صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » اقتصاد برتر، مستلزم چاره‌ اندیشی است/ بقای نظام جز با کمک حوزه و دانشگاه در موضوع قدرت نرم حاصل نمی شود

رئیس دانشگاه اصفهان:

اقتصاد برتر، مستلزم چاره‌ اندیشی است/ بقای نظام جز با کمک حوزه و دانشگاه در موضوع قدرت نرم حاصل نمی شود

رئیس دانشگاه اصفهان گفت: اگر بخواهیم کشور از نظر اقتصادی به یک قدرت برتر تبدیل شود چاره‌ای جز تدوین یک مدل و نظریه در حوزه اقتصادی باشیم.

تاریخ انتشار: ۱۱:۲۶ - پنجشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۲۵

به گزارش صاحب نیوز؛ حسین هرسیج عصر چهارشنبه ۲۴ آذر ماه در نشست هم‌اندیشی وحدت حوزه و دانشگاه که به میزبانی دانشگاه اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: این موضوع که چرا از اوایل انقلاب تاکنون، دشمن به دنبال ترور شخصیت‌های علمی و حوزوی بوده یکی از بزرگ‌ترین مسائل بوده است، تمام این شخصیت‌ها در علم خودشان تخصص داشتند و به زمان خود عالم بودند، علم آن‌ها منجر به اقتدار و قدرت در عرصه‌های مختلف شده است.

رئیس دانشگاه اصفهان افزود: سه نوع قدرت در دنیا وجود دارد قدرت سخت، قدرت نیمه‌سخت و قدرت نرم، این سه نوع قدرت مکمل هم‌دیگر هستند و منجر به تأثیرگذاری کشورها خواهند شد. بر اساس این تقسیم بندی که توسط یک پژوهشگر ارائه شده، آمریکا با توجه به بودجه کلان نظامی، آمریکا یک ابرقدرت نظامی است. از طرفی چین در حوزه قدرت نیمه سخت که قدرت‌های اقتصادی و اجتماعی است دست بالا را دارد.

وی بیان کرد: نوع سوم قدرت دارای نفوذ و شیوع بیشتری است، در سطح قدرت نرم قدرت‌های متفاوت وجود دارد و گذاری از بازیگران دولتی به بازیگران غیر دولتی رخ داده است. از حدود چهار دهه پیش قدرت شرق شروع به رشد کرد و قدرت غرب رو به افول رفت. با توجه به تغییر و تحولاتی که در دنیا رخ داده، نقاط ضعف ایران را در این سه قدرت باید بررسی شود.

هرسیج متذکر شد: بیشترین مشکلات کشور از حیث قدرت نرم و نیمه سخت است، پس از انقلاب دولت‌های مختلف در ایران به شکل سوسیالیستی و لیبرالیستی اداره شده و اجرای آن حتی از لیبرال‌های آمریکا بدتر عمل کردند.

وی ادامه داد: حوزه و دانشگاه می‌توانند با بررسی این مسائل ایران را به سمت تبدیل شدن به یک قدرت جهانی سوق دهد. از حیث نظامی و امنیتی ایران توانسته قدرت تأثیرگذار منطقه باشیم و دشمن به دنبال تهدید نظامی و امنیتی نمی‌رود. از نظر کیفی توانستیم امنیتی را ایجاد کنیم که موجب ارعاب دشمن شود.

رئیس دانشگاه اصفهان گفت: اکثر دولت‌های بر اساس مدل‌های برآمده از دین عمل نکردند و سعی در اجرای مدل‌های وارداتی از غرب بودند. تبعات این تصمیم‌های اشتباه را نظام جمهوری اسلامی می‌دهد و هم‌اکنون نارضایتی‌های مختلفی وجود دارد. این این مساله حوزه و دانشگاه باید ورود و آسیب شناسی کنند.

*باید به دنبال یک مدل آلترناتیو در حوزه اقتصادی باشیم که حوزه و دانشگاه باید آن را تدوین کنند

وی بیان کرد: باید به دنبال یک مدل آلترناتیو در حوزه اقتصادی باشیم که حوزه و دانشگاه باید آن را تدوین کنند. مدل‌های قبلی منجر با نارضایتی اجتماعی و شکاف عمیق بین طبقات جامعه شده است. نباید از دولت‌مردان و نمایندگان مجلس انتظار ارائه چنین مدل‌هایی را داشت. همیشه به دنبال نسخه‌های وارداتی هستیم، چراکه ترجمه راحت‌تر از تدوین است.

هرسیج تصریح کرد: اگر بخواهیم کشور ما از نظر اقتصادی به یک قدرت برتر تبدیل شود چاره‌ای جز تدوین یک مدل و نظریه در حوزه اقتصادی باشیم. این کار را پیش‌تر شهدایی مانند شهید صدر و مطهری انجام دادند و به همین دلیل هم شهید شدند.

وی ابراز داشت: در حوزه‌های مختلف قدرت نرم مثل حوزه‌های نانو و آی‌تی حرکت‌های مثبتی صورت گرفته است. در این موضوع هم نیاز است که حوزه و دانشگاه برای اقناع جامعه دست در دست هم دهند. ماهیت قدرت نرم فکر است، نمی‌شود با زور و اجبار یک باور و احساس را به مردم تحمیل کرد.

رئیس دانشگاه اصفهان گفت: اهالی استدلال و منطق و حکمت می‌توانند با نفوذی که در بین مردم دارند، این عمل را به درستی پیش ببرند، قدرت نرم را نه نیروی‌های نظامی نه نیروی‌های حاکمیت می‌توانند انجام دهند، بلکه حوزه و دانشگاه باید در گسترش این تفکر کمک کنند.

وی یادآور شد: دشمن با تمرکز بر قدرت نرم تلاش در تضعیف قدرت جمهوری اسلامی دارد و باید به ابزارهای مقابله با این جنگ مجهز شد. اگر بقای نظام را می‌خواهیم راهی جز کمک حوزه و دانشگاه در موضوع قدرت نرم نداریم.

هرسیج در پایان گفت: نظام ما بر مردم‌سالاری دینی است و باید مردم را اقناع کرد. ادراکات، احساسات و برداشت‌ها اگر اصلاح نشود، افعال مردم هم به گونه‌ای دیگری خواهد بود. در مواقع بحرانی نیازی به مردمی داریم که با جان و دل نظام را قبول داشته باشند. در قدرت نرم باید دل‌ها و قلب‌ها را فتح کرد، باید  افکار و نیازهای جامعه و نسل جوان را شناسایی کنیم به آن‌ها به درستی پاسخ دهیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

یازده + سیزده =