صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » گزارش » دانشجویان چشم انتظار کلاس های حضوری!/ آخرین اخبار از بازگشایی مجدد دانشگاه‌ها و امتحانات حضوری دانشگاه های اصفهان+ جزئیات

دانشجویان چشم انتظار کلاس های حضوری!/ آخرین اخبار از بازگشایی مجدد دانشگاه‌ها و امتحانات حضوری دانشگاه های اصفهان+ جزئیات

اکنون با روحدی صعودی کرونا، نیاز به برنامه ریزی و فراهم شدن امکان حضور در دانشگاه‌ها احساس می‌شود، اما به طور قطع  این مهم نیاز به برنامه ریزی دارد و نباید شتاب زده عمل کرد، چرا که سلامت دانشجویان الویت است.

تاریخ انتشار: ۱۰:۵۳ - چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۱۷

به گزارش صاحب نیوز؛ اصفهان با حدود ۲۰۰ هزار دانشجو، هفت هزار و ۲۰۲ عضو هیات علمی و ۱۸۰ دانشگاه و موسسه آموزش عالی، دومین استان دانشگاهی کشور است و به‌عنوان یکی از قطب‌های دانشگاهی و علم و فناوری کشور درصد قابل توجهی از دانشجویان کشور را به خود اختصاص داده است.

بر اساس تصمیمات وزارت علوم مبنی بر بازگشایی مجدد دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، وضعیت  بازگشایی دانشگاه‌های کشور مشخص شد.

اواسط مهر ماه سال جاری بود که ستاد ملی مقابله با کرونا با صدور مصوبه‌ای اجازه بازگشت به آموزش حضوری دانشجویان را از ۱۵ آبان ماه جاری به وزارت علوم و بهداشت ابلاغ کرد. بر این اساس مقرر شد دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی از روز ۱۵ آبان‌ماه و مقطع کارشناسی از روز شنبه به صورت حضوری در کلاس‌های درس فعالیت داشته باشند.

این تصمیم در حالی ابلاغ شد که به نظر مسئولان دانشگاه‌ها به دلایلی از جمله مشکلات بودجه‌ای، عدم واکسیناسیون صدردصدی دانشجویان و همچنین نداشتن برنامه دقیق عملی برای رعایت شیوه‌نامه های بهداشتی در مراکز خوابگاهی و غیره، تمایلی به شروع آموزش‌های حضوری نداشتند و ترجیح دادند همچنان دانشجویان در بستر مجازی، آموزش‌های خود را دریافت کنند.

پس از ابلاغ این تصمیم، محمد علی زلفی گل  وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در خصوص تصمیمات وزارت علوم برای بازگشایی دانشگاه‌ها از ۱۵ آبان، اظهار کرد: اختیار بازگشایی مراکز آموزش عالی و آغاز آموزش حضوری دانشجویان به دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی داده شده تا این مراکز بر اساس امکاناتی که دارند برای حضور دانشجویان اولویت بندی کنند و مشخص شود کدام گروه‌ها می‌توانند در دانشگاه‌ها حضور فیزیکی داشته باشند.

بنابه گفته وزیر علوم، نگاه و سیاست وزارت علوم در مورد بازگشایی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی این است که به مرور دانشجویان در این مراکز حضور فیزیکی داشته باشند.

وزیر علوم تاکید کرد: در حال حاضر ستاد ملی مقابله با کرونا اجازه بازگشایی دانشگاه‌ها و آغاز آموزش حضوری دانشجویان را صادر کرده است، اما همانطور که عنوان شده دانشگاه‌ها بر اساس شرایط و امکانات خود، حضور دانشجویان را اولویت بندی می‌کنند.

دانشگاه اصفهان
معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه اصفهان در اطلاعیه‌ای برای از سرگیری آموزش حضوری در نیم سال اول سال ۱۴۰۱-۱۴۰۰ اعلام کرد:

کلاس‌های مقطع دکتری از ابتدای آبانماه به صورت حضوری تشکیل  شد. کلاس‌های مقاطع تحصیلات تکمیلی مشترک بین دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد همچنان به صورت غیرحضوری تداوم خواهد یافت.

رؤسای دانشکده‌ها مسئولیت برنامه ریزی و نظارت بر تشکیل کلاس‌های حضوری در دانشکده را بر عهده داشته و انتظار می‌رود هماهنگی‌های لازم را با سایر بخش‌های ستادی جهت رعایت کامل دستوالعمل‌های بهداشتی از جمله اطمینان از سلامت اعضای هیأت علمی و دانشجویان انجام دهند.

محل تشکیل کلاس های حضوری در سامانه گلستان مشخص شده است. تدابیر و تمهیدات الزام برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و پیشگیری از شیوع بیماری در کلاس ها، آزمایشگاه ها، کارگاه ها، وسایل حمل و نقل، سالن های غذاخوری، خوابگاه ها و سایر مکان های جمعی دانشگاه اندیشیده شده و بخش های پشتیبانی آماده ارائه خدمات لازم هستند.

در این اطلاعیه همچنین اعلام شده هرگونه حضور دانشجویان در محیط دانشگاه (حضور در کلاس، آزمایشگاه، خوابگاه، رستوران‌ها و …) مستلزم ارائه کارت الکترونیک مبنی بر تزریق دو دوز واکسن کرونا است. در صورت اثبات عدم انجام واکسیناسیون و یا مخدوش بودن مدارک طبق مقررات رفتار خواهد شد و مسئولیت تبعات آن به عهده دانشجو است.

دانشجویان غیرایرانی شاغل به تحصیل در دانشگاه نیز جهت دریافت هر نوع خدمات، لازم است علاوه بر ارائه مدارک انجام واکسیناسیون کرونا، مدارک پوشش بیمه سلامت خود را نیز ارائه کنند. همچنین دانشجویان مقطع دکتری متقاضی و واجد شرایط اسکان دانشجویی با مراجعه به سامانه پیشخوان گلستان، درخواست اسکان خود را در اسرع وقت ارسال کنند. دانشجویانی که اسکان داده می شوند، الزاماً باید در پایش های بهداشتی شبانه مجموعه سراها شرکت و هرگونه علائم ناشی از احتمال ابتلا به کرونا را به مسئولان اطلاع رسانی کنند.

همچنین رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مندرج در ابلاغیه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دوران کرونا در محیط دانشگاه الزامی است و در صورت عدم توجه به دستورالعمل ها مطابق مقررات برخورد خواهد شد. در صورت کاهش پاندمی و ثبات وضعیت و شرایط ایمن و بهداشتی، در هفته های آینده برنامه ریزی جهت تشکیل کلاس های عملی و آزمایشگاهی، برگزاری آزمون‌های پایان ترم به صورت حضوری و بازگشت به روال حضوری دانشگاه در مقاطع کارشناسی ارشد و کارشناسی نیز در دستور کار خواهد بود.

دانشگاه صنعتی اصفهان

در این راستا معاونت آموزشی دانشگاه صنعتی اصفهان در اطلاعیه‌ای به دانشجویان تحصیلات تکمیلی اعلام کرد:
بر اساس پیشنهاد شورای تحصیلات تکمیلی و تایید هیئت رئیسه دانشگاه، از روز شنبه ۲۹ آبان تمام کلاس‌هایی که طبق مصوبات، خاص مقطع دکتری بود، اعم از این‌که دانشجوی دکتری یا کارشناسی ارشد در آنها ثبت‌نام کرده بودند صرفاً به صورت حضوری و با رعایت شیوه نامه های بهداشتی برگزارخواهد شد.

در این اطلاعیه گفته شده که لیست دروس از طرف دانشکده‌ها اعلام خواهد شد و سایر کلاس‌های تحصیلات تکمیلی همچنان تا پایان نیمسال جاری به صورت مجازی برگزار خواهند شد. همچنین تمام آزمون‌های پایانی نیمسال جاری مقاطع تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکتری) به صورت حضوری برگزار خواهد شد.

در این اطلاعیه در خصوص اقامت درخوابگاه‌ها، حضور در کلاس‌ها و آزمایشگاه‌ها و سایر بخش‌های دانشگاه اعلام شد که منوط به تکمیل واکسیناسیون با ارائه گواهی مربوطه و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی است. تبعات ناشی از عدم اقدام لازم به عهده دانشجویان خواهد بود. با معدود دانشجویان دارای معذوریت پزشکی بر اساس شیوه‌نامه‌های خاص رفتار خواهد شد و تا زمان اعلام تصمیم جدید دانشگاه در خصوص نحوه برگزاری دفاعیه‌ها و امتحانات جامع، روال قبلی ادامه خواهد یافت.

دانشگاه آزاد اسلامی

پیام نجفی  رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان اصفهان با اشاره به بحران کرونا و تغییر شیوه آموزش به سمت آموزش مجازی، گفت: با تغییر زیرساخت‌ها و شرایط کرونا هم اکنون به سمت شیوه‌های هوشمند در حرکت هستیم که ترکیبی از آموزش حضوری و مجازی است.

محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، از آغاز کلاس‌های آموزش حضوری این دانشگاه در چند شهر کشور با وضعیت آبی کرونایی خبر داد و گفت: آموزش‌های مجازی موقتی هستند و با بازگشت به شرایط عادی از لحاظ شیوع بیماری کرونا به آموزش‌های حضوری باز خواهیم گشت.

بنابرتصمیم دانشگاه آزاد اسلامی مرکز مقرر شده کلاس های تمام مقاطع تحصیلی در شهرهای با رنگبندی آبی و مقاطع تحصیلات تکمیلی در شهرهای با رنگبندی زرد  به صورت حضوری برگزار می شود.

دانشگاه جامع علمی کاربردی
در آخرین اطلاعیه دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور از حضوری شدن کلاس های درس دانشگاه های علمی کاربردی سراسر کشور از روز شنبه ۱۵ آبان ماه خبر داده بود.

دانشگاه پیام نور
کلاس های درسی دانشگاه پیام نور همچنان به شیوه غیرحضوری برگزار می شود.

در این میان دانشجویان نیز نظرات متفاوتی در خصوص حضور در دانشگاه‌ها دارند، عده‌ای ترس از کرونا را مانعی برای حضوری شدن کلاس‌های درس می‌دانند و معتقدند که با شیوه آموزش مجازی می‌توان ادامه داد و از سویی دیگر هستند دانشجویانی که از خانه نشینی خسته شده‌اند و می‌خواهند به سر کلاس درس و دانشگاه‌ها بازگردند و معتقدند آموزش مجازی باعث اُفت تحصیلی می‌شود و آن طور که باید و شاید جوابگوی نیاز دانشجویان نیست.

مسلما باید به سمت از سرگیری آموزش‌های حضوری حرکت کنیم و حالاکه واکسیناسیون در کشور قوت گرفته و روند بیماری فعلا خیلی شدید نیست و شهر ها آبی شدند، نیاز به برنامه ریزی و فراهم شدن امکان حضور در دانشگاه‌ها احساس می‌شود، اما به طور قطع  این مهم نیاز به برنامه ریزی دارد و نباید شتاب زده عمل کرد.

امید است این روند به خوبی انجام شود و در ترم تحصیلی آینده شاهد حضور دانشجویان در کلاس‌های درس دانشگاه‌ها باشیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

دو + 19 =