صفحه اصلی » اقتصادی » برکات مبارزات سردار سلیمانی برای اقتصاد ایران

برکات مبارزات سردار سلیمانی برای اقتصاد ایران

جنگ ایران با داعش به خاطر بهره برداری اقتصادی از کشورهای همسایه نبود اما این اثر مثبت را در پی داشت.

تاریخ انتشار: ۰۹:۵۴ - شنبه ۱۴۰۰/۱۰/۱۱

به گزارش صاحب نیوز؛ ایران در نبرد با داعش هزینه کرد و هزینه داد و بزرگترین هزینه آن هم شهادت سید الشهدای مقاومت، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، بود که از 13 دی ماه 1398 تاکنون ما را داغدار کرده است. ولی بسیاری چه از روی ناآگاهی و عدم تبیین صحیح و چه به دلیل بمباران رسانه‌ای دشمنان هنوز حکمت این هزینه کرد را درک نکرده و ثمرات آن را نشنیده‌اند.

همبستگی کشور ما با سوریه و عراق در مبارزه با داعش، ضمن این که در حوزه امنیتی، جمهوری اسلامی ایران را از دست درازی دشمنانی نظیر آمریکا، اسرائیل و داعش خونخوار دور کرد و جلو ورود داعش به کشور را گرفت، آثار مثبت فراوانی در عرصه‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و غیره داشت.

*عراق در لیست بزرگترین خریداران کالاهای ایرانی

تعاملات اقتصادی یکی از آثار مثبت همبستگی ایران با عراق و سوریه در جنگ با داعش بود. این موضوع از چند وجه قابل بررسی است. اما قبل از بررسی این موضوع باید متذکر شد طبیعی است میزان صادرات یک کشور به کشوری دیگر وابسته به نیازسنجی درست کشور مقصد توسط کشور صادرکننده است و در بررسی دقیق عملکرد تجاری دو کشور باید به این نکته را در نظر داشت اکنون در صورت رعایت این نکته، توپ در زمین کشور مقصد خواهد بود و باید انتخاب کند نیاز خود را از چه کشوری تهیه و خریداری کند.

اگر فرمانده سپاه قدس ایران با آن شجاعت و تدبیر مثال زدنی همراه با نیروهای خود به موقع وارد جنگ با داعش نشده بود، هم سوریه و هم عراق به دست این گروهک تروریستی می‌افتاد که بارها اظهاراتشان منتشر شد که دشمنی بی چون و چرا و بی دلیلی با ایرانیان داشتند و طبیعتاً در صورت تسلط بر عراق و سوریه، از آن جا که صلح و سازش با کشور ما را بر خود حرام می‌دانستند، کلیه تعاملات ایران با عراق و سوریه از جمله تعاملات اقتصادی قطع می‌شد.

مطابق آمار منتشر شده از سازمان گمرک کشور، کشور عراق با ۲۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تن به ارزش شش میلیارد و یکصد میلیون دلار در رتبه دوم کشورهای مقصد صادرات ایران قرار دارد. اگر حاج قاسم سلیمانی به جنگ عراق با داعش مداخله نکرده بود و اجازه داده بود این کشور توسط داعش تسخیر شود، آیا باز هم این اتفاق می‌افتاد!؟ در حالی که صادرات غیرنفتی یکی از مهمترین فاکتورهای اقتصادی هر کشوری است که سبب ارزآوری، رشد اقتصادی، اشتغال زایی و غیره می‌شود.

*نجات جاده ترانزیستی ایران به دریای مدیترانه

یکی از مهمترین جاده‌های ترانزیستی که ایران را به دریای مدیترانه متصل می‌کند جاده ترانزیستی ایران-عراق-سوریه است که علاوه بر این که امکان صادرات کالاهای ایرانی از راه زمینی به سوریه و لبنان را فراهم می‌کند، دسترسی به دریای مدیترانه را در اختیار ایران قرار می‌دهد که از این طریق می‌تواند کالاهای خود را از دریا به دست کم 14 کشور حاشیه در یای مدیترانه نظیر اسپانیا، یونان، ایتالیا، مصر، کرواسی و غیره ارسال کند.

اگر به جای دولت کنونی و شیعی عراق، دولت سلفی‌های داعشی مستقر شده بود، نه تنها کشور ما این بازار اقتصادی قابل توجه را برای صادرات محصول خود، بلکه راه زمینی صادرات به سوریه و کشورهای مدیترانه‌ای را هم از دست می‌داد.

هر چند همن طور که گفته شد در بستر فراهم شده، توانایی بخش تولید کشور ما و تجار ایرانی است که می‌تواند میزان صادرات ما را تعیین کند چرا که به گفته بسیاری از کارشناسان، خیلی از محصولات تولیدی ایران که به قصد صادرات تولید می‌شوند در تیراژی نیستند که بتوانند بازارهایی نظیر بازار کشورهای اروپایی را مشتری خود کنند. لذا تولید محصولاتی با استانداردهای کشورهای مقصد، مطابق نیاز این کشورها و با ضمانت تأمین کالا به اندازه کافی می‌تواند نقش تعیین کننده‌ای در میزان صادرات ایران از طریق بستر فراهم شده باشند.

رشد رمزارزها و فرصتی که این پول‌ها دیجیتالی و سایر خدمات بلاک چین نظیر قرارداد هوشمند برای صادرکنندگان کالاهای ایرانی به وجود آورده است یکی از فرصت هایی است که امکان بی اثر کردن تحریم های علیه کشورمان و افزایش صادرات غیرنفتی ایران را به وجود آورده است لذا ضرورت وجود بسترهای صادراتی نظیر این جاده که مدیون خون شهدای مدافع حرم ایرانی، عراقی، افغانی، پاکستانی و غیره است برای رشد اقتصاد ایران، این ام القرای جهان اسلام، امری غیرقابل انکار است.

این جاده در مسیر متقابل صادرات، یعنی در وارد کردن کالا از کشورهای اروپایی و حاشیه مدیترانه نیز بسیار برای اقتصاد کشور ما اثربخش خواهد بود چرا که هزینه ارسال کالا به کشور ما را کاهش می‌دهد و همین امر سبب می‌شود کالای خارجی مورد نیاز مردم ما با هزینه کمتری وارد ایران شود.

*نجات ایران در بحران ارزی

دولت حسن روحانی یکی از تجربه‌های تلخ کشور بود. دولتی که با تصمیمات غلط تأمّل برانگیز سبب شد کشور در چاه‌های اقتصادی بزرگی فرو برود و مشکلات اقتصادی از تورم گرفته تا کمبود کالا و تا از بین رفتن ارزش پول ملی و تا دیگر مشکلات یکی یکی به وجود بیایند.

یکی از مهمترین این مشکلات بحران ارزی بود که به واسطه تصمیمات غلط و خرابکاری‌های دولت به اصطلاح تدبیر و امید و همچنین تلاش سرویس‌های جاسوسی معاند برای بهم ریختن بازار ایران به وجود آمد.

در این برهه زمانی، برادران عراقی و همرزمان سردار سلیمانی که آزادی کشور خود را مدیون حاج قاسم و سربازانش بودند، تلاش کردند با انتقال ارز به کشور ما، ایران را از این بحران خارج کنند.

جنگ ایران با داعش به خاطر بهره برداری اقتصادی از کشورهای همسایه نبود اما این اثر مثبت را در پی داشت. خون شهدای مدافع حرم و در رأس ایشان شهدایی نظیر حاج قاسم سلیمانی و حاج حسین همدانی و دیگران به زمین ریخته شد تا داعشیِ سلفیِ صهیونیستیِ آمریکایی به مرزهای ما حمله نکند و امنیت کشور ما را بر هم نزند همان طور که آن جا که راه نفوذی یافت دیدیم که چگونه زهر خود را در مجلس شورای اسلامی ما ریخت و هموطنان ما را به خون آغشته کرد.

همه این برکات در حالی است که آرزوی دشمن تحریم محتوایی حاج قاسم و شهدای مدافع حرم است. بیان مطالب طبیعتاً دید بازتری به مردم ما در رابطه با جبهه مقاومت می‌دهد و دیگر مواضعی نظیر این که سرمایه ایران برای دفاع از این کشورها هدر رفت را نخواهند گرفت. مردم باید بدانند وجود حاج قاسم و مبارزات وی چه کمکی به اقتصاد کشور ما کرد و بدانند اگر این مبارزات نبود چقدر از لحاظ اقتصادی کشور ما در فشار قرار می‌گرفت.

نگاه اقتصادی یکی از وجوه برکات حاج قاسم سلیمانی و مبارزات وی در جبهه مقاومت را برای کشور ما روشن می‌کند. همین مسأله در کنار سایر وجوه باید تبیین شود که هم برای تصمیمات آینده کشور مردم درست‌تر تصمیمات نظام را بپذیرند و هم شکرگزار نعمت‌های کنونی باشند.

کشور ما اگر درگاه ارتباطی غربی را از دست می‌داد همه مشکلات اقتصادی کنونی کشور به مراتب بیشتر می‌شد و واقعاً اوضاع فلج کننده‌ای را پیش می‌آورد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

نه − 5 =