صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » برگزاری دوازدهمین جشنواره مطبوعات استان اصفهان با شعار «رسانه‌مطالبه‌گر‌، اثر گره‌گشا»/ تلاش برای رتبه بندی خبرنگاران

مدیر خانه مطبوعات اصفهان خبرداد؛

برگزاری دوازدهمین جشنواره مطبوعات استان اصفهان با شعار «رسانه‌مطالبه‌گر‌، اثر گره‌گشا»/ تلاش برای رتبه بندی خبرنگاران

مدیر خانه مطبوعات اصفهان گفت: جشنواره پایان رقابت فرهنگی مطبوعاتی نیست،  جشنواره مطبوعات استان اصفهان شروع یک رویداد است، اینکه به این‌ها صرفا به شکل یک رقابت نگاه کنیم اشتباه است و موجب رشد نخواهد شد.

تاریخ انتشار: ۱۴:۰۶ - یکشنبه ۱۴۰۰/۰۹/۲۸

به گزارش صاحب نیوز؛ منصور گلناری صبح امروز در  مراسم نشست خبری دوازدهمین جشنواره مطبوعات استان اصفهان اظهار کرد: این جشنواره با مدتی تأخیر آغاز شد و امیدواریم بتوانیم در  اواخر بهمن و اسفند اختتامیه این جشنواره را برگزار کنیم. جشنواره پایان رقابت فرهنگی مطبوعاتی نیست،  این‌ جشنواره شروع یک رویداد است، اینکه به این‌ها صرفا به شکل یک رقابت نگاه کنیم اشتباه است و موجب رشد نخواهد شد.

مدیر خانه مطبوعات اصفهان افزود: جشنواره باید به سمتی برود که باعث رشد شود و برای شرکت در آن رغبت ایجاد شود.جشنواره کودک چه چیز جدیدی را برای اصفهان داشته است، اگر قرار است کارگردان جدید، بازیگر جدید و در حوزه سخت‌افزاری مثلا سالن تئاتر جدید ایجاد نکند، پس چه فایده‌ای خواهد داشت.

*شعار جشنواره امسال رسانه‌مطالبه‌گر‌، اثر گره‌گشا است

وی تصریح کرد: جشنواره امسال با رویکرد مطالبه‌گری برگزار می‌شود و شعار آن «رسانه‌مطالبه‌گر‌، اثر گره‌گشا» است و هدف اصلی آن هم ایجاد مطالبه‌گری در جامعه است تا جامعه به نقطه جوش نرسد در آثار و داوری‌ها ضریب ویژه‌ای برای آثاری در نظر گرفته‌ایم که مطالبه‌گری کردند و آن مطالبه‌گری به نتیجه رسیده است.

گلناری متذکر شد: در کنار آثار ارسالی باید پیوست نتیجه و تاثیر آن مطالبه‌گری هم بیاید.ما در حال دنبال کردن بانک اطلاعات رسانه‌ها هستیم و در رأس این اطلاعات مسائل علمی و آموزشی است، چون ما نمی‌دانیم اصحاب رسانه در اصفهان به آموزش نیاز دارند یا خیر و سطح سواد رسانه‌ای آن‌ها چقدر است، این موجب می‌شود اگر هم دوره آموزشی برگزار می‌کنیم هدفمند باشد، همچنین در زمینه مسائل معیشتی نمی‌دانیم چند نفر از اصحاب رسانه بیمه دارند، حقوق ثابت دارند یا نه و به طور کلی اطلاعات معیشتی آن‌ها چگونه است.

وی در رابطه با بخش های جشنواره ابراز کرد: حدود ۱۳ قالب‌ برای جشنواره در نظرگرفته شده است که شامل مقاله، سرمقاله، تیتر، گزارش تصویری، اینفوگرافی، عکس، طنزنگار و غیره می‌باشد که همانطور که گفته شد باید با رویکرد مطالبه‌گری باشد.همه کار ما پوشش جلسات نیست و باید به عنصر چرا و چگونه که در گزارش‌ها خود را نشان می‌دهد نیز پاسخ دهیم.

مدیر خانه مطبوعات اصفهان یادآور شد: آثار از ابتدای مهر ۹۸ تا پایان آذر ۱۴۰۰ باید باشد و این آثار در دی‌ماه باید بارگزاری شود، اگر اثر خوب و جدیدی هم در دی‌ماه منتشر شد، می‌توان تا نیمه دی‌ماه نیز آن را ارسال کرد.

وی با اشاره به بخش جمعی  جشنواره تصریح کرد : این بخش، تقدیر از مدیران و مدیر مسؤولان موفق رسانه‌هاست و این ارزیابی نیز عمدتا توسط خود اصحاب رسانه انجام می‌شود، خبرنگارانی که کار شایسته ای انجام دادند و کارمندان دفتری نیز به همین صورت است.

گلناری در رابطه با وضعیت مسکن اصحاب رسانه گفت: همچنین ما قبلاً واحد‌های مسکونی در فولادشهر تدارک دیدیم تا اصحاب رسانه خانه‌دار شوند، اما به نتیجه نرسید، الان هم در طرح ملی مسکن همینطور است، ما نمی‌دانیم چند نفر مستأجر یا مالک هستند تا در زمینه مسکن آن‌ها اقدام کنیم، این کار را باید در زمینه بهداشت و درمان هم انجام دهیم و با داشتن اطلاعات درمانی اصحاب رسانه، می‌توانیم با بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در زمینه ارائه خدمات درمانی به آن‌ها، قرارداد تنظیم کنیم.

*تلاش برای رتبه بندی خبرنگاران

وی در پایان بیان کرد: هدف اصلی از بانک اطلاعات رسانه ایجاد طرح رتبه‌بندی خبرنگاران است و به شدت به این رتبه‌بندی نیاز داریم، باید بدانیم اشخاصی که برای مصاحبه با مسؤولان می‌روند و در جلسات و نشست‌های خبری شرکت می‌کنند، چه رتبه و سوادی دارند؛ سردبیران و دبیران باید سواد و دانش رسانه‌ای لازم را داشته باشند تا در جلسات شرکت کنند، در هر جلسه‌ای هر کسی نباید برود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

11 − هشت =