صفحه اصلی » اجتماعی » فریب پرونده سیاه سایت های همسریابی را نخورید!

فریب پرونده سیاه سایت های همسریابی را نخورید!

یکی  از روش های شیادان برای به دام انداختن افرادی که قصد ازدواج دارند طراحی و فروش نرم‌افزارهای جعلی همسریابی در فضای مجازی و به‌ خصوص پیام‌ رسان تلگرام است که اطلاعات شخصی و مالی فرد خریدار را به سرقت می‌برد.

تاریخ انتشار: ۱۱:۰۰ - چهارشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۱۷

به گزارش صاحب نیوز؛ کافی است کلمه همسریابی را در اینترنت جست‌وجو کنید، هزاران عنوان و سایت مختلف در این زمینه به شما معرفی می‌شود، البته در کنار معرفی این سایت‌ها اخبار بسیاری از کلاهبرداری‌ها، سوءاستفاده از احساسات و عواطف افراد، اخاذی و … به چشم می‌خورد که زنگ هشداری برای افراد بی‌تجربه‌ای است که واقعاً به دنبال تشکیل خانواده و داشتن زندگی آرام هستند و در دام سودجویان گرفتار می‌شوند و گاهی آبروی خانوادگی و مال آن‌ها در این مسیر از دست می‌رود و نگاه بدبینانه‌ای به ازدواج و جنس مخالف پیدا می‌کنند

*بازی با احساسات دختران جیب شیادان را پر می‌کند

ازدواج در دین اسلام امری مقدس است، تشکیل خانواده نیز در طبیعت بشر به ودیعه گذاشته شده حال این اتفاق مبارک برای عده‌ای شیاد دستمایه شده تا با بازی دادن احساسات برخی دختران جوان به هدف شوم خود دست یابند و کیسه خود را از این طریق از پر کنند.

اکنون که در عصر تکنولوژی و ارتباطات به سر می بریم به جای استفاده از این ابزار سودمند، این امکانات برای عده ای به مثابه بازی و سرگرمی به شمار آمده و در این مسیر تا ریختن آبروی دیگران پیش می روند و عده ای دیگر تنها به دست یافتن پول های هنگفت آن هم فقط با نشستن پشت یک دستگاه کامیپوتر، لب تاپ یا گوشی های همراه می اندیشند.

هر چند دختران جوان باید سطح اطلاعات و آگاهی خود را از مرزهای تکنولوژی فریبنده امروزی فراتر برده و بدانند که اگر کسی به معنای واقعی به دنبال تشکیل خانواده و ازدواج است هرگز از پشت سیستم های خشن عصر ارتباطات به دنبال همسر آینده خود نمی گردد.

*ازدواج های مجازی، تیشه بر ریشه بر بنیاد خانواده

امروزه این ابزارهای نوین چه بی رحمانه احساسات و عواطف انسان ها را به بازی گرفته و همچنان به کار خود ادامه می دهند و چه افسوس که با هشدار و آگاه سازی بیشمار به نسل جوان در این زمینه که نه فقط فضای ماجزی اعم از اینستاگرام و تلگرام و واتس آپ، بلکه سایت های همسریابی نیز نمی تواند همسر آینده شما را انتخاب کند. انتخاب همسر امری ساده و پیش پا افتاده نیست که هر فردی به خود اجازه دهد در دنیای مجازی دم از ازدواج و تشکیل خانواده این امر مقدس و الهی بزند.

ولی افسوس که با تلنگرها و هشدارها همچنان سایت های همسریابی قربانی می گیرد، قربانیانی که در کنار خسارت های مالی دار آسیب های روحی و روانی بسیاری شده و باید راه درمان را طی کنند، راهی که شاید بسیاری از این قربانیان به این درمان ها اعتقادی نداشته و زندگی و آبروی خود را از دست رفته می دانند.

داستان دخترانی که فریب این گونه سایت ها را خورده اند، غمگین است، دخترانی پاک که تنها انگیزه آنها یافتن همسری همراه برای زندگی آرام بوده است

یکی  از روش های شیادان برای به دام انداختن افرادی که قصد ازدواج دارند طراحی و فروش نرم‌افزارهای جعلی همسریابی در فضای مجازی و به‌ خصوص پیام‌ رسان تلگرام است که اطلاعات شخصی و مالی فرد خریدار را به سرقت می‌برد.

* خودتان را از سایت های جعلی دور کنید 

سایت‌ها و نرم‌افزارهای ازدواج از دیرباز مورد توجه بعضی از کاربران بوده و همین امر باعث سوءاستفاده مجرمین سایبری و طراحی سایت‌ها و نرم‌افزار جعلی با موضوع ازدواج شده است. رویکرد مجرمان از طراحی سایت‌ها و نرم‌افزارهای ازدواج عمدتاً به سه روش صورت می‌گیرد در روش اول با فریب کاربران، مبالغی درجهت ثبت‌نام و یا معرفی افراد مختلف از افراد اخذ و اطلاعاتی ارائه نمی‌ شود.

در نوع دوم کاربر در زمان خرید خدمات برنامه به درگاه پرداخت اینترنتی جعلی یا فیشینگ هدایت‌شده و پس وارد کردن اطلاعات بانکی از جمله شماره کارت، رمز دوم پویا اقدام به برداشت اینترنتی غیرمجاز می‌کنند.  درنهایت مجرمان سایبری پس از دریافت تصویر و اطلاعات خصوصی و شخصی قربانیان، با تهدید به افشاء و انتشار تصاویر آنان بحث اخاذی مالی و سایر سوءاستفاده‌های دیگر را مطرح می‌کنند.

گاه شیادان فضای مجازی در این زمینه به صورت گروهی فعالیت می کنند، قربانیان این گونه سایت ها بیشتر بانوان هستند اما به ندرت دیده شده که برخی از مردان نیز در دام اینگونه سایت ها گرفتار شده اند.

توصیه پلیس

پلیس فتا همواره به جوانان توصیه می کند که: در فضای مجازی به افراد غریبه اعتماد نکنید، پروفایل های مجازی با ثبت داده ها و شناسه های غیرواقعی به راحتی قابل ایجاد هست.

اکثر وب سایت ها یا کانال ها با موضوع همسریابی تنها به شکل یک جامعه مجازی با هدف درآمدزایی راه اندازی می شوند و بعضاً ادمین ها خارج از کشور ساکن هستند.

پرونده های بسیاری در رابطه با سایت ها و کانال های همسریابی با موضوع کلاهبرداری، اخاذی، اغفال و سوءاستفاده های دیگری در پلیس فتا استان ها تشکیل و رسیدگی شده است.

نامزدی یا ازدواج های صورت گرفته از طریق این پلت فرمها، غالباً با شکست مواجه می شود زیرا اشخاص برچسب هایی به همدیگر نسبت می دهند و این امر باعث عدم اعتماد طرفین به یکدیگر برای برپایی زندگی محکم و توأم با احترام می شود.

برخی از افراد مذکر با نیت های نادرست مانند دوستیابی یا حتی اخاذی به این وب سایت ها مراجعه می کنند که با فریب سوژه های مونث، به زندگی اجتماعی آنها آسیب های جدی وارد می کنند.

قبل از شروع یک رابطه عاطفی و رسمی به هدف همسرگزینی حتماً از جلسات حضوری و آنلاین مشاورین خبره ازدواج استفاده کنید.

متأسفانه در جریان رسیدگی به تعداد محدودی از پرونده ها مشاهده می شودکه شاکی به صورت عمدی اقدام به تله گذاری و متهم ساختن شخصی به هدف انتقامجویی می کند بر این اساس برای این افراد به خواسته شخص زیان دیده پرونده اعاده حیثیت در دادسرا تشکیل می شود.

همیشه از فروشگاه های معتبر صاحب مجوز از نظام صنفی مربوطه و دارای نماد اعتماد الکترونیکی(ای نماد) خریدهای اینترنتی داشته باشید و قبل از پرداخت هزینه نسبت به اصالت فروشنده یا درگاه پرداخت بانکی اطمینان حاصل کنید.

* هیچ چیز از رصد پلیس فتا دور نیست

هیچ سایتی تحت عنوان همسریابی دارای مجوز نیست، تاکنون هیچگونه مجوز رسمی و قانونی مبنی برفعالیت اینگونه سایت‌ها و کانال‌ها صادر نشده نشده است، از این رو به هیچ عنوان هیچ سایتی نباید در این حوزه فعالیت کند، سوءاستفاده از عواطف و احساسات مراجعه کنندگان یکی از آسیب‌های حضور در چنین فضا‌هایی است و علاوه بر آن کلاهبرداری‌های مالی توسط افراد سودجو و فرصت طلب را نیز شاهد هستیم و برخی فرصت‌طلبان با این نام و نشانی اقدامات مجرمانه‌ای ازجمله کلاهبرداری، فریب و … انجام می‌دهند که مال، حیثیت و آبروی قربانیان این حوزه آسیب می‌بیند و بزه دیده می‌شوند.

همان طور که گفته شد پرونده های بسیاری در این زمینه در پلیس فتا استان های مختلف تشکیل شده و همچنان سایت های همسریابی در سایه ناآگاهی جوانان و بعضا حرف و حدیث دیگران قربانی این گونه سایت های می شود.

نکته ای که حائز اهمیت است، دخالت دیگران در سرنوشت و ازدواج جوانان است به ویژه دختران جوان در این فرهنگ غلط بیشترین آسیب را می بینند و گاه از روی فشار صحبت های دوست و همسایه به این گونه سایت ها روی می آوردند در حالی که خودشان به واقع می دانند عضویت در این سایت ها سرانجام خوبی ندارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

نوزده + 5 =