صفحه اصلی » اجتماعی » پوشش 85 درصدی واکسن تا 19 آذر در اصفهان

پوشش 85 درصدی واکسن تا 19 آذر در اصفهان

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: از نظر من با این اقداماتی که انجام گرفته و گزارش عملکردهایی که از شهرستان ها می رسد، واکسیناسیون دز اول ما تا ١٩ آذر ماه به بالاتر از ٨۵ درصد می رسد، یعنی همان چیزی که برای یک ایمنی جمعی در استان مورد نیاز است تا امیدوار باشیم وارد پیک ششم نشویم.

تاریخ انتشار: ۱۵:۳۷ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۸
پژمان عقدک در گفت‌وگو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: پوشش دز اول واکسیناسیون ما برای افراد بالاتر از ١٢ سال ٧٨.١۶ صدم درصد است، پوشش دز دوم واکسیناسیون برای افراد بالاتر از ١٢ سال ۶٣.۶٨ است همچنین برای گروه سنی ١٢ تا ١٨ سال پوشش دز اول واکسیناسیون ٧٣ درصد و پوشش دز دوم ١٢ تا ١٨ سال ۵١.۶٠ درصد است.

*7/1 دهم درصد پوشش واکسیناسیون دز سوم

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان عنوان کرد: درصد دز سوم واکسنی که در استان تزریق‌شده ٧.١ دهم است که در حال حاضر پوشش خوبی است؛ در این مرحله گروه اول، کادر بهداشت و درمان و گروه بعد، افراد بالای ۶۵ سال و کسانی که دچار نقص سیستم ایمنی و سرطان ها هستند و از داروهای ضدسرطان استفاده می کنند، است.
عقدک بیان کرد:  در حال حاضر مراکز واکسیناسیون ما برای افراد بالای 65 سال و بیماری های ذکر شده آماده است و می توانند این افراد منتظر تماس تلفنی یا پیامک نباشند و برای دریافت واکسن مراجعه کنند.

پژمان عقدک گفت: در طرح شهدای سلامت که از اول آذر ماه شروع شده، قرار بود هماهنگی بین شبکه های بهداشت و درمان با همکاری بسیج، سپاه، فرمانداری ها، آموزش و پرورش، شهرداری ها و تمام اداراتی که می توانند در این زمینه کمک کنند، بوجود بیاید که خوشبختانه کمیته ها تشکیل و هماهنگی ها صورت گرفته است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: تیم های سیار تشکیل شده، اطلاع رسانی در سطح شهرستان ها انجام شده و در جهت اقناع سازی افرادی که هنوز برای واکسن زدن تصمیم نگرفته اند، باید اقداماتی صورت بگیرد.

عقدک با بیان اینکه در این رابطه با افراد  واکسن هراس، واکسن گریز و  واکسن ستیز  روبرو هستیم، گفت: در شهرستان ها از افرادی که ضریب نفوذ بالاتری دارند کمک گرفتیم تا در جهت اقناع سازی این افراد کار کنند.
*تا 19 آذر پوشش واکسیناسیون به بالای 85 درصد می رسد
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان عنوان کرد: از نظر من با این اقداماتی که انجام گرفته و گزارش عملکردهایی که از شهرستان ها می رسد، واکسیناسیون دز اول ما تا ١٩ آذر ماه به بالاتر از ٨۵ درصد می رسد، یعنی همان چیزی که برای یک ایمنی جمعی در استان مورد نیاز است تا امیدوار باشیم وارد پیک ششم نشویم،.
وی افزود: باتوجه به وضعیت رنگبندی کرونایی در استان که منتشر شد، استان وضعیت خوبی دارد و نسبت به سه ماه گذشته در بهترین شرایط خودمان قرار گرفتیم؛ 5  شهرستان در وضعیت آبی و ١٧ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند که بهترین رنگبندی است که در ٣ ماه گذشته داشتیم.

عقدک در بخش دیگری از صحبت های خود در مورد سویه جدید کرونا که در آفرایقا شناخته شده گفت: این سویه نسبت به برخی از واکسن ها مقاوم تر و سرعت شیوعش تا ۵٠ درصد بیشتر است، همچنین احتمال بیماری زایی و مرگ این نوع از کرونا بالاتر است، گفته شده تا کنون در ۶٠ کشور دنیا شناسایی شده است و اگر علائمی پیدا کند آن علائم وخیم تر از کرونای اولیه است.

عقدک در خصوص پیشگیری از ابتلا به این نوع از کرونای جهش یافته گفت: واکسیناسیون از همه موارد مهمتر و بعد از آن بهترین کاری که می توان انجام داد و قبل تر نیز گفته شده، رعایت بهداشت فردی، رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک، شستشوی دست و ایجاد تهویه مناسب در فضاهای بسته است.

پژمان عقدک در پایان خاطرنشان کرد: این‌ها کارهای اساسی است که برای همه انواع کرونا می تواند موثر باشد، برای این سویه جدید از کرونا نیز همین شرایط موثر خواهد بود، باید منتظر بود تا تحقیقات روی این سویه انجام شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

هفت − 3 =