صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » کمرنگی عدالت اجتماعی در کشور، نیازمند توجه دولت/ حوزه و دانشگاه دولت ها را ملزم به اجرای عدالت کنند

کمرنگی عدالت اجتماعی در کشور، نیازمند توجه دولت/ حوزه و دانشگاه دولت ها را ملزم به اجرای عدالت کنند

رئیس اندیشگاه بیانیه گام دوم مؤسسه تنظیم و نشر آثار رهبر معظم انقلاب گفت:  عدالت اجتماعی که یکی از آرمان‌های ما بود در جامعه دیده نمی‌شود، دانشگاه و حوزه باید مجلس و دولت را الزام به اجرای عدالت اجتماعی و عدالت در پرداخت‌ها کنند.

تاریخ انتشار: ۱۱:۴۹ - پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۲۵

به گزارش صاحب نیوز؛ حجت‌الاسلام والمسلمین علی ذوعلم شامگاه چهارشنبه ۲۴ آذر ماه در نشست هم‌اندیشی وحدت حوزه و دانشگاه که به میزبانی دانشگاه اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: باید در یک نشست‌های هم‌اندیشی درباره موانع نزدیکی دانشگاه و حوزه صحبت شود. یک بخشی از این موانع به پیشینه تاریخی دانشگاه برمی‌گردد، در ابتدا دانشگاه برای تعطیلی حوزه ایجاد شد. منشأ حوزه‌های علمیه دانش و نگاه توحیدی است و دانشگاه مرکزی علمی با شاخه‌های مختلف، اختلاف نظرهای این دو مرکز همچنان پابرجا است.

رئیس اندیشگاه بیانیه گام دوم مؤسسه تنظیم و نشر آثار رهبر معظم انقلاب افزود: تلاش‌های بسیاری برای بدبینی دو نهاد حوزه و دانشگاه به یکدیگر شد و در این باره حضرت امام (ره) نیز بیاناتی دارند. حوزه و دانشگاه به گفته مقام معظم رهبری باید در هم ذوب بشوند. زمانی که صحبت از همکاری و تعامل حوزه و دانشگاه می‌شود، مراتب پیش از وحدت است و وحدت در قله باید حاصل شود. برای رسیدن به این مهم باید واقع‌بینانه اندیشید، در انقلاب حوزه و انقلابی دانشگاه به یکدیگر نزدیک شدند، اما بدنه حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌های ما با یکدیگر فاصله دارند.

وی بیان کرد: در عرصه‌های مختلف از جمله سیاست هنوز مبنای علم دانشگاهی، اسلامی نشده است. امروز دانش اقتصاد به عنوان یک دانش مادی تلقی می‌شود و با نگاه معنوی اسلام فاصله زیادی دارد. همچنان با افقی که امام خمینی (ره) تدوین کردند فاصله بسیاری وجود دارد و نیاز است با شناسایی اقتضائات و فراهم کردن لازم این  موارد وحدت ایجاد شود.

حجت‌الاسلام  ذوعلم تصریح کرد: اگر وحدت حقیقی بخواهد شکل بگیرد باید مدل‌های علمی و دینی مشترکی تدوین شود، تحول در علوم انسانی و تولید علم اسلامی بحث‌های جدی است که زمینه‌های این وحدت می‌تواند باشد. اگر جامعه بخواهد انسجام معنایی و ریشه‌دار داشته باشد، باید از یک مرکز اندیشه اشاعه یابد، اما امروزه با دو مرکز حوزه علمیه و نهاد دانشگاه مواجه هستیم.

*برداشت‌های نادرست حوزه و دانشگاه از یکدیگر، مانع وحدت

وی بیان داشت: یکی از موانع نیز برداشت‌های نادرست حوزه و دانشگاه از یکدیگر هستند. باید با همت دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه قدم‌های محکمی برداشته شود. در بیانیه گام دوم انقلاب آسیب شناسی دقیقی وجود دارد، بر این اساس دانشگاهیان و حوزویان ما نسبت به آرمان‌های انقلاب اسلامی بی‌اعتنا و یا ملزم نبودند.

رئیس اندیشگاه بیانیه گام دوم مؤسسه تنظیم و نشر آثار رهبر معظم انقلاب ادامه داد: اقتضائات اساتید دانشگاه و حوزه نسبت به التزامات انقلاب باید مشخص شود.دانشجویان و فارغ التحصیلان ما دیدگاهی نسبت به انقلاب و ارزش‌ها و آرمان‌های جامعه اسلامی ندارند، این کمبود به کم‌کاری اساتید برمی‌گردد. حتی در سطوح بالا هم به این مسائل کم توجهی می‌شود، ۱۰ سال است سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تدوین شده اما اجرا نمی‌شود و برای سند ۲۰۳۰ کارگروه‌های تخصصی تشکیل شد.

*تاکید رهبر معظم انقلاب در شکل گیری کرسی های آزاداندیشی

وی در خصوص کرسی های آزاد اندیشی متذکر شد: چند سال پیش مقام مظم رهبری دستور شکل‌گیری کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه را دادند، اما در اجرا چنین چیزی رخ نداد این درحالی است که ایشان چند بار پیگیر این موضوع بودند. دانشجو باید آزادانه صحبت‌های خود را بیان کنند.

حجت‌الاسلام  ذوعلم  ابراز کرد: بیانیه گام دوم انقلاب چتر باز دارد و هر جوان ایرانی می‌تواند خود را ذیل آن قرار دهد. این بیانیه به جوانان امید می‌دهد و به آن‌ها امید به آینده کشور می‌دهد. حوزه و دانشگاه یکی از کارکردهای همکاری را بر اصلاح روش‌ها برای جذب جوانان به این بیانیه تعریف کنند. باید دانشجویان و طلاب با یک طراحی درست در بستر میانی گام دوم در کنار هم گیرند و با حضور در کنار هم پیشرفت شکل گیرد.

وی ادامه داد: عدالت اجتماعی که یکی از آرمان‌های ما بود در جامعه دیده نمی‌شود، دانشگاه و حوزه باید مجلس و دولت را الزام به اجرای عدالت اجتماعی و عدالت در پرداخت‌ها کنند. بارها رهبر معظم انقلاب مطرح کردند که دسته بندی ظاهری و جناحی و سیاسی را کنار بگذارید و ملاک‌قانون اساسی است. اما آیا در عمل به این برادری رسیده‌ایم؟، جامعه از این اتفاق آسیب خواهد دید. با این برادری، کلیشه‌سازی‌ها و برچسب زدن‌ها از بین خواهد رفت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

بیست − نه =