صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » “بود نبود بودگار بود” ویژه برنامه شب یلدای خانه ادبیات افغانستان

“بود نبود بودگار بود” ویژه برنامه شب یلدای خانه ادبیات افغانستان

ویژه برنامه شب یلدای خانه ادبیات افغانستان با عنوان «بود نبود، بودگار بود» با همکاری حوزه هنری اصفهان برگزار شد.

تاریخ انتشار: ۱۴:۲۲ - جمعه ۱۴۰۰/۰۹/۲۶

به گزارش صاحب نیوز؛ مراسم جشن شب یلدا با عنوان «بود نبود، بودگار بود» شب گذشته با حضور علاقه‌مندان به تاریخ و فرهنگ پارسی در سالن سعدی حوزه هنری اصفهان برگزار شد.

راهان پارسی (غلام‌عباس حسینی ) مدیر خانه ادبیات مستقل افغانستان، در این مراسم با بیان اینکه شب یلدای ایرانی یا همان شب چله‌ افغانستانی؛ یکی از هزاران نقاط مشترک فرهنگ دیرینه‌ مردم این منطقه جفرافیایی است اظهار کرد: همه وظیفه داریم در جنگ با مدرنیته و جهانی شدن، از این فرهنگ‌ها پاسبانی کنیم. سعی ما در خانه ادبیات مستقل افغانستان نیز همیشه همین بوده و است که همواره از سوی حوزه هنری استان اصفهان نیز برای اجرای این اهداف یاری شده‌ایم. امشب با چیدن کرسی و آراستن آن با ترمه و خامک‌دوزی، همچنین پوشیدن لباس های محلی هر دو کشور خواستیم نشان بدهیم ریشه و بنیاد ما یکی‌ است.

حیدر نیای‌راد کارشناس ادبی در ادامه در خصوص فلسفه و چرایی برگزاری مراسم شب یلدا در فرهنگ پارسی صحبت کرد.

خوشنواز، نوازنده ساز سنتی دمبوره (یکی از سازهای میهنی افغانستان)، اجرا و خوانش یکی از اشعار حافظ با مطلع سحرم دولت بیدار به بالین آمد… و غزل « الا یا ایها الساقی ادر کاسا و ناولها… » توسط خوشنواز، نوازنده ساز سنتی دمبوره (یکی از سازهای میهنی افغانستان)، اجرای نمایشنامه خوانی گروه سه نفری حسن مقصودی، نازگل حسینی و رحیم کریمی و همچنین موسیقی سنتی ایرانی، ساز سه تار علیرضا آقایی و اجرای گروه شاهنامه خوانی، تفال به حافظ، مشاعره عبدالله امیری و امیرحسین رحیمی و زهرا امیری با پوشش محلی هَزارگی، فصه خوانی افغانستانی «موغول دختر» قصه‌ وطنی هزارگی با گویش و لهجه وطنی هزارگی توسط زینب رضایی و اجرای نقالی از بخش های مختلف این برنامه هنری بود که اجرای داستان زال و رودابه توسط نقال نوجوان ماهور سلطانی، داستان بیژن و منیژه توسط نقال نوجوان سامان جلفایی و داستان گرد آفرید نیز توسط نقال هفت‌ساله‌ سوگل جلفایی انجام شد و مورد استقبال قرار گرفت.

اهدای هدیه به همراه تندیس‌های انارین به برگزیدگان و اهدای شش دستمال خامک‌دوزی شده(از هنرهای دستی اصیل هزارگی) یادگار جوانی های مادربزرگ به اجرا کنندگان ایرانی این برنامه از دیگر بخش های جنبی این مراسم نمادین بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

5 + هفت =