صفحه اصلی » اجتماعی » نبود تأمل برانگیز شفافیت، مشکل حکمرانی آب زاینده رود

نبود تأمل برانگیز شفافیت، مشکل حکمرانی آب زاینده رود

نماینده اصفهان در مجلس نبود شفافیت را مهمترین مانع در تصمیم گیری و برنامه ریزی صحیح برای حکمرانی آب عنوان کرد و اصرار بر نبود شفافیت در این رابطه را مشکوک عنوان کرد.

تاریخ انتشار: ۱۰:۰۱ - یکشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۲۸

به گزارش صاحب نیوز؛ نماینده مردم اصفهان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در نشست علمی «احیای زاینده رود، راهکارها و چالش‌ها» که توسط کنسرسیوم مراکز علمی پژوهشی استان اصفهان در حوزه محیط زیست برگزار شد، حکمرانی غلط در منابع آب را عامل پدید آمدن مشکلات امروز برای زاینده رود عنوان کرد.

مهدی طغیانی با بیان این که زاینده رود رودخانه‌ای دایمی بوده که به خصوص بعد از احداث سد زاینده رود، به ندرت خشک می‌شده است، اظهار کرد: این رودخانه دایمی که حیات اصفهان و بلکه حوضه آبریز گاوخونی به آن وابسته است، به روزی افتاده که در سال جاری تنها 10 روز آب در آن جریان داشته است.

وی از عدم شفافیت در حکمرانی و مصارف آب زاینده رود به شدت انتقاد کرد در حالی که لازمه هر تصمیم گیری شفافیت در ابعاد موضوع است و گفت: مسئولان باید پاسخگو باشند که چرا از روش‌ها و ابزارهای مختلف برای شفاف شدن مصارف زاینده رود استفاده نکرده‌اند و به نظر می‌رسد دست‌هایی در کار است که نمی‌خواهند این شفافیت وجود داشته باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: شفاف نکردن مدیریت مصارف زاینده رود برخلاف قانون دسترسی آزاد به اطلاعات است که در این قانون حتی پاسخ بهانه‌های برخی مسئولان برای عدم شفافیت که دم از مسائل امنیتی می‌زنند نیز داده شده و تصریح شده است کسی حق ندارد به بهانه‌هایی نظیر جنبه امنیتی داشتن، شفافیت را زیرپا بگذارد.

طغیانی مدیریت غیرمنسجم بر زاینده رود، عدم مشارکت همه دستگاه‌ها در تصمیم گیری و مدیریت رودخانه، نبود عدالت، عدم تناسب استراتژی و منابع و غیره را از دیگر مشکلات موجود در حوزه حکمرانی آب برای رودخانه زاینده رود برشمرد.

وی از تکرار اشتباهات گذشته در مدیریت زاینده رود نیز انتقاد و عامل آن را نداشتن مختصات دقیقی از ابعاد مشکلات این رودخانه عنوان کرد و همین نقص را عامل اتخاذ تصمیمات غلط در سطوح ملی و استانی در عرصه‌های مختلف برای مردم اصفهان دانست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

پنج × سه =