریخی اصفهان

ثبت جهانی محور تاریخی اصفهان

نماینده اصفهان در مجلس گفت: باید شورایی مرکب از شهرداری و میراث فرهنگی درباره ثبت جهانی محور تاریخی اصفهان تشکیل شود.

تاریخ انتشار: ۱۲:۳۶ - شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۶

به گزارش صاحب نیوز؛ مهدی طغیانی نماینده اصفهان در مجلس در جلسه کارگروه مشترک اداره‌کل میراث فرهنگی استان اصفهان و شهرداری اصفهان، اظهار داشت: در جلسات گذشته مواردی از جمله درخواست برای حضور وزیر میراث فرهنگی در اصفهان مطرح شد و ایشان به زودی سفری به اصفهان خواهند داشت؛ اما باید مشخص شود که از وزیر دقیقاً چه چیزی می‌خواهیم.

وی درباره ثبت جهانی محور تاریخی اصفهان، گفت: باید شورایی مرکب از شهرداری اصفهان و مسئولان اداره‌کل میراث فرهنگی استان تشکیل و درباره ثبت جهانی محور تاریخی اصفهان برگزار شود. ثبت جهانی این محور مزایا و معایبی دارد و قطعاً مزایای این ثبت بیشتر از معایب آن خواهد بود. جزئیات این طرح باید مشخص شود و جمع‌بندی آن پیرامون آن انجام شود تا اینکه در خلال سفر وزیر میراث فرهنگی مطرح شود.

نماینده اصفهان در مجلس با اشاره به موزه بزرگ اصفهان، توضیح داد: در فضای میراث فرهنگی موزه بزرگ اصفهان در محل کارخانه ریسباف، باید با وزیر مطرح شود. این محل با وزارت راه و شهرسازی و بانک ملی درگیر است و می‌توان با مکاتبه با دولت آن را به نتیجه رساند.

طغیانی افزود: ارگان‌های بزرگ و متمول، اماکن مناسب را خریداری و اقدام به تأسیس موزه‌های تخصصی کنند؛ به عنوان مثال فولاد در راستای مسئولیت‌های اجتماعی اقدام به تأسیس موزه تخصصی فولاد کنند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به چالش‌های موجود در بازار تاریخی اصفهان اشاره کرد و توضیح داد: وضعیت برخی سرا‌ها و تیمچه‌های تاریخی بازار اصفهان بسیار نامطلوب است. به دلیل آرامی و ارزانی برخی آن‌ها شغل‌های نامرتبط با روح تاریخی این فضا به آنجا آمده و امکان توسعه آن‌ها وجود ندارد. باید شهرداری اقدام به تهیه طرحی برای رونق دهی به بازار انجام دهد و بعد از رونق دهی به این سرا‌ها و تیمچه‌ها برای تبدیل وضعیت آن‌ها فکری شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

هجده − 16 =