صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » توزیع کتاب باید عادلانه، مطابق نیاز و سلائق هر منطقه باشد

توزیع کتاب باید عادلانه، مطابق نیاز و سلائق هر منطقه باشد

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان گفت: در توزیع کتاب باید هدف، تحصیلات، سن و شغل در نظر گرفته شود و در روستا، شهرستان، حاشیه شهر و مرکز شهر توزیع کتاب عدالانه و مطابق نیاز و سلائق باشد.

تاریخ انتشار: ۱۳:۳۱ - شنبه ۱۴۰۰/۰۹/۶

به گزارش صاحب نیوز؛ آیت‌الله سیدیوسف طباطبایی‌نژاد در دیدار سرپرست و کادر کتابخانه‌های عمومی استان اصفهان با اشاره به عقب بودن سرانه مطالعه کتاب در ایران ، اظهار داشت: متاسفانه علی رغم تلاش‌هایی که در راه کتابخوانی انجام می‌شود بازهم عقب هستیم و همیشه مقام معظم رهبری نیز بر مطالعه بسیار کتاب تذکر می‌دهند.

وی افزود: فرهنگ انسان با کتاب خواندن بالا می‌رود و همانطور که جسم غذا و هوا را با دهان و بینی دریافت می کند، غذای روح هم از چشم و گوش وارد مغز می‌شود و با شنیدن مطالب خوب و خواندن کتاب به مغز می‌رسد.

امام جمعه اصفهان تصریح کرد: آنچه که به انسان رشد می‌دهد گوش و چشم است و اگر کتاب نبود تاریخ بشر مشخص نبود قطعا کتاب‌خوانی یک راه رشد است که خداوند وسیله آن را به ما داده است.

وی گفت: افرادی که در حوزه کتاب کار می‌کنند باید خودشان هم اهل مطالعه باشند و حیف است انسان با کتاب مانوس نباشد.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان با اشاره به اینکه هر نوع کتابی خوانندگان خاص خود را دارد گفت: در توزیع کتاب باید هدف، تحصیلات، سن و شغل در نظر گرفته شود و در روستا، شهرستان، حاشیه شهر و مرکز شهر توزیع کتاب عدالانه و مطابق نیاز و سلائق باشد.

آیت‌الله طباطبایی‌نژاد با بیان اینکه با کتاب و کتاب‌خانه‌ها باید فرهنگ دینی را به مردم آموخت، گفت: تمام سعی دشمن این است که به هر وسیله ای فرهنگ و دین را از ما بگیرد و کتاب خوب وسیله ای برای مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن است .

سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان اصفهان نیز در این دیدار با اشاره به گزارش فعالیت یک سال گذشته کتابخانه‌های عمومی استان، اظهار داشت: در هفته کتاب برنامه سایبان شهر را در دستور کار داریم که 800 برنامه در استان اصفهان برگزار می‌شود و موضوعات مختلفی در آن مطرح می‌شود.

امیر هلاکویی افزود: در حوزه توسعه در 5 سال گذشته علی رغم مشکلات اقتصادی توانستیم با همکاری مسئولان و خیران 50 باب کتابخانه در استان افتتاح کنیم این کتابخانه‌ها در شهرهای فاقد کتابخانه تاسیس شد و همچنان 12 شهر فاقد کتابخانه داریم که به دلیل بودجه و کمبود اعتبار امکان تشکیل کتابخانه وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: از این 50 باب کتابخانه 10 باب در 6 ماهه اول سال جاری بوده که تا پایان سال 6 باب دیگر افتتاح می‌شود و نگاه عدالت محوری را در توسعه کتابخانه‌ها داشتیم.

سرپرست کتابخانه‌های عمومی استان اصفهان با بیان اینکه مشکل گرانی کاغذ و افزایش قیمت کتاب بسیار است، گفت: ما در این راستا از ظرفیت خیران استفاده کردیم و جشنواره نذر کتاب را در استان اصفهان برای اولین بار به افتخار علامه مجلسی نام جشنواره را بحار کتاب انوار دانایی گذاشتیم و در قالب این جشنواره 500 هزار جلد به ارزش بالای 20 میلیارد تومان کتاب جذب کردیم که با اختلاف بسیاری رتبه اول تعداد کتاب موجود در کتابخانه‌های استان را کسب کردیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

پنج × چهار =